[PŘÍBĚH] Neměla jsem páru, jak začít podnikat

„Přeji si najít způsob jakým uchopit svou kreativitu.“  Tuhle větu jsem si přibližně před rokem napsala na Akční stránky, které jsou závěrem knihy Podnikání z pláže.

Napsala jsem si tam toho samozřejmě víc, ale tuhle větu považuji za zásadní. Knihu jsem teď v létě po absolvování online kurzu Podnikání z pláže přečetla znovu a právě při čtení této věty, mě úplně zamrazilo. Já už tuším. Ba co víc, já už vím. Vím kudy jít. A hlavně vím, že nemusím znát celou cestu.

Už vím, že stačí vidět pár kroků před sebe a že je důležité jít. Cesta se pak sama postupně ukazuje.

Ale tenkrát po přečtení Stániny knížky jsem měla hlavu jako balón.

  • ➤ Co vlastně umím,
  • ➤ o čem bych mohla psát,
  • ➤ co bych mohla předávat i dalším lidem?

V tom, co jsem dělala, jsem vůbec neviděla žádný způsob, jak to dělat plážově. Už delší dobu jsem měla takovou vizi, že v létě se chci věnovat našemu hospodářství a žít hlavně venku, no a v zimě, že bych chtěla zase víc kreslit. Respektovat ten přirozený běh roku a žít v jeho přímém vlivu, tak hezky naladěně.

Jenže, jak na to?

Neměla jsem páru, jak začít podnikat a to ani s tím kreslením. Zvládla jsem si protáhnout rodičovský příspěvek ještě na další dva roky a založit stránku na facebooku o kterou jsem se neuměla starat. To bylo vše. :-D

No a pak jsem se přihlásila do kurzu Podnikání z pláže, cítila jsem, že to je ono a že tam mám jít už teď a nečekat až ten svůj způsob a téma objevím. A další den ráno mě to napadlo. Mohla bych napsat o tom, jak si člověk může sám nakreslit a upravit svůj ručně kreslený obrázek, třeba na vlastní logo. S touto vizí, pořád hodně zaměřenou na kreslení, jsem očekávala začátek kurzu.

ALE?

Ale v prvním týdnu, když jsme se zaměřovali na naše téma, jsem si uvědomila, že kreslení je prostě jen jedna má část a že to není ta mluvící. Já o kreslení nechtěla nic psát. Nevěděla bych ani o čem spát články atd.

Cesta se ukazuje

Chci s lidmi sdílet náš způsob života a ukazovat, že to je možné. Že život na hospodářství není ani nekonečná dřina, ani romantická pohádka. Že je tam od každého něco. Chci jim ukazovat skutečnou tvář tohoto života a ta není ani černá ani bílá, je úžasně barevná. A může nám velmi pomoci v návratu k sobě samým. Uzemnit nás dokonalou přítomností okamžiku. Chci ukazovat cestu ke krásám farmaření. Tu, po které jsme se sami vydali.

A tak jsem začala hlásat do světa svou lásku k venkovu, jako Krásná farmářka. Kreslení ale stále doprovázelo každý můj farmářský krok. Byl to můj tichý společník, který věrně doplňoval mé texty, ale samostatnou pozornost jsem mu dala za celý průběh kurzu jen párkrát.

Kurz byl neskutečně nabíjející a asi první dvě třetiny jsem stíhala nasazené tempo. Teď zpětně to ani nedokážu pochopit, ale jela jsem na šílené workoholické vlně a neskutečně mě to bavilo. V podpůrné facebookové skupině proudila taková tvůrčí a podpůrná energie, že je to jen těžko uvěřitelné.

Bylo to o objevování sebe sama a mnohdy o překonávání vlastního strachu. Pro mě bylo asi úplně nejtěžší vypustit do světa svou facebookovou stránku Krásná farmářka. ANO, TEN NÁZEV. TO SLOVO KRÁSNÁ!!! Jenže já tu stránku prostě musela takto pojmenovat. Ten název si ke mně přišel sám a byl hodně urputný. Já prostě věděla, že to je ono. Že takto se má ta stránka jmenovat (dokonce jsem o tom, proč KRÁSNÁ farmářka, později natočila i video).

Po tom, co jsem ji vypustila do světa a pozvala tam první fanoušky, jsem počítač vypnula a šla spát. Měla jsem srdce až v krku a druhý den jsem se fakt šíleně bála ten počítač vůbec zapnout. A víte co? Nic se nestalo. Nikdo mi nenapsal nic škaredého, nevypadaly mi přes noc vlasy ani neslezly nehty. Prostě svět se točil v klidu dál a mé Krásné farmářky si vůbec nevšímal.

A takhle to bylo vlastně s každým dalším strachem, jen to postupně bylo snazší a snazší.

Nakonec jsem i velmi ráda, že jsem se rozhodla onen kreslící návod vytvořit až jako druhý v pořadí. A jako první produkt jsem napsala e-book o tom, jak si vybudovat krásné hospodářství, u kterého nám běžná péče zabere jen pár desítek minut denně. Prostě se řídí heslem EFEKTIVITA JAKO CESTA KE KRÁSÁM FARMAŘENÍ. Prací na prvním e-booku jsem se toho fakt hodně naučila a u kreslícího video návodu jsem pak už měla více jasno.

A teď jste možná zmatení.

Tak, jak je to vlastně s tím kreslením a farmařením?

Víte, já to nedokážu oddělit od sebe. Pořád jsem to já. Já Klárka. Jsem máma, farmářka i kreslířka. Ale myslím, že jsem našla způsob, jak to vše konečně správně uchopit a hezky propojit. Opět mi v tom pomohla Stáňa. V nějakém komentáři v naší skupině mi jen tak mimochodem napsala, že by to kreslení chtělo vlastní facebookovou stránku. A to pro mě byl zásadní AHA moment.

No jasně! Nemusím se vzdávat ani farmaření, ani kreslení. Oboje se mi krásně propojuje na webu, který mám na jméno www.klarajanikova.cz, ale stále jsem tak nějak tápala v tom, co s tím, aby to propojení opravdu fungovalo. A tohle mi do té skládačky chybělo!

Nakonec si ke mně přišel sám i název mé kreslící facebookové stránky. Bylo to asi minulý týden. Budu Krásná farmářkaKreslířka ze statku!

Jsem fakt nadšená! Začíná to vše krásně zapadat do sebe a cítím, že postupně skládám puzzle, od kterých sice nemám předlohu, ale vím, že budou překrásné. A děkuji za to. Děkuji za to, že mi Stáňa ukázala směr. Děkuji za to, že jsem našla způsob, jakým uchopit svou rozevlátou kreativitu.

Tento obrázek jsem namalovala pro Stáňu s Jirkou, ať jsou stále krásně zářivou inspirací pro okolní svět!


Klára Janíková

www.klarajanikova.cz

Jsem máma, farmářka a kreslířka. Nenapravitelný snílek a milovník svobody. Život na venkově, hospodaření, naladění na rytmus roku a vše propojené vlastní kreativitou. To jsou mé cesty ke svobodě a šťastnému životu, které ukazuji i ostatním. 

Jsem autorkou e-booku Farmařím! A Baví mě to! Objevte kouzlo efektivity a začněte si naplno užívat krásy farmaření! Více informací najdete ZDE.>> 

A kreslícího video návodu Kreslím, kreslíš, kreslíme! Více informací  najdete ZDE.>>

Více o tom, kdo jsem, si přečtěte tady. >> 

Chcete být ve skupině stejně naladěných lidí? Máme uzavřenou skupinu na facebooku a rádi Vás vezmeme mezi sebe.


 

Podnikání z pláže
Tento blog je místo, kde si můžete kromě článků autorky projektu Podnikání z pláže Stáni Stiborové číst i příběhy a články účasníků online kurzu Podnikání z pláže. Najdete tady náměty k zasnění, porci inspirace i nakopnutí do toho, abyste se také vydávali za svými sny a žili příběh, který chcete vyprávět. Máte chuť na ještě větší nálož inspirace? Přečtěte si knihu Podnikání z pláže, kterou už četlo více než 42 000 čtenářů. Více o knize tady >>
Komentáře