V zahraničí jako doma, aneb moje zkušenosti s ubytováním přes AirBnb

Ve chvíli, kdy píšu tyto řádky, sedím v obýváku hezkého domu se zahradou, výhledem na moře a okolní hory v typickém norském městečku Jørpeland. Vyspala jsem se v útulné ložnici a ráno si uvařila čaj a udělala snídani ve vybavené kuchyni.

Ne, nerozhodla jsem se vlastnit dům v Norsku. Jen jsem na jedné z mnohých cest ubytovaná přes AirBnb. Portál, díky kterému se můžete cítit jako doma, ať jste kdekoli na světě. 

Mnoho lidí v dnešní době z nejrůznějších důvodů nerado cestuje s cestovkami

Nevýhody jsou různé – neflexibilní program zájezdů, předražené ceny za cestu i ubytování, ubytování v turisticky exponovaných oblastech většinou v hotelu, kde musíte jíst buď hotelovou stravu, nebo se stravovat v restauracích zacílených na turisty. Danou zemi ochutnáte s cestovkou jen tak napůl.

Já osobně mám ráda, když se můžu ponořit do kultury dané země ne jen z rychlíku a pohledu turisty, ale alespoň na chvíli si vyzkoušet, jaké to je na daném místě žít. To vám hotelové bydlení neumožní.

A právě proto už dva roky pro naše cesty používáme ubytování přes AirBnb

AirBnb je portál, na kterém si můžete najít ubytování kdekoli na světě. Stačí jen pomyslet na destinaci a vždy něco najdete a na výběr je od luxusních domů s bazénem a zahradou, až po malé útulné pokoje uprostřed velkoměst či sruby uprostřed hor.

Často se mě lidi ptají, jak cestujeme a především, jakým způsobem si hledáme ubytování v zahraničí, pokud tam jsme delší dobu (několik týdnů až měsíců). Je to právě AirBnb. A mimochodem, používáme ho i tehdy, pokud chceme někde strávit jen dvě noci.

Za 9 hlavních výhod ze svých zkušeností považuju:

1. Osobní přístup. Přes AirBnb se jen zřídka ubytujete v nějakém hotelovém komplexu (i když i to se může stát). Ve většině případů bydlíte u někoho doma, ať už vám pronajímá celý svůj byt, dům či chatu, nebo jeho část. Proto se většinou setkáte s velmi osobním a příjemným přístupem, který je takovým prvním přivítáním v nové zemi a nahlédnutím do místní kultury.

Zkušenosti a ubytování s Airbnb

Výhled z naší zahrady v pronajatém domu přes AirBnb nad Lago di Garda

 

2. Bydlíte mezi místními. Velkou výhodou je, že nebydlíte někde vytěsněni v turistickém komplexu, ale bydlíte jako místní. Co víc si přát, když chcete poznat místní kulturu? :)

3. Máte kuchyň. Ač se toto může zdát na první pohled jako nedůležitá věc, pokud na nějakém místě chcete strávit delší dobu, začnou vám místní restaurace lézt do peněz a po pár týdnech na cestách možná zatoužíte po tom, dát si po ránu nějakou normální snídani a ne mega bufet o deseti chodech a uvařit si na oběd nějaké obyčejné jídlo. (Tedy pokud nejste v Canggu (Bali) nebo v New Yorku, kde vás výběr jídla asi nikdy neomrzí.) Kromě kuchyně máte většinou celkově mnohem větší prostor, než by tomu bylo v případě hotelu.

Zkušenosti a ubytování Airbnb

Někdy máte prostě chuť užít si místních surovin… (Na terase v Megéve, Francie, 2014)

Airbnb Bali

A když si ulovíte vlastní ryby, tak si je chcete pěkně doma zpracovat… :) (Bali, leden 2015)

 

4. Můžete bydlet na místech, o kterých se vám ani nesnilo. Tento rok jsme na Bali bydleli ve dvou různých vilách. Obě byly nádherné, s bazénem, zahradou, uklízečkou, zahradníkem, v úžasné lokalitě… Od majitelů jsme navíc dostali v prvním případě ve vile Jungle Joglo i detailné seznámení s lokalitou a odpovědi na všechny naše otázky o Bali. :)

V roce 2013 jsme bydleli nad Lago di Garda v krásné chatě s úžasným výhledem. Stejný rok pak uprostřed Manhattanu v New Yorku.

Přes AirBnb si můžete pronajmout dokonce i hrad, ostrov, bydlení na lodi nebo v jurtě, nebo cokoli, o čem jste vždycky snili. :)

Airbnb Bali

Výhled z ložnice, o jakém jsem vždycky snila… :) Děti na houpačkách, modré nebe a bazén který čeká, až do něj skočím. (Bali, červenec 2015)

 

5. Finančně je to většinou výhodnější, než hotel. Za AirBnb často zaplatíte méně, než za hotel, nebo cenu srovnatelnou, ale za mnohem větší prostor. To oceníte především, pokud je vás více – máte děti. Objednat si apartmán pro rodinu s dětmi v hotelu většinou vyjde na pořádnou pálku. Oproti tomu u AirBnb často za menší peníze seženete mnohem přívětivější bydlení.

Za měsíc v luxusní vile s bazénem a personálem na Bali jsme zaplatili stejné peníze, jako zaplatíte za měsíční pronájem domu v Praze 10 s mini zahradou, bez bazénu a sousedovic oknem cca 3 metry od toho vašeho. A mimochodem za stejné peníze bychom v případě hotelu ve stejné lokalitě mohli mít pokoj o velikosti 4×4 metry v hotelovém resortu.

Navíc pokud cestujete na delší dobu, dá se v některých případech domluvit výhodnější cena pro dlouhodobý pobyt.

6. Je velmi snadné si ubytování najít a objednat. Mimo jiné i proto, že celý portál je přeložený do češtiny. Zadáte požadovanou lokalitu a termín a objeví se vám všechny dostupné možnosti v dané lokalitě.

Podobně funguje třeba i Booking.com, akorát tady najdete pouze nabídku hotelů, narozdíl od AirBnb, kde většinou bydlíte v soukromí.

7. Seznámíte se se zajímavými lidmi. V New Yorku jsme bydleli u černošské jazzové zpěvačky, v Itálii měl zase vedle nás chatu bývalý starosta Verony. Když člověk chce, potká se se zajímavými lidmi a dozví se leccos o místní kultuře a zvycích, které by v průvodci nikdy nevyčetl.

Airbnb New York

Naše černošská hostitelka v Harlemu nám uvařila i večeři :)

 

8. Můžete si pozvat kamarády. V hotelovém pokoji společné grilování s přáteli ani palačinkovou párty pro děti neuděláte. :) Když máte pronajatý dům (za stejnou cenu, za jakou byste měli jinak pokoj), stává se cestování mnohem zábavnější. Ve většině destinací za námi buď přijeli přátelé, nebo jsme se s nimi v dané destinaci potkali či seznámili. A máme na to skvělé vzpomínky.

Cestování s rodinou je fajn, ale když jste se svým partnerem a dětmi sami třeba měsíc v kuse, přeci jen se dostaví jakási forma ponorky. A tak jsme začali volit takové lokality, kde se můžeme přátelit s dalšími lidmi a všichni, jak my dospělí, tak děti, si užijeme zábavu i s dalšími přáteli, nejen čas spolu jako rodina.

Bali Airbnb

Bazénová palačinková párty (Bali, leden 2015).

 

Mimochodem pokud neradi cestujete sami, je fajn vybírat si takové ubytování, kde je velká šance, že nové lidi poznáte. Například náš kamarád Míla pronajímá pokoje ve svém domě Riviera House v Canggu, Bali, kde se ráno u snídaně ve společné kuchyni potkáte s lidmi z celého světa a máme odtud pár fajn kamarádů. :)

9. Když se vám něco nelíbí, je snadné to vykomunikovat. Pokud máte s ubytováním jakýkoli problém, většinou stačí říct a hostitel vám vyjde vstříc. Často hlavně proto, že jeho úspěch je postaven na dobrých referencích. A tak když nám například v jednom bytě v New Yorku chyběl fén, stačilo se zmínit a druhý den jsme ho měli.

Když jsme například chtěli strávit léto v Itálii nad Lago di Garda, dům neměl internet. Vzhledem k tomu, že vše, co potřebuji dělat pro prodej mého eBooku a další aktivity kolem podnikání z pláže je spojeno s internetem, byl internet zásadní. A tak jsme chtěli chtěli jak dům, tak internet. Majitelka internet kvůli nám zařídila.

Airbnb Lago di Garda

Interiér domu, ve kterém jsme bydleli nad Lago di Garda

 

A když fakt šlápnete vedle, vždy se to dá přes podporu AirBnb vykomunikovat a velmi rychle během pár hodin ubytování změnit, vrátí vám peníze a pomohou vám s komunikací s hostitelem. Osobně doporučuji vždy si přečíst u daného ubytování reference, ze kterých se dozvíte mnohé jak o ubytování, tak o lokalitě.

My jsme zatím nikdy vedle nešlápli, a to už jsme s AirBnb ubytovaní po deváté a celkově jsme v domech a bytech přes AirBnb strávili neuvěřitelných 28 týdnů (7 měsíců!) za poslední 2 roky.

Takže až budete plánovat dovolenou, za mě osobně rozhodně doporučuji.

Má to jen jednu nevýhodu…

Když strávíte dva měsíce v domě s bazénem, uklízečkou, zahradníkem a stabilním letním počasím nebo deset týdnů v domě s nejúžasnějším výhledem na hory, je návrat do české domácí reality vždy celkem těžký (pokud tedy nevlastníte podobný dům i v ČR) a člověku nějakou dobu trvá, než se vzpamatuje.

Ale život je o kontrastech a právě díky kontrastům si můžeme uvědomovat krásy života a vážit si jich.

PS: Můžete pro přihlášení na AirBnb využít můj odkaz a dostanete na první ubytování slevu cca 600 Kč a já dostanu taky 600 Kč poukaz. Mají fajn partnerský program. :)

PPS: Pokud máte prázdný byt, část domu nebo chatu v pěkné lokalitě, doporučuji zamyslet se nad AirBnb i z druhé strany, a to z pohledu pronajímatele. Taky s tím máme milé zkušenosti. :)

Stáňa Stiborová (Mrázková)
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka. Stáňa je autorka online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní a knihy Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže. Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře