V květnu 2017 se uskutečnila už pátá soutěž účastníků kurzu Podnikání z pláže, tzv. Plážová výzva a vítězkou se tentokrát stala Jana Kochová, autorka projektu S angličtinou na koni.
Jana svou profesi i životní vášeň přetavila v podnikání z pláže a povedlo se jí to opravdu skvěle. Přečtěte si rozhovor s Janou a inspirujte se. Ať už v tom, jak lze jinak, zábavně a efektivně pojmout učení se angličtiny, nebo jak skvěle přetavit svou vášeň a profesi v podnikání z pláže. :)
Spousta lidí by chtěla podnikat a neví, do čeho se pustit, tápou ve svém tématu. Jak tebe napadlo tvé téma?
Jsem přesvědčená, že každý máme svoje životní téma a někdy je dokonce blíž, než bychom si mysleli. Jde jen o to, jestli se nám podaří ho odhalit a jestli o to vlastně stojíme.
Moje téma se mi začínalo rozkrývat už před lety během mých hodin angličtiny. Viděla jsem ustrašené tváře, které se potřebovaly naučit anglicky, ale protože nevěděly, jak na to, naučily se spoléhat se na druhé. Klasická učebnice mi nikdy nestačila. Při přípravách na lekce se jich na mém stole sešla celá hromada. Už tenkrát jsem si tvořila svoje vlastní materiály a lidem se líbily, líbily se jim i moje lekce.
Já jsem byla vždycky kartičková a obrázková. Bez nůžek ani ránu! :) Vadila mi orientace jen na výsledek. Nikoho moc nezajímalo, jak se k němu došlo. Tohle jsem si hrozně přála změnit.
Vznikly první pokusy o Skype lekce, které daly nakonec vzniknout celému mému projektu LANGON – jazyky online. Prvotní nápad byl moc fajn, ale neměl jasnou podobu. Motala jsem se v kruhu. V tu dobu mi přišel do cesty Stánin kurz Podnikání z pláže, a tím se pro mě začal psát nový příběh, který chci teď lidem vyprávět.
Tvé téma je učení angličtiny, což je téma s poměrně velkou konkurencí na internetu. Co děláš pro to, aby ses odlišila od ostatních. V čem jsi jiná?
Velká většina jazykových kurzů je postavená na nastavení a dosažení nějakého cíle – posunout se o jednu úroveň nahoru, zvládnout certifikát nebo se naučit pár frází na dovolenou. Pro samý cíl ale zapomínáme na cestu, která k němu vedla. A to je veliká chyba.
Všechny tyhle programu jsou totiž z 80 % zaměřené jen na pasivní učení se jazyka. Takže na naši aktivní účast zbývá jenom 20 %. To je přece málo.
I když se naučíte pár frází na dovolenou, a podaří se vám dokonce i to, že si je na nějakou dobu zapamatujete, co budete dělat, až vám na ně nějaký cizinec odpoví? Budete umět pohotově reagovat? Asi se pěkně zapotíte, viďte?
Takže já si tahle čísla prostě vzala a otočila jsem je.
V LANGON – jazyky online tvořím individuální Skype kurzy angličtiny, na kterých se moji studenti aktivně podílí. Lekce jsou plné obrázků a zajímavých témat. Se studenty v nich společně vytváříme příběhy a hledáme souvislosti, nacházíme řešení a prakticky trénujeme. Ani gramatice se nevyhýbáme. :)
Chtěla jsem, aby se tahle myšlenka dostala k co možná nejvíce lidem, a proto jsem pro ně napsala e-book 5 tipů, jak být s angličtinou na koni aneb jak jednou provždy přeskočit úroveň věčný začátečník.
Na Facebooku S angličtinou na koni zase seznamuju studenty i lektorky s anglickými hrami, dávám jim obrázkové hádanky, jsou tam i anglická videa se mnou a spoustu další tipů, návodů a inspirace.
Díky online Velké obrázková sadě 171 anglických nepravidelných sloves probouzím v lidech zvědavost, hravost a kreativitu.
Nepravidelná slovesa, hravost a kreativita – to je zvláštní kombinace, viďte? :) Nepravidelná slovesa můžou být strašákem. To ale neplatí pro tuhle unikátní sadu, která anglickými nepravidelnými slovesy začíná, ale rozhodně nekončí. Vyzkoušejte a dejte mi vědět, jestli se mi to povedlo. :)
Co chceš svým stylem učení přinést lidem do jejich životů?
Chci lidem pomoct zvýšit jejich sebevědomí v používání angličtiny. Přeju si, aby se přestali bát a mohli o sobě hrdě prohlašovat, že jejich úroveň je právě taková, jaká je, a že se na tuhle skutečnost můžou spolehnout v každé situaci.
Chci jim pomoci hledat souvislosti a díky nim se naučit lépe si věci pamatovat. Chci jim dát návody na to, jak v sobě probudit hravost a kreativitu, která je v každém z nás.
A v neposlední řadě taky chci, aby lidé poznali prostou radost z učení, která dnes ale vůbec není samozřejmostí. A to je přece velká škoda. Neskromně si přeju, aby tyhle drobné krůčky odstartovaly něco opravdu velkého.
A v čem to, co děláš, mění život tobě? Co ti tvé podnikání přináší?
Přináší mi ohromnou radost, spokojenost, dojetí, spoustu krásných zpětných vazeb, slzy štěstí, pocit naplnění, ale i strachy, překážky a výzvy. Přesto všechno cítím, že to, co dělám, jsem já.
Takže můj život tím vlastně neměním, jen ho intenzivněji žiju. Říká se, že učitel musí být zároveň dobrý herec. Já mám ale pocit, že když učím, jsem sama sebou víc než kdy jindy.
V letošním ročníku jsi vyhrála Plážovou výzvu. Do svého podnikání ses ale pustila už o rok dříve a dokonce ses v předchozí výzvě neumístila a zažila zklamání.
Co se stalo za ten rok? Co vnímáš jako svůj největší posun vpřed?
Když jsem se dozvěděla, že se můj první pokus v plážové výzvě nepovedl, byla jsem naštvaná a je pravda, že jsem zároveň cítila i velké zklamání.
Věřila jsem si, protože v té době jsem mému projektu věnovala opravu hodně času i energie. Tvořila jsem v noci, tvořila jsem v autě na cestě do školky. Připadala jsem si jako šílenec, ale nešlo to zastavit. A pak přišla tahle facka, neuspěla jsem! Proč?
Mám ale naštěstí jednu obrovskou výhodu. Neumím se totiž dlouho babrat v neúspěchu a nevymýšlím katastrofické scénáře. Takže jsem se docela rychle oklepala. Znovu jsem se ponořila do kurzu Podnikání z pláže, protože jsem prostě potřebovala přijít na kloub tomu, co bylo špatně.
Uvědomila jsem si, že už nechci trávit hodiny tvorbou webu, tvořením reklamy na Facebooku a dalšími věcmi. To by mě totiž dřív nebo později donutilo to celé vzdát. Věděla jsem, že svůj drahocenný volný čas potřebuju věnovat věcem, které mi jdou a jdou mi od ruky.
Proto jsem začala spolupracovat s lidmi, kteří vědí, co dělají. Musela jsem se rozloučit s přesvědčením, že všechno si udělám nejlíp jenom já sama.
Díky mému prvnímu neúspěchu jsem si taky uvědomila, že není dobré lpět na konkrétních úspěších, ale spíš se soustředit na další možnosti, které se nabízí.
Co bys vzkázala těm, kdo stojí ve svém plážovém podnikání teprve na samotném startu a bojí se udělat první kroky?
Pamatuju si to jako dnes. Stojím na ulici v Londýně a musím se opravdu hodně snažit, aby ze mě už konečně vypadla nějaká smysluplná anglická věta.
Nechápala jsem to, styděla jsem se, měla jsem strach, bylo mi hrozně. Vždyť já měla za necelé dva roky angličtinu učit. A kolik trapných situací jsem zažívala. Přesně takový byl můj start.
Mohla jsem se tenkrát otočit na podpatku a vzdát to. Za dvě hodiny být zpátky doma a na angličtinu se úplně vykašlat. Místo toho jsem ale naschvál vyhledávala situace, kdy jsem prostě musela jednat.
Nikdy mi nebylo úplně jedno, že dělám chyby, ale i přesto jsem sama v sobě slavila každé odhodlání, každý povedený kousek. Čtyři hodiny jsem sledovala film, který normálně trval jen hodinu a půl a zkoumala každé nové slovíčko.
První dva měsíce jsem usínala úplně vyčerpaná v 8 hodin večer. Ale nedala jsem se, a to samé radím i vám.
Nedělejte krok zpátky, udělejte raději dva vpřed. Pokud máte strach, je to v pořádku, to nevadí. Klidně ho mějte. Pokud jste totiž našli svoje téma, a je to přesně to, co vás žene vpřed, strach vás nemůže ohrozit.
Myslím se, že se z něj může nakonec vyklubat docela dobrý pomocník. A pokud si vaším tématem nejste už teď jistí, trošku to zavání. Nespěchejte na sebe, ono se samo v pravou chvíli přihlásí. A třeba právě díky kurzům Podnikání z pláže. Držím vám palce!