Dopřejte si odpočinek (nejen na Vánoce)

S blížícími se svátky klidu a pohody paradoxně vrcholí v mnoha firmách a rodinách stres. Lidé se hroutí pod náporem práce, kterou je před závěrem roku potřeba dokončit, ženy se hroutí pod náporem povinností, které vánoční přípravy zahrnují, děti mají spousty vystoupení a besídek, v ulicích i obchodech to vře.

Není divu, že v tomto zimním období často tělo řekne DOST. Musí, protože lidé mají jinak tendenci běžet svůj maraton do naprostého vyčerpání.

A přitom je to právě zima, která nám připomíná, jak důležitá jsou v životě (a přírodě) období klidu a odpočinku, a tak si říkám, že je příhodné toto téma otevřít. Proč? Protože lidé jsou často vychovaní k tomu, že musí pořád něco DĚLAT a že odpočívat je něco špatného. A tak možná teď je ten pravý čas rozjímat nad tím, jak si ve svém životě více odpočinku bez pocitu viny dopřávat.

Dobře si ještě pamatuji na období, kdy vypnout motor prostě nešlo

Když pracujete pro někoho, nemůžete prostě říct: „Hele, já teď potřebuji měsíc nic nedělat, tak po mě nic nechtěj.“ Když jste živnostník, tak zase nemůžete odvolat všechny zakázky a neobsloužit klienty, protože prostě nedostanete zaplaceno, nehledě na další dosah.

I když i to je relativní. Můžete, co chcete. Otázkou je, jestli si to dovolíte.

Naše společnost je vychovaná k akci. Lidé mají pocit, že aby byli úspěšní, musí makat a makat a když náhodou vypnou, nebo nemají kreativní období, tak sedí alespoň v kanceláři nebo u počítače a práci předstírají. Jinak se dostaví pocit viny, že se flákají.

A přitom období útlumu je velmi důležité

Právě v něm člověk sbírá síly na další tvorbu, na další práci, na další skvělé akce.

Když si nedovolíme nic nedělat a nedovolíme si období útlumu, často zareaguje naše tělo. Jsme nemocní a už nemůžeme. Jindy zareaguje naše podnikání – výsledky najednou nejsou, tvoříme proto, že musíme a promítne se to do výkonu.

Ze zkušenosti z posledních let vím, že je důležité dopřát si období NIC NEDĚLÁNÍ.

Když pár měsíců nadšeně tvoříte, posunujete svůj byznys nebo prostě makáte, protože máte nějakou vizi a cíl, dříve nebo později přijde moment, kdy svou kreativní energii vyčerpáte.

A tady většina lidí řekne svému tělu NE. Ze strachu přestat a vyskočit z rozjetého vlaku makají dál a dál, jedou na rezervy a v jejich práci je čím dál méně energie. Přichází nechuť k tomu, co dříve milovali, někdy i vyhoření.

I když milujete to, co děláte, dopřejte si čas nic nedělání bez pocitu viny

I když milujete svou firmu, je pro Vás důležitý její chod, vy jste ten základní motor a dopřejte si odpočinek.

Ano. K úspěchu je potřeba, aby člověk šel do akce a věci dělal. Ale zároveň je potřeba, aby respektoval svou potřebu odpočinku a nabírání nových sil. Jinak se pomyslná nádrž naší kreativity vyčerpá na nulu.

Stejně jako příroda teď v zimě nemá pocit viny z toho, že nekvete a neplodí, tak i pro nás může přijít pár týdnů, kdy budeme potřebovat sbírat síly. Dopřejme si to.

Já si pravidelně dopřávám období nicnedělání a vždy načerpám spoustu sil a energie, které pak v dalším období plně využiju. Je jasné, že s mým stylem života je to podstatně jednodušší, než když chodíte někam do zaměstnání. Ale i v běžném režimu je důležité čas od času vypnout.

Teď s nadcházejícími vánočními svátky, je ideální čas na to se zastavit, vydechnout, říct NE všem povinnostem, hodit nohy na stůl. I když jsou to jen dva týdny, dopřejte si čas pro sebe a pro svou rodinu. Načerpejte sílu.

A užijte si krásné pohodové Vánoce. :)

stana-vanocni

Stáňa Stiborová (Mrázková)
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka. Stáňa je autorka online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní a knihy Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže. Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře