Můj splněný sen roku 2021. Aneb jak jsme se rozhodli bydlet v jurtě…

Byl jeden z prvních březnových dnů roku 2021 a my jsme byli čerstvě doma z několikatýdenní cesty po Tanzánii. Seděla jsem na terase a jarní sluníčko mě velmi nesměle zahřívalo. V duchu jsem se snažila dopátrat příčiny úzkosti, kterou jsem měla v našem domě po návratu z cest a mnoha týdnech strávených téměř výlučně venku.

Především čerstvé zážitky mezi kmeny Masajů a lovci a sběrači Hadza pro nás byly silné a vedly k přemýšlení nad tím, co je v životě opravdu důležité.

„Já nechci dům z Ytongu a polystyrenu! Já chci bydlet v jurtě,“ špitla do toho moje duše potichu.

Můj mozek na to: hahahahahahahahaha :D :D :D :D :D

Ale semínko bylo zaseto, kola se začala roztáčet a někde uvnitř se zrodil sen.

O pár dní později jsme si večer povídali s Jirkou o tom, jak se cítíme v tom betonově-polystyrenovém domě nepřirozeně, svázaně a odpojeně a už nevím přesně, jak to bylo, ale i on přišel s myšlenkou jurty. Taky v legraci. Jenže z legrace se stalo několikahodinové povídání, které postupně přešlo v plán.

Chceme bydlet v jurtě. Proč ne? :)

Naprosto nás ten nápad pohltil. Jedna z věcí, která je totiž pro náš vztah skvělým motorem a seberealizací je společné tvoření. Pronikali jsme do té vize více a více, začali zjišťovat, objevovat možnosti, zkoumat Instagram i Pinterest, ptát se nejrůznějších lidí až jsme došli k člověku, který jurty vyráběl a ten nám řekl:

„No, ale pokud byste chtěli jurtu letos, tak my máme v podstatě plno až do srpna a taky celý začátek roku 2022… Takže to byste se museli rozhodnout hned.“

Ehm…

A tak vznikl poměrně šílený nápad. Navzdory tomu, že nápad byl teprve v několikadenních plenkách a vůbec jsme netušili, kde vezmeme pozemek, který by odpovídal požadavkům na jurtu, podepsali jsme 16 dní po první nesmělé myšlence smlouvu na jurty s vizí, že někdy v srpnu nebo září budou tedy někde stát.

Tohle je pro nás naprosto typické. Raději nad věcmi moc nepřemýšlet. Protože:

„…kdykoli má člověk skvělý nápad, vizi, myšlenku, velmi brzy po prvotním nadšení se objeví mysl se svými argumenty a svrhne člověka do temného údolí s mnoha „ALE“ a „CO KDYŽ“ a člověk ze svých skvělých nápadů vycouvá a neudělá nic. 

Temné údolí se samozřejmě přihodilo i nám. Jenže už to nešlo vzít zpět. :) Obelstili jsme sami sebe rychlou akcí.

Pak nastal maraton překážek a výzev

Tak především nebyl pozemek. V roce 2021 se totiž snad úplně každý rozhodl koupit si pozemek. :D Nedivím se. Nicméně po několika měsících hledání to už bylo trochu frustrující. Tedy, ne že by nebyl. Pozemky byly, ale žádný neodpovídal našim 45 požadavkům na dokonalý pozemek.

My totiž nenecháváme nic náhodě. Každý projekt vyžaduje skvělý plán. A tak stejně, jako plánujeme podnikání, spolupráci s lidmi nebo třeba cesty, i tady jsme si sepsali všechno, co bylo důležité. Takový checklist vlastností, které náš pozemek má mít – od polohy, terénu, vzdáleností, velikosti, sousedství, až po atmosféru a celkový vzhled.

Někdy v červenci jsme už byli ve stádiu, kdy jsme do toho chtěli hodit vidle, to se vám přiznám. Prostě jsme se trošku začali smiřovat s tím, že jurty zůstanou ležet někde ve skladu. Po návratu s naší červencové pouti, kdy jsme šli pěšky a na kole 286km po česko-slovenské hranici, jsme se vydali na poslední obhlídku pozemků. A tenkrát jsme ho poprvé uviděli…

O pár dní později jsme měli podepsanou rezervační smlouvu a začátkem srpna už přebírali klíče od brány.

Těšili jsme se, jak všechno skvěle stíháme, jurty se měly přeci stavět začátkem září, že jo… jak naivní jsme byli! :D Jen co jsme zmobilizovali partu pro přípravu terénu pro jurty, začala mít firma, která nám měla jurty dělat, všemožné důvody, proč to nejde.

„Přijedeme už příští týden“ se stalo mantrou celého podzimu. Zaplacená hromada peněz a nikde nic.

Když 16. listopadu konečně přijeli, chtělo se mi zoufalstvím už spíše brečet než smát. No, ale konec dobrý, všechno dobré, že…

Kromě toho už od prvních dnů začala vyvstávat spousta otázek. Jak uděláme kuchyň? Cože? Na ručně dělanou kuchyň se čeká třičtvrtě roku? A co koupelna? A kudy se tam bude vstupovat? A co elektřina? Vytápění? Kam budeme dávat všechny ty věci? Kde budeme spát?

Našli jsme tolik nádherných fotek interiérů jurt na Pinterestu nebo Instagramu, jenže ono to bylo všechno tak dokonalé a nádherné, až se nám to začalo zdát nerealizovatelné.

Měli jsme vizi, že chceme co nejvíce věcí lokální výroby a z přírodních materiálů. Co nejméně interiérových velkochovů nebo „made in PRC“. A s tím musíme samozřejmě spoustu věcí zpomalovat, čekat na ně, mít trpělivost, což je můj základní nedostatek. :D

Zjistili jsme, že toho TOLIK NEVÍME! Že vlastně nemáme páru o tom, jak to celé zrealizovat. Chvílemi se všechno to zjišťování zdálo tak energeticky náročné, že jsme měli chuť se na to vyprdnout.

Velkou pomocí nám v tomto byl můj bývalý muž. Ti, kdo mě sledujete déle nebo jste četli mou knihu, asi víte, že jsme měli někdy v letech 2005-10 spolu stavební firmu a on v tomto oboru pracuje i nadále. Je stavař s více než 25 lety zkušeností, a tak ví všechno to, co my jsme nevěděli.

A tak právě jeho parta s ním v čele nám skvěle zprocesovala všechny technické věci, které bylo potřeba udělat. Někdo nad tím kroutí hlavou a ptá, se jestli to není divné. A mě je to asi fuk, co je divné a co ne. :)

Myslím, že i to by pro někoho, kdo to teď čte, mohlo být inspirací. To, že se lidé spolu někdy rozejdou a rozvedou neznamená, že by se měli navždy nenávidět. A ba naopak, technických znalostí, zkušeností a řemeslného talentu mého bývalého muže si i dnes velmi vážím.

A vy si teď možná říkáte, PROČ PROBOHA ZROVNA JURTY?

  • Protože život je moc krátký na to, aby člověk nezkusil něco šíleného. 😀
  • Protože největší spokojenost nacházíme venku, v kontaktu s přírodou, sluncem, větrem, zemí.
  • Protože máme rádi dobrodružství a výzvy. 🙌
  • Protože cítíme, že ve společnosti vyextremizované do pohodlí, rychlosti, odpojení chceme zpomalit, cítit život, napojit se zpět.
  • Protože v diskomfortu se rodí síla, v pohodlí ji odevzdáváme.
  • Protože tady a teď nejsme ani trochu soběstační a nepovažujeme to za bezpečné.
  • Protože chceme být obklopeni poctivou lokální řemeslnou prací místo masové rychlovýroby.
  • Protože chceme dětem ukázat opravdový život, aby kdykoli to budou potřebovat, a my nevíme, kam se svět otočí za 30 let, uměly rozdělat oheň, vypěstovat mrkev, zabít slepici na vývar a upéct si chleba.
  • Protože můžeme cokoli. 🦅

A především jsme se rozhodli si to užít a naučit se něco nového. To nám přišlo jako ta nejlepší výzva, cíl totiž není tak důležitý, jako cesta. O tom ještě dále.

A tak dřív, než jurty vůbec stály, už jsme se toho tolik naučili o pozemcích, stavbách, o sobě, o lidech, o investování, o sekání dřeva, o cestě za velkými vizemi, o životě mimo systém, o zpracování stovek kilo jablek…

Mnoho let jsem navíc žila své dřívější sny, měla jsem pocit, že můžu cokoli a když můžete cokoli a nemáte před sebou nové výzvy, po pár letech se svých splněných snů nasytíte.

A tak jsem vlastně opět zabředla do jistého komfortu a začala trochu zapomínat, jak obrovská energie je v něčem, co se zdá nedosažitelné, neuchopitelné a vzdálené.

Jak velký potenciál pro životní změnu v sobě má velký sen. Je to síla!

A to mě neuvěřitelně nakoplo. Opět jsem se po letech ocitla v kůži lidí, vás, mých čtenářů a především klientů, které celé ty roky vedu. Mohla jsem si znovu na vlastní kůži ověřit svá vlastní pravidla a postupy, které předávám na mých lednových workshopech Jak si splnit v tomto roce svůj sen.

A ještě hlouběji jsem díky tomu pochopila celý ten proces od snu k realizaci včetně všech vnitřních výzev a přístupu k nim. Za to jsem vděčná.

Na oblíbený online workshop zdarma:
Jak si splnit v roce 2022 svůj sen se můžete těšit už 5. ledna 2022 ve 20:00. :)

Pokud chcete mít jistotu, že vám workshop neuteče, můžete mi tady zanechat svou e-mailovou adresu a já vám jej včas připomenu.

Takže už bydlíme v jurtě?

Ne tak docela. Krb už sice hoří, ale zbytek našeho projektu je ještě v procesu. Věříme ale, že rok 2022 už odstartujeme na jurtách. A upřímně fakt nevíme, jaké to bude.

Člověk si může stokrát představit, jaké to asi bude, dávat si záměry a vysnívat si cíle, ale to, co je nejdůležitější, je užít si cestu. Vymýšlet, ladit, pozorovat, tvořit. To jsou ty základní kameny celku. 

Jaké to bude totiž doopravdy nevíme. A to je ten risk, to neznámo, které člověk musí přijmout, když jde za nějakou vizí.

A kolem toho je spousta „co když“. Obav a pochybností, které nezbývá, než tady a teď přijmout, protože je člověk nevyřeší, a tak nemá smysl nechat si tím brát energii.

Od začátku ovšem víme, že celým projektem chceme opět inspirovat čtenáře a fanoušky Podnikání z pláže. Inspirovat k tomu vydávat se za vlastními ztřeštěnými nápady a vizemi. Protože o tom je život. O tom, že se jednou ohlédnete a řeknete: „Měla jsem skvělý nápad a zrealizovala jsem ho.“ a ne „Měla jsem skvělý nápad, ale nechtělo se mi, a tak jsem ho nechala být.“

S cestováním samozřejmě nekončíme. Nicméně celé ty roky se vždy a znovu z cest rádi na jaro a léto vracíme domů, milujeme českou přírodu a je pro nás důležité být s přáteli a rodinou. A tak jsme si i tady chtěli vytvořit kus inspirativního života, který stojí za to sdílet a místo, kam přátelé můžeme pozvat a obohatit je o zajímavý zážitek.

A když to nevyjde? No a co. Lepší ohlédnout se za životem s tím, že jste žili naplno, zkusili toho hodně a máte na co vzpomínat, než s tím, že jste se všeho báli a raději nedělali nic. 

Žijte příběh, který chcete vyprávět. :)

PS: Pokud vás zajímá, jak bude celý tento příběh pokračovat, určitě mě sledujte na Instagramu @podnikanizplaze, případně na Facebooku Podnikání z pláže

 

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře