„Stáňo, chceme odjet v lednu někam do tepla s dětmi… co bys doporučila?“ Tuto otázku jsem dostala už nesčetněkrát. A tak jsem se rozhodla udělat pro vás opravdu komplexní odpověď.
Níže najdete tipy na 9 destinací, které jsme otestovali na sobě a na vlastních dětech. Jaké s nimi máme zkušenosti, jaké mají plusy, ale také jaké mají mínusy. Každý z vás má totiž jiné cestovatelské zkušenosti a taky požadavky od „dokonalé“ zimní dovolené v tropech. Věřím, že díky těmto tipům si uděláte ucelenější obrázek a bude se vám snadněji rozhodovat, kam utéct v zimě do tepla s vašimi dětmi (nebo i bez).
Má ovšem i další výhodu – malý časový posun jen 3 hodiny, se kterým se rychle a snadno srovnáte. Díky tomu je komfortní tady letět s malými dětmi i na kratší dobu (2 týdny) bez obav, že se budou týden vyrovnávat s velkými posuny, jak tomu někdy bývá v Asii.
Nejrychlejší cesta na Mauricius je aktuálně přes Vídeň (cca 11-15h). Možností je ale spousta. My jsme vždy letěli s Emirates přes Dubaj (cca 16-30h i s přestupem).
Když jsme tady byli na měsíc, pronajali jsme si byt 3+KK ve Flic ‚n Flac za cca 35 tisíc na celý měsíc 200m od pláže přes AirBnb. Když tady natáčíme a chceme opravdu „katalogové“ pláže, máme oblíbený hotel Dinarobin Beachcomber.
S většími dětmi rozhodně doporučuju plavání s delfíny v moři. Absolvovali jsme, když měla Anička 5 a Viki 7 a byl to zážitek, na který dodnes vzpomínáme. Můžete se podívat na krátké video z potápění, delfíni tam jsou i slyšet. :) Samotný zážitek je přes video asi nepřenositelný.
Většina hotelů vám nabídne výlety do vnitrozemí. Vybavte se kinedrilem, protože cesty se točí tam a zpátky a i otrlému člověku se z toho může zamotat hlava. :) Na loď mimochodem kinedril taky! A určitě jeďte, protože vnitrozemí ostrova a příroda nabízí mnoho krásných míst.
My rádi jezdíme do výrobny rumu Chamarel. A děti určitě ocení návštěvu muzea cukru s ochutnávkou a nebo zoologický park s obříma želvama La Vanille.
Mauricius má krásná místa pro šnorchlování, které zvládnou i malé děti. Je to jako potápět se v akvárku. :) Já osobně se vody docela bojím, ale tady můžete stát, strčit hlavu pod vodu a kochat se.
Dubaj není nějaká dobrodružná destinace, ale pokud máte omezený čas, chcete se zahřát snadno a rychle a do toho mít opravdu o zábavu postaráno, tak pak je to určitě dobrá volba.
Dubaj je taky fajn přestupní stanice třeba jen na pár dní při cestách kamkoli na východ nebo jih.
Většina lidí se ubytovává v hotelech. My jsme cestovali v počtu 7 lidí – s třemi dětmi a babičkou a dědou. Proto jsme si pronajali vilu v krásné okrajové čtvrti přes AirBnb. Mohli jsme si vařit, bazénkovat, užívat takových „obyčejných“ teplých dnů a do centra jsme to měli asi 30 minut taxíkem.
5,5 hodin přímý let z Prahy i Vídně s Emirates. Případně pro severomoraváky je dobře dostupný i let s WizzAir z Katovic. Jednou jsme dokonce letěli i z Ostravy – 3 jednosměrné letenky dohromady za 10 tisíc.
Dubaj není nic pro dobrodružné cestovatele. Je to velký zábavní park pro všechny věkové kategorie.
Thajsku jsem se dlouho vyhýbala. Připadalo mi, že tam jezdí každý a je to moc komerční. Po první návštěvě jsem mu ale stejně jako každý propadla a od té doby už tam pár týdnů strávila.
V Thajsku je hodně možností. Na pláže se obvykle jezdí na ostrovy, kterých je spousta. My máme otestovaný Ko Phangan a Ko Samui.
Thajsko je krásné i pro milovníky historie. My jsme prozkoumali kromě Bangkoku i Ayuthayu a kousek vnitrozemí.
Nejrychlejší je přímý let z Vídně s EvaAir do Bangkoku. Následně letadlem na Ko Samui nebo jiný ostrov s letištěm. Na některé ostrovy, jako třeba Ko Phangan, se dostanete jen lodí. Tj. letecky z Bangkoku na Ko Samui a pak lodí na Phangan.
Je to dlouhé, takže mezitím doporučuji udělat si na dva tři dny přestávku a objevovat s dětmi krásy a chutě Bangkoku.
Na ostrovech je pak nejsnadnější pohybovat se na skutru, ale dá se i taxíkem.
A pokud nepotřebujete nutně pláže a máte spíše dobrodružnějšího ducha, vydejte se na sever taxíkem nebo vlakem do starobylého královského města Autthaya a nebo třeba ještě severněji k soše pěti buddhů. :)
Kanárské ostrovy byly první výlet letadlem obou starších holek v roce 2007 a 2009. Právě tam jsem si tenkrát poprvé uvědomila, že s takhle maličkými dětmi je to na zimu v Česku fakt opruz a přitom Kanáry jsou taaaak blízko a cenově dostupné i na delší dobu.
Tam bylo do mé mysli poprvé zaseto semínko životního stylu, který žiju dnes… myšlenka se na zimu s dětmi sebrat a odletět. :) A podnikat tak, aby mé podnikání fungovalo nezávislé na místě, kde právě jsem.
Stejně jako v předchozích destinacích, najdete o tady hotely všech možných kategorií přes Booking.com. Na delší dobu ve větším počtu lidí najdete pohodlně pěkné byty přes AirBnb.
S dětmi jsem byla 2x na Gran Canaria, která nabízí kromě pláží i různé parky, zoo, zajímavou přírodu. Totéž nabízí i Tenerife.
Tady jedna retro fotka vyfocená z archivu z dob bez digitálních foťáků :D (2009).
Osobně jsem na Kanárech už mnoho let nebyla, ale pokud by to bylo vašim plánem na zimu, tak projekt a ebook na toto téma má jedna žena z mého letošního kurzu Podnikání z pláže, která s dětmi na zimu utíká právě na Kanáry a napsala – průvodce po Gran Canarii s dětmi.
Moje starší děti by vám na 100 % řekly, že tohle byla jejich destinace č.1. A ty mladší by se určitě těšily, až je tam vezmeme, kdyby věděly, co všechno tam je. Takže pojďme na můj další tip.
Půjčte si auto svých snů a vyražte z Miami Beach na Key West.
V Orlandu si kupte multipass na všechny parky a vyhraďte dostatek času… 4x Disney park, 2x Universal Studios, a mnoho dalšího. A ubytujte se v Disney domě! My byli tady.
Starší děti určitě ocení Kennedyho vesmírné středisko a třeba se vám poštěstí a nachomýtnete se tam na vzlet rakety, jako my. A pak můžete vyrazit na zapádní pobřeží, které má taky svá kouzla, pláže… a zábavní parky.
Měsíc na Floridě jsme se faaaaaakt nenudili.
S 1 přestupem se dá letět z Evropy za 12-14 hodin za poměrně příznivé ceny. :)
Klasicky najdete stovky možností na Booking.com a AirBnb. Nám se v Orlandu poštěstil Disney dům, kde byla s Mickey Mouse i sprcha a toustovač.
Dominikánská republika je jediná země, kde jsme zatím byli v Karibiku a určitě v téhle lokalitě stojí za zvážení i další karibské ostrovy. Najdete tady fakt nádherné pláže a když vyrazíte mimo rezorty, tak i špetku dobrodružství.
My jsme tady přeletěli na týden z Floridy a byla to fajn kombinace těchto dvou zemí. Z Česka mnoho lidí létá do Dominikánské republiky na přímo.
My jsme do Dominikány letěli z Floridy. Z Evropy se dá letět z Prahy a Vídně s 1-2 přestupy do Punta Cana nebo Santo Domingo. Letenky se pohybují průměrně kolem 20-30 tisíc (a více).
My jsme bydleli v hotelu, který jsme si našli přes Booking.com. Výběr je opravdu pestrý.
Více o Dominikáně píšu v tomto článku.
Pokud už jste zkušenější cestovatelé, najdete v Jihovýchodní Asii spoustu míst, která stojí za to navštívit i s dětmi. Jednou se zemí, která mezi ně rozhodně patří, je Barma (Myanmar), kam jsme se vydali, když měl Jurášek necelé dva roky.
O Barmě jsem napsala podrobný článek se spoustou konkrétních tipů pro cestování s dětmi i bez.
Z Evropy nejrychleji přes Dubaj do Yangonu. My jsme letěli ze Singapuru, protože Barma byla součástí naší cesty po více zemích Jihovýchodní Asie.
Všechny mé tipy na Barmu najdete podrobně rozepsané v článku zde.
Ať už na pár dní jako součást cesty po Asii, nebo na delší dobu, v Singapuru je tolik zábavy, že s dětmi se fakt nudit nebudete. My jsme byli v Singapuru 2x a pokaždé nám to vyšlo na čínský nový rok, což je rozhodně zajímavý zážitek.
Už i Willy Fog věděl, že zpátky domů chce přes Singapur. :) Je to taková jihoasijská křižovatka, takže doporučuji naplánovat si cestu do Asie s vícedenním přestupem v Singapuru. Letenky se dají pořídit od 14 tisíc výše.
Bali je naše oblíbená destinace a ze všech dříve zmíněných jsme tam strávili asi nejvíce času (dohromady takových 8-9 měsíců).
Pro nás to není cestovatelsky-dobrodružná destinace. My spíše někdy v legraci říkáme, že tam jezdíme na chatu. Žijeme tam v podobném rytmu, jako bychom žili doma, máme tam kamarády, děti tam obvykle mají taky nějaké kamarády, což je důležité v případě, že chcete v nějaké tropické destinaci trávit delší období.
Bali má skvělý surfařsko-australský vibe v kombinaci s místní kulturou. ALE… Bali má taky hutnou atmosféru a stačí pomyslet a je splněno. Bohužel ne vždy v tom dobrém (velmi rychle vás to odnaučí přemýšlet třeba nad hady… pro jistotu :D).
My nejraději létáme s Emirates s 1 přestupem v Dubai. Možností je opět spousta, cenově letenky cca od 15-25 tisíc.
To záleží, co od Bali chcete.
My tam jsme většinou déle, a tak si pronajímáme přes AirBnb vily. Možnost je pronajmout si i pokoj ve sdílené vile. V těchto případech je nejlepší Canggu, pro jogíny Ubud.
Můžete se ubytovat i v hotelu, tím uniknete většině mínusů i plusů Bali a prostě budete v hotelu s pěknou pláží. I když pořádného metrového varana jsme potkali i v hotelové zahradě… :)
Vše, co by vás o cestě na Bali mohlo zajímat, najdete na tomto webu.