Nechce se mi. Jsem líná a neschopná?

Když jsem dneska přemýšlela, jaké další téma pro vás vyberu, co tak můžete řešit, jaké výzvy překonáváte na své cestě k plážovému podnikání a jaké překážky se vám staví do cesty, přiznám se, že na pár sekund mi hlavou bliklo: A co když se mi dneska nechce?

A hned na to mě napadlo: Jasně! to je ono. To je to téma:

Nechce se mi a co s tím.

Takže… Dneska chci krátce pohovořit pro ty z vás, kdo máte pocit, že se vám do čehokoli kolem podnikání z pláže zrovna nechce. Třeba jste už kus práce udělali, máte blog, máte eBook, možná jste i v některém z pokročilých kurzů a najednou jste ve fázi, že se vám prostě nechce nic dělat.

A možná se za to bičujete: Jsem líná.. jsem neschopná, nejsem dost dobrá.

Nemyslím si. Mám na to trošku jiný názor. Mrkněte na video a věnujte si pár minut. Je to chvilka, která ovšem může hrát velkou roli ve vašem budoucím úspěchu. :)

Důvodů, proč se vám nechce, může být hodně. Můžete mít zrovna jiné priority, můžete mít málo energie, nedostatek nápadů, být v životní fázi, kdy na to zrovna nemáte rozpoložení.

A já vám chci říct, že i to je v pořádku a nemusíte mít pocit viny, dokonce ani nemusíte házet flintu do žita.

Neznamená to, že nikdy nebudete úspěšní. Dokonce to ani neznamená, že jste selhali.

Po každém nádechu přichází výdech. A někteří z vás se v základním kurzu třeba nadechli až moc a přepálili start, skratli pojistky a teď čekáte na restart.

Tím, že budete mít pocit viny nebo pocit, že byste měli, ale nevíte co, jak, jde to z tuha, tak tím zbytečně plýtváte energií. Někdy je fajn si dát prostě pauzu a počkat na nádech.

V tom je ostatně online podnikání krásné. Neexistuje něco, jako nečinnost, protože vše, co jste kdy vytvořili, tak už teď dnem i nocí může pracovat pro vás.

Já jsem si tohle zažila mnohokrát.

Často se mi třeba nechtělo nic dělat v dobách, kdy jsme na cestách nebo přes léto. V létě už s ítm víceméně počítám předem, takže před létem jsem několikrát udělala to, že jsem vzala příspěvky z minulých let, naplánovala si jejich publikování na Facebooku a pár mailingů a ono si to pak celé léto žilo vlastním životem. Vše, co jsem vytvořila v minulosti, tak pracovalo pro mě, i když já jsem byla ve fázi, kdy se mi zrovna nechtělo nic dělat.

Pak přišlo i náročnější období, kdy jsem byla ve fázi, že jsem nemohla nic tvořit ani dělat několik měsíců.

Pokud mě sledujete dlouhodobě, pravděpodobně jste to moc nezaznamenali, protože všechen obsah, který jsem kdy vytvořila, jak placený, tak neplacený, prostě fungoval normálně dál. Na to už není potřeba té živé aktuální energie, protože čerpáte z toho, co jste zaseli, sklízíte úrodu a můžete si odpočinout, můžete nic nedělat.

A i tohle vědomí může být vaší motivací si online byznys vybudovat, protože v obdobích, kdy prostě potřebujete vypnout, tak je to skvělý backup.

Takže pokud máte třeba teď jenom blog, na něm pár článků, tak i ty si může někdo přečíst, i ty mohou někomu pomáhat, i ty mohou budovat důvěru a vztah k vám, i ty mohou pracovat pro vás a neděje se nic, i když prostě nic nového nevytváříte. Netlačte na sebe, užijte si pauzu, užijte si výdech.

Ono to má svůj smysl, který teď nevidíte

Možná něco ve vašem životě musí ještě dozrát, možná se v něčem potřebujete ještě posunout, nějaký dílek skládačky musí zapadnout na své místo a pak to najednou bude fungovat.

Já jsem třeba chtěla svůj kurz vytvořit už na podzim 2014 a pořád mi to nešlo a nešlo, pořád jsem to tlačila vpřed a nemohla jsem nic vymyslet, tak jsem to pustila. A až když jsem ho pak tvořila souběžně s tím, jak kurz běžel, tak jsem pochopila proč.

Až když v kurzu najednou byli první desítky lidí, tak jsem pochopila, pro koho to vlastně dělám, kdo je ten můj klient a že kdybych tvořila už předem, tak bych to vytvořila jinak, složitě, méně funkčně. Ten důvod, proč se mi ty měsíce předtím nechtělo, byla vlastně ochrana shůry, ochrana od zbytečné nebo nedobře provedené práce, protože to nejdůležitější, co jsem musela udělat, bylo, tvořit kurz souběžně s tím, jak už jsem v něm měla první lidi, naladit se na ně a dělat jim to na míru.

Právě díky tomu byl už první ročník perfektní. Tím, že jsem se odevzdala tomu procesu a tomu, že musí věci dozrát, že to vytvořím, až bude ten správný čas, tak jsem to vytvořila perfektně a na míru lidem v kurzu. Ten pocit, že to nejde, měl prostě svůj smysl.

Znám plážovníky a některé jste už mohli i vidět v těch pravidelných čtvrtečních rozhovorech, které teď dělám, kteří několik let neměli žádný placený produkt ani nevyvíjeli nějak extra aktivitu a prostě se k tomu vrátili, až dozrál jejich čas a dnes jim to funguje skvěle.

Takže no stress. Užijte si výdech, pokud je tohle zrovna váš problém nebo vaše téma a nezapomeňte včas odhalit, že je ta pravá chvíle naskočit zpátky do vlaku a využít tuhle krásnou příležitost na maximum.

Mějte se krásně a žijte příběh, který chcete vyprávět.

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře