Co jsem poradila svému 6letému synovi

S mým šestiletým synem tvoříme jeho vlastní podcast a při našem druhém natáčení jsme  jeden PŘÍNOSNÝ AHA MOMENT, který s vámi chci sdílet. Mám totiž myšlenku, která je důležitá pro každého, kdo jde za nějakým cílem, bez ohledu na to, zda mu je šest nebo čtyřicet a byla by škoda, kdyby zapadla jen v příspěvku na Instagramu. :)

Před časem Jurášek zatoužil mít vlastní podcast na Spotify. Rád totiž poslouchá audio pohádky a chtěl to taky zkusit. Já sama podcasty natáčím už poměrně dlouho, takže udělat mu technickou podporu je pro mě jednoduché.

Podcasty natáčíme pomocí externího mikrofonu Rode a programu Audacity. Je to velmi jednoduché. Jako uložiště dat pro následný stream podcastů používám SoundCloud. Nicméně jsou i další možnosti, kde online podcasty nahrát, oblíbený je například Anchor.fm.

Ze SoundCloud pak pomocí RSS vysílám podcasty na nejoblíbenější platformy pro poslech, což jsou v Česku Spotify a Apple Podcasts.

Osobně samozřejmě využívám podcasty jako jeden ze způsobů, jak vám dodávat kvalitní a hodnotný obsah a z marketingového hlediska jako nástroj pro budování důvěry a vztahu. K tomu jsou podcasty skvělé.

S šestiletým dítětem je záměr samozřejmě jiný. Jurášek pohádky čte, trénuje si čtení a projev a co je podstatné – baví ho to a je nadšený, že si to pak pouští jeho kamarádi.

Přesto to bylo tentokrát pro něj opravdu těžké

Nedařilo se mu to tak, jak by si představoval, zasekával se, měl přeřeky. Mimochodem ofiko by měl být prvňák, který by teď měl číst ve škole „Máma mele maso“. :)

Když jsem ho upozornila, že čte do mikrofonu moc potichu, byla to poslední kapka a začal se vztekat. Chtěl od toho utéct a úplně s tím přestat.

Nadšení, že má svůj vlastní podcast, hrdost, že jej může pouštět kamarádům, radost z tvoření. To všechno bylo v tu chvíli pryč.

A já s vámi chci sdílet, co jsem mu řekla, když silné emoce odplynuly. Protože to, co se mu dělo, se děje všem tvůrcům, sportovcům, podnikatelům, prostě každému, kdo má nějakou vizi a jde si za ní. Možná i vám.

Jen málokdo si splní svůj sen a dojde do cíle

Jen málokdo je vrcholový sportovec, skvělý umělec nebo úspěšný podnikatel. Proč? Protože po cestě VŽDY natrefíme na překážky. Ať už ty vnější, nebo naše vlastní limity, nedokonalosti, omezení, strachy a především silné emoce s tím spojené.

A TADY TO VĚTŠINA LIDÍ VZDÁ!

A tak ta rada je:

Pokud jdete za nějakým cílem, přestaňte si vizualizovat ten cíl.

NEDĚLEJTE si sluníčkové představy o tom, jak úžasné to bude a jak snadno to zvládnete, nebo jak budete úspěšní a skvělí. Protože pak vás sejme první drobná překážka.

Místo toho si představujte, jak se po cestě setkáte s těmi překážkami a jak tyto výzvy zdoláte. Vizualizujte si ten proces a to, že to nebude lehké, ale vy to dáte. Pak totiž budete mít sílu a nebudete utíkat z boje při první silné emoci nedostdobráctví.

Cesta k úspěchu je lemovaná výzvami

A ty výzvy nejsou potvrzením toho, že na něco nemáte nebo nejste dost dobří. Ty výzvy jsou příležitostí k růstu. Buďte si těch výzev vědomi od začátku. Přijímejte je jako nedílnou součástí cesty.

To je jedno z tajemství úspěchu, které s vámi dnes chci sdílet. Ať si na něj v pravý čas vzpomenete! :)

Kromě výše uvedeného pravidla úspěchu učím při natáčení mého syna ještě pár dalších věcí, podstatné pro vás mi přijdou ještě tři z nich:

  • 1
    Nedokonalé něco je lepší než nic.
  • 2
    Věci se naučíme, až když je děláme, ne když o nich přemýšlíme. :)
  • 3
    Na internetu můžeš obsah buď konzumovat a dávat svou pozornost jiným, nebo využít svou kreativitu a obsah tvořit pro jiné.

Jsem si jistá, že tato pravidla úspěchu jsou přenositelná do nejrůznějších oblastí lidského tvoření a usilování a věřím, že si v nich pro sebe najdete inspiraci.

PS: Juráškův podcast najdete na SpotifyApplePodcasts.

Posloucáte podcasty z dílny Podnikání z pláže?

Desítky zajímavých rozhovorů s lidmi, kteří jsou experti na nejrůznější témata, profese a obory. Online podnikatelé, kteří svou profesi vložili do plážového podnikání právě díky účasti v kurzu Podnikání z pláže v těchto rozhovorech sdílí, jaký pro ně byl začátek jejich cesty, jaké pochybnosti, strachy a překážky museli překonat.

Všechny rozhovory najdete na blogu a také na obvyklých platformách pro poslech podcastů.

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře