Tajemství, proč mé vision boardy fungují + DÁREK na rok 2021 :)

Od mého přelomového roku 2014, mám před sebou rok co rok v ložnici pověšený vision board alias nástěnku vizí, cílů a snů. Vytvářím si ji vždy na sklonku roku a pak mám den co den na očích po probuzení  to, co je pro mě důležité.

Za pár dní rok 2020 skončí, a když tak koukám na obraz na zdi, vím, že tento rok byl právě takový, jak jsem jej do tohoto obrazu stvořila. Ba co víc, řekla bych, že v mnoha ohledech předčil to, o čem bych se odvažovala snít, navzdory tomu, jak podivný a náročný pro celou společnost byl.

 • Mnohokrát jsem jen tak tiše, koukala do prázdna, seděla a byla vděčná.  
 • Vděčná za domov a rodinu, se kterou jsem mohla trávit opravdu hodně času.
 • Vděčná za svoje online podnikání, díky kterému se mě krize roku 2020 nijak nedotkla a navíc jsem skrze to, co učím, pomohla stovkám dalších lidí přetavit jejich profesi do online formy. 
 • Vděčná za svou dobrodružnou duši, která mi přichystala dechberoucí zážitky na cestách po světě. 
 • Vděčná za to, že moje životní okolnosti mi umožnily vzít mou rodinu, čtyři děti i jejich babičku s dědou a v době nejhorších opatření s nimi trávit dva měsíci na prosluněné Mallorce s dalšími rodinnými příslušníky a přáteli.

To samozřejmě neznamená, že bych mnohokrát za rok 2020 necítila strach, úzkost, zlost, frustraci nebo smutek. Cítila. Asi jako každý z nás. A myslím si, že je to v pořádku. A i kdyby nebyly okolnosti roku 2020 takové, jaké byly, cítila bych tyto emoce stejně. Jen v jiných kulisách. Patří totiž k životu. I k tomu vysněnému.

Rok 2020 s sebou opět nesl mnohé výzvy, které se skrývaly v nenápadných přáních i skvělá překvapení, která mi život postavil do cesty. Některá přání nabrala jiný směr, než jsem čekala, zatímco jiná se splnila do puntíku. Mám za sebou rok, který stál za to. :)

I v letech předchozích to bylo podobně, minimálně 90 % se vždy splnilo. A nemyslete si… Nedávala jsem si malé cíle. :) Tady je můj letošní rok v obrazech, i když nezaujatý pozorovatel z toho moc nevyčte, protože veškeré „texty“, emoce a přání pro daný rok jsem si napsala předem do mé Mapy rokem 2020, která je mimochodem právě tím dárkem na konci tohoto článku.

Tady máte pro představu například 2018, tam jsem toho psala více a stejně jako jiné roky, i tady byl vesmír poměrně pečlivý v plnění mých hlubokých přání, zatímco ta, která vycházela z hlavy a ne ze srdce, tak ty sfoukl ze stolu. :)

Kouzlo? Magie skrytá ve vision boardu? Anebo je to jinak?

Miluji kouzla a rituály, ale zároveň věřím, že jsou jen jakousi třešínkou na dortu, posledním dílkem do složitého stroje, který je potřeba pro to, aby se stroj rozpohyboval a fungoval.

99 % se ale skrývá v něčem jiném. Tajemstvím toho, proč moje vision boardy rok co rok fungují, je ROZHODNUTÍ.

Tajemstvím toho, proč moje vision boardy rok co rok fungují, je ROZHODNUTÍ.

Poslední dny roku vždy trávím bilancováním

Hodnotím své úspěchy, radosti a úžasné zážitky, stejně jako těžké chvíle, ponaučení a propady. Přemýšlím, co si chci s sebou nést dále a co nechám v roce starém.

Rozhoduji se, co změním. 

Věnuji tomu velkou péči. Píšu, škrtám, doplňuji. Vybírám si pečlivě slova i obrazy, kterými chci vyjádřit další rok.

Naučila jsem se věnovat pozornost především tomu, jak se chci cítit.

Není totiž důležité, jestli cestujete po světě a válíte se v milionech, nebo se procházíte po lese a válíte se v trávě. To, co je podstatné, je, JAK SE U TOHO CÍTÍTE.

A pak přichází to podstatné – ROZHODNUTÍ

Opravdu to takto ve svém životě chci? Jsem tomu plně oddaná natolik, že jsem rozhodnutá věci měnit? Že jsem rozhodnutá měnit sama sebe? Že jsem rozhodnutá jít do rizika, že opustím známé vody?

Dávám si často velké cíle a přijímám za své rozhodnutí těchto cílů dosáhnout plnou ZODPOVĚDNOST.

A pak se život roztáčí na plné obrátky a kvůli některým cílům často nezůstane kámen na kameni. Rok plyne a já přijímám výzvy.

 • Říkám ANO životu.
 • Raduji se a užívám si to. 
 • Bojím se neznáma. 
 • Směju se a jsem vděčná. 
 • Brečím a někdy pár dní nebo i týdnů nechápu, proč se některé věci dějí, abych se pak jednoho dne koukla na svůj vision board a uvědomila si, že všechny ty zvraty a změny se děly právě proto, abych dosáhla svého přání…

Abych naplnila svoje rozhodnutí.

A pak se ohlédnu a všechny ty náhodné příležitosti, nápady, ze kterých se mi chtělo vycouvat, velké výzvy i milá překvapení najednou dávají smysl a dohromady skládají celek uplynulého roku.

Stejně tak je to s rozhodnutím, že se něco nevyplní. U mě je to často ze dvou důvodů:

 • 1
  Dala jsem si na vision board nějakou věc proto, že "bych měla", ale doopravdy jsem to tak necítila a v průběhu roku jsem dospěla k rozhodnutí, že to tak nechci.
 • 2
  Daná věc vyžaduje dozrát, v průběhu roku se posunula o veliký kus vpřed, ale stále potřebuje čas.

Rozhodnutí na očích

Vision board je fajn, protože mám svá rozhodnutí pro daný rok stále na očích. Podobně může ale fungovat i text, který si prostě jen tak načmáráte na kus papíru a připíchnete nad svůj pracovní stůl nebo dáte do peněženky.

Když máte ujasněna svá rozhodnutí a máte je den co den na očích, mnohem snadněji pak poznáte příležitosti a drobné odbočky, které se najednou objevují, a mnohem snadněji ustojíte otřesy, které jsou nezbytnou součástí změny.

Lidé by často chtěli ve svém životě velké pozitivní změny, ale nejsou pro to ochotni riskovat ztrátu svého dosavadního pohodlí. Chtěli by si udělat vision board a pak sedět na pohovce ve svém obýváku a čekat, až jim to Vesmír hodí do klína. A pak jsou na konci roku smutní, že se jim to zase nesplnilo…

Je vám to povědomé?

Pak letos zrevidujte své sny a touhy a proměňte je v ROZHODNUTÍ. Je v pořádku, že u některých budete mít lehké chvění v žaludku a pocit strachu. To je součástí hry. :)

Zrevidujte své sny a touhy pro rok 2021
a proměňte je v ROZHODNUTÍ.

Ale to není tak jednoduché!

Možná mi teď argumentujete: „Každý se přeci nemůže rozhodnout, některé věci změnit nejdou!“ Opravdu? Přiznám se, že se občas taky ocitám ve slepé uličce a plácám se v rozhodnutí, že „to nejde“.

Cítím se taky občas být obětí okolností. V pasti života nebo systému, ve kterém žiju. Pravá svoboda ale spočívá v tom, že navzdory okolnostem hraju s kartami, které mám rozdané, nejlépe, jak umím a aktivně dělám, co je v mých silách, abych žila život tak, jak si představuji.

Často se zaseknu proto, že se snažím „vymyslet“ řešení a pro samé vymýšlení nevidím přiležitosti a možnosti, které mi mezitím chystá život. Cesty k našim přáním a snům vedou přes krajiny, které si sami ani nedovedeme představit. A pokud řešení nevidíme, neznamená to, že neexistuje.

Proto není důležité vždy vymýšlet JAK. Ale vědět, PROČ to chci, jaké kvality mi to přinese do života a CO vlastně chci. A ROZHODNOUT SE, že to opravdu chci a tu cestu prostě najdu.

A pak následovat s důvěrou to, co mi život začne servírovat.

Možná vás kvůli tomu vyhodí z práce, zlomíte si nohu nebo onemocníte. I takhle drsné má někdy život způsoby, když nás vede vstříc k našim snům a přáním a k tomu, abychom žili v souladu se svou duší.

Můžeme totiž myslí chtít konkrétní věc, částku, cestu, mít vytyčený určitý cíl. Ovšem důvod, proč v něm zatím nejsme, je ten, že abychom tam došli, musíme se vnitřně proměnit. Musíme se stát člověkem žijícím ten cíl. Člověkem, který má a zažívá to, co my teď v danou chvíli nemáme. A změna..? Ta je téměř vždy náročná, protože je cestou do neznáma, které se přirozeně bojíme.

Není to jednoduché. Kdyby to jednoduché bylo, pak by si všichni své sny a přání plnili.

Pokud něco chcete, je potřeba si ujasnit, jak moc jste tomu oddaní a jestli jste ochotni přijmout i druhou stranu mince, to, že se kvůli tomu možná budete muset něčeho nebo někoho vzdát, opustit své zvyky nebo zaběhaný styl života.

A rozhodnout se, že do toho jdete. Že to pro vás je důležité a přijímáte zodpovědnost za vše, co váš sen nebo přání s sebou přináší.

Dosáhnout cíle a cítit se v cíli šťastně a spokojeně není totéž

Nikdy nezapomenu na moment, kdy jsem ležela na jedné z nejkrásnějších pláží světa a slunečními brýlemi jsem skrývala slzy. Cítila jsem se naštvaně a popuzeně. Měli jsme s mým mužem tenkrát nějakou lehkou vztahovou krizi. A mně došla jedna věc…

Nejde o to, kde jsem, čeho jsem dosáhla nebo co mám. To nejpodstatnější je, jak se u toho cítím. Od té doby své cíle a přání formuluji úplně jinak.

Na vision boardu z roku 2018 výše to jde vidět celkem dobře, ale pro příklad sdílím i vision board pro rok 2016:

Místo „Léto na Bali“, jak jsem si to formulovala třeba v roce 2015, bylo o rok později na mém vision boardu v roce 2016 „Šťastní na Bali“. Místo „Zdraví“, které jsem si tam dávala roky předtím, tam najdete „Cítím se zdravá a plná energie“ a podobně.

Rok co rok to ladím, takže i letos jsem se poučila z některých nedotažených formulací a věcí, které jsem naformulovala tak, že jsem se pak v průběhu roku plácala do čela a říkala si „panebože, to jsem si zas na sebe vymyslela…“. :) Ale to je součást hry jménem ŽIVOT.

A proto moje rada závěrem je: Zamyslete se nad tím, jak se v roce 2021 chcete cítit v jednotlivých oblastech svého života.

Chcete vydělávat sto tisíc měsíčně? Proč? Jak se pak budete cítit? Chcete jet na celou zimu do teplých krajin? Proč? Jak se tam budete cítit, co budete zažívat? Chcete otěhotnět? Proč? Jak se pak budete cítit? Chcete začít podnikat? Proč? Jaké pocity vám to přinese do života?

A mějte se sebou trpělivost. :)

Velké změny vyžadují čas. Strom ze semínka nevyroste přes noc, stejně tak některé velké vize a sny potřebují vyrůst a uzrát. U jiných přání třeba postupem času zjistíte, že se jejich síla vytratila a už pro vás nejsou podstatné. A vůbec to nevadí.

DÁREK pro vás: Mapa na cestu rokem 2021 :)

Já jsem si právě udělala rekapitulaci roku 2020 a plány na rok 2021 a říkala jsem si, že by vám můj postup mohl pomoci v tom, abyste do roku 2021 vykročili pravou nohou vstříc svému vysněnému životu a proměnili své sny v plány. :)

Je důležité vědět, kde jsem a kam mířím. Pak teprve cesta začne mít smysl a můžeme dojít ke svému cíli.

A tak jsem vám připravila pracovní listy. Stáhněte si je kliknutím na odkaz níže (bez nutnosti zadávat e-mail), vytiskněte je a věnujte čas sami sobě a svým plánům pro nadcházející rok.

 • STÁHNOUT: Mapa na cestu rokem 2021

  Stáhněte si zde PDF (bez nutnosti zadat e-mail) - Mapa na cestu rokem 2021. Jedná se o pracovní listy, pomocí kterých uzavřete svůj rok 2020 a naplánujete si svou cestu rokem 2021.

Buďte v roce 2021 šťastní a žijte příběh, který chcete vyprávět. :)

A jedna perlička na závěr

V tyto dny jsem na Facebooku Podnikání z pláže dala výzvu, abyste nasdíleli své největší úspěchy roku 2020.

Výzkumy ukazují, že čím více uznáváme své MINULÉ ÚSPĚCHY, tím jsme si jistější v přijímání dalších rizik a jejich úspěšném zvládnutí.

Nemá smysl se plácat v tom, co bylo strašné, jak to bylo těžké a jak se toho chcete zbavit. Otočte svůj pohled na věc. :)

Klikněte na komentáře v příspěvku níže, inspirujte se úspěchy ostatních a pokud máte chuť, přidejte ten svůj NEJ úspěch roku 2020:

A než se pustíte do předsevzetí a plánů na rok 2021, ohlédněte se zpátky, co jste letos prožili i dokázali a POCHVALTE SE za to. Je to mimochodem součást Mapy na rok 2021. :)

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře