6 pilířů spokojeného života, které chci předat svým dětem

„Ve škole jsme se to důležité nenaučili,“ zaznívá na sítích povzdech nad minulostí. „Děti se ve škole dnes neučí to podstatné,“ povzdech druhý nad přítomností.

Na jednu stranu souhlasím – víme, kdy vládl Karel IV. a odříkáme zpaměti 7. pádů a vzory mužského rodu, ovšem k tomu, abychom byli v životě ZDRAVÍ, ŠŤASTNÍ, měli dostatek PENĚZ a spokojené VZTAHY, je to k ničemu.

Zároveň si myslím, že to podstatné v životě by nemělo být v rukách nějaké instituce nebo státu (z mnoha důvodů). Proto je z mého pohledu v pořádku, že jsme se to podstatné ve škole nenaučili.

Donedávna jsem si ale taky myslela, že je v pořádku, že jsem v mnoha oblastech života po velkou část dospělosti tápala a neuměla věci, i když jsem je potřebovala umět. (Třeba vařit nebo fungovat ve vztahu).

Brala jsem to jako normální věc, že se to člověk prostě tak nějak někdy někde sám od sebe naučí nebo „na to nemá buňky“. Než mi došlo, jaká to je kravina, protože samo se nic nestane.

Uvědomila jsem si, že jsem některé věci mohla umět úplně přirozeně dříve, jen mi je nikdo neukázal a nebo jsem okoukala nefunkční strategie.

A taky, že jsem se na druhou stranu v rodině naučila i některé velmi funkční dovednosti, které mi dodnes slouží a které v mnoha jiných rodinách absolutně chyběly.

Proto jsem si sepsala sama pro sebe, jaké DOVEDNOSTI nebo NÁVYKY vnímám jako důležité bez ohledu na to, kam se svět bude vyvíjet a chci je PŘEDAT mým čtyřem dětem dřív, než odlétnou z hnízda.

Ať už ve vztahu ke zdraví, jídlu, vztahům, penězům, tak k péči o sebe sama, domácnost, planetu, o spolupráci, dosahování výsledků, o komunikaci, o kritickém myšlení atd.

A pak je nechat, ať si to přeberou podle sebe. :) Mám respekt k tomu, že každé dítě bude mít svou vlastní cestu a použije jen to, co mu bude dávat smysl.

Nicméně umět uvařit pár jídel, vyjadřovat své emoce nebo mít přehled o svých penězích se hodí vždycky. :D

A co jsou tedy ty dovednosti a návyky pro spokojený život?

Z mého pohledu jsou to dovednosti a návyky, které vedou k tomu, abychom byli ZDRAVÍ, ŠŤASTNÍ, měli dostatek PENĚZ a spokojené VZTAHY. 

Díky tomu pak zároveň můžeme přispívat k rozvoji spokojeného světa a společnosti. Cítit SEBERELIZACI a přispívat SVĚTU, ve kterém žijeme.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ :)

Nemám patent na pravdu a je mi jasné, že sdílím z pohledu mé bubliny a z pohledu mých osobních zkušeností. Následující řádky jsou tedy pro ty, se kterými ta bublina nějak rezonuje a chtějí se inspirovat. :) 

Tento článek není zamýšlen jako prohlášení jediné možné cesty ke spokojenosti. Věřím, že každý člověk má své jedinečné zkušenosti, které tvoří jeho spokojený život. I vy. A je v pořádku mít něco podobně a něco úplně jinak.

🎧 Nemáte čas číst? Celý příběh v podobě PODCASTU najdete na Spotify, Apple Podcasts, nebo si jej rovnou jako audio pusťte zde:

 

Co je to ten úspěch?

Drahá auta, luxusní hotely, bazén na zahradě, značkové oblečení, létání v business class…?

NE. :)

Úspěch není vnější nálepka definovaná značkou auta. Čímž neshazuji luxusní auta a i proto do kontrastu dávám výše tu fotku z business class. Proč si to nedopřát, pokud to je něco, co chcete zažít. Ale není to to, co definuje úspěch.

Úspěch je komplexní záležitost a pokud budu vycházet ze svých zkušeností a z pozorování mých úspěšných přátel, je úspěch definován zmiňovanými šesti pilíři.

Úspěch je, pokud jste zdraví, šťastní, máte spokojené vztahy a dostatek peněz pro to, abyste žili v souladu se svou duší a svými osobními hodnotami. Jde ruku v ruce s pocitem seberealizace a osobní svobody.

A to se stane samozřejmě SAMO OD SEBE. Narodíte se s tím…

Nesmysl. :D

Takový život je VÝSLEDEK našich NÁVYKŮ

To, jak žijeme, je výsledek to, co každý den děláme a neděláme. Výsledek našich návyků.

Návyky pak vychází z našich myšlenek a emocí. I ty se cyklí každý den, jsou jakýmsi návykem a v kombinaci pak myšlenky, emoce a návyky tvoří celý náš život.

Kvalita našeho života se odvíjí od kvality našich návyků.

A ve vztahu k výše uvedeným pilířům tedy vnímám, že úspěšní lidé se zaměřují na kvalitní návyky v následujících šesti oblastech.

Osobně ke každé připíšu to, co považuji za podstatné pro sebe (a své děti). Ale předesílám PODSTATNOU INFORMACI, že KAŽDÝ MÁ JINÉ zkušenosti, priority a hodnoty. Proto si do každého pilíře nejspíše přidáte své vlastní podstatné věci a odeberete zase to, co sami za podstatné nepovažujete.

Nesdílím to proto, abyste se mnou souhlasili nebo naopak argumentovali. Berte to jako inspiraci, jednu z mnoha možností, nikoli dogma. :)

6 pilířů úspěšného života, které chci předat svým dětem

  • 1
    Zdraví

Zdraví je výsledkem našich návyků, které bohužel nejsou vždy naprostou samozřejmostí ve smyslu toho, co jsme doma dostali do vínku. Vnímám, že lidé, kteří jsou „přirozeně zdraví“, tak mají ve svém životě tyto návyky, které mám sama ve svém životě integrované:

  • každý den se hýbu a to minimálně tak, že se jdu projít, ideálně i nějakým dalším pohybem (práce venku, jóga apod).,
  • mám správně složenou skladbu stravy s minimem průmyslově zpracovaných potravin, cukru, alkoholu,
  • jako žena respektuji svou vlastní cykličnost a fázuji si období výzev a klidu s ohledem na tento fakt,
  • dbám na kvalitní spánek a pečuji o návyky s ním spojené,
  • poslouchám své tělo a jeho potřebám se snažím vycházet vstříc.

Osobně v kontextu zdraví vnímám za podstatné mít i dovednosti umět sám sobě i ostatním základně pomoci v případě nemoci či úrazu, znát základy první pomoci. Rozumět funkcím těla, vyznat se v přírodních léčivech, v bylinách okolo nás a také základních lécích. Vědět, kdy co a jak použít. Vědět, do jaké míry si dovedu pomoci sám/sama a kdy je čas předat to odborníkům, neuskakovat ani do jednoho extrému.

Z pohledu ženy pak vnímám jako podstatné vědomí mého těla a toho, že moje tělo = moje volba. Ať už z pohledu těhotenství, porodu, kojení nebo intimity. To je celá taková kapitola, kterou si myslím, že je fajn diskutovat hlavně s dcerami, ale nejprve si ji zvědomit každá sama za sebe a především to, zda to, jak to sama vnímám, mi slouží a je pro mě přínosné a zdravé a vnímat v tom také s tím spojené negativa či rizikat a umět se v ni orientovat bez paniky nebo z pozice strachu. A pak teprve radit.

  • 2
    Peníze

Základem kvalitních návyků k penězům je pozitivní mindset týkající se peněz. To je něco, co je v naší společnosti bohužel značně pokřiveno a odtud pak vychází absence funkčních návyků řízení peněz a návyků vedoucích k tomu, že peníze máme.

Základem je tedy nastavení mysli vůči penězům. Pokud věříte, že peníze jsou kořenem všeho zla, peníze kazí charakter, bohatí a úspěšní lidé jsou namyšlení blbečci, peníze nejsou tak důležité jako zdraví nebo vztahy nebo že je k životu vlastně nepotřebujete, váš úspěšný život bude kulhat na jednu nohu.

Vše zmíněné je hovadina a rozmýšlet, zda jsou důležitější zdraví nebo peníze je jako přemýšlet, jestli je pro vás důležitější levá ruka nebo pravá. Tak co, které se vzdáte?

Nesmysl, že?

A nikdy si s touto hovadinou v mysli nevybudujete kvalitní návyky ve vztahu k řízení peněz, které vedou k tomu, zda peníze máte nebo nemáte.

Jaké nepodporující myšlenkové vzorce máte vy?

Co se vám vybaví, když se řekne peníze? A co ještě? A co bohatství? Hojnost? Co se vám vybaví, když pomyslíte na někoho bohatého? Jací jsou bohatí lidé?

Je na bohatství, penězích a hojnosti něco negativního? Jaké největší strachy se vám pojí s pojmy bohatství, peníze a hojnost? Co je na penězích nejhorší?

Dám vám zdarma nahlédnout do jednoho z mnoha úkolů v kurzu Život v hojnosti, kde se právě myšlenkovým vzorcům věnujeme.

Stáhněte si PDF, ve kterém najdete 77 tvrzení ve vztahu k penězům a hojnosti a objevte, které myšlenkové vzorce teď brzdí nebo blokují vaši cestu k penězům, úspěchu nebo bohatsví.

Mezi funkční finanční návyky a dovednosti pak patří například:

  • Máte o svých penězích a jejich tocích jasný přehled. Proto i víte, kolik přesně peněz potřebujete, a to včetně REZERVY. Víte, kolik přichází a kolik, kam, proč a kdy odchází. Víte, kde peníze utíkají zbytečně a proč.
  • Neutrácíte tolik, kolik vyděláváte. Část peněz, minimálně však 10% příjmů (ideálně více), vždy odkládáte bokem. Máte návyk peníze spořit, případně investovat.
  • Zároveň si peníze umíte užít a mít z nich radost. Víte, že peníze jsou mimo jiné také prostředkem k tomu, abyste si plnili své sny a dělali radost sobě i druhým. Proto i do této oblasti věnujete pravidelně určité procento svých peněz.
  • Také peníze používáte pro to, abyste mohli žít svým vysněným stylem života v kontextu zdraví, vztahů, bydlení, osobního rozvoje a dalších oblastí.
  • Umíte korigovat impulzivní nakupování a máte funkční návyky vůči "dělání si radosti" ve vztahu k nakupování. Nepodléháte konzumu a trendům, nakupujete z pozice svých hodnot nikoli impulzů.
  • Umíte si rozložit své zdroje v dlouhodobém horizontu. Což je pak návyk, který je přenositelný do dalších oblastí, kdy si umíte "porcovat" velká sousta na malé kousky a jít krok za krokem za nějakým cílem.
  • V dobrých časech se připravujete na špatné časy nebo na ještě lepší časy. Neprožíráte svou budoucnost. Chápete část peněz jako investiční a rozumíte tomu, jaké možnosti na tomto poli existují.
  • Víte, že základní investice, kterou vám nikdo nevezme, je investice do vlastního vzdělávání a osobního rozvoje. Pravidelně investujete část peněz do vlastního růstu a vzdělávání v oblastech, které vás zajímají, se učíte od nejlepších, ne z článků na idnesu.
  • Pokud je něco aktuálně finančně nedostupné, přemýšlíte nad tím, jak a kde vyděláte více a vymyslíte si strategii, jak na to postupně peníze vyděláte. Ne kde si na to půjčíte.
  • V kontextu financí vždy přemýšlíte jako tvůrce, ne jako oběť. Kultivujete své mentální vzorce i negativní emoce ve vztahu k penězům, hojnosti, bohatství či úspěchu.

A mohla bych pokračovat vesele dále. Do hloubky se tomuto tématu věnuji v kurzu Život v hojnosti.

V kontextu dospívajících dětí pak považuji za podstatné mluvit s nimi o tom, jak funguje banka, platební karty, kreditní karty, úvěry, hypotéky a půjčky. Kdy jsou vhodné a kdy ne.

Bohužel toto vědomí mnoha lidem fakt chybí, z toho pak vychází další nefunkční návyky a dělají zde největší přešlapy. Mně samotné na začátku dospělosti chybělo toto povědomí zásadně.

  • 3
    Vztahy

Jako naprostý základ kvalitních vztahů s ostatními vnímám pozitivní vztah sama k sobě a vlastním emocím. Pochopení vlastních emocí a prožitků, přijetí emocí v celé jejich škále a toho, že každá emoce má svůj začátek a konec. Moje největší uvědomění dospělosti bylo, když mi došlo, že moje emoce nedefinují to, kdo jsem já a dokonce ani to, kdo jsou lidé kolem mě.

V kontextu práce s vlastními emocemi se pak zdají osobní a rodinné vztahy mnohem snadnější.  Jako klíčové návyky pro kvalitní vztahy vnímám:

  • Schopnost vyjadřovat své emoce a umět komunikovat své potřeby.
  • Umět emoce ventilovat a umět negativní emoce využívat pro růst nikoli destrukci.
  • Partnerská polarita
    Pokud jde o mé děti, ráda bych jim dala pocítit i to, že žena a muž v partnerském vztahu nejsou jen kámoši žijící vedle sebe, ale lidé s odlišnou polaritou, nábojem a k tomu patří emoce v celé své škále.
  • Vztahy s dalšími lidmi a spolupráce
    V kontextu vztahů z druhými vnímám jako základ vědomí sebe sama, vědomí i přijetí vlastních silných stránek a slabých stránek. .Protože díky tomu pak můžeme stejně vědomě (a bez mylných očekávání) přistupovat i k ostatním ve vztahu ke spolupráci a komunikaci.

    Každý člověk je jiný, nejsme tady od toho, abych se všichni zalíbili všem a všichni uměli všechno. Návyk hledat v lidech jejich silné stránky a znát ty slabé a podle toho následně komunikovat i spolupracovat může v mnohém usnadnit život i práci a také delegování, které mnoha lidem nejde a pak se zasekávají v bodě "jen já umím vše nejlépe".
  • Návyk budování nových vztahů
    Jak jsem zmiňovala, každý je jiný. Já jsem velký introvert a bohužel za tuhle škatulku se v osobních setkáních s novými lidmi ráda schovávám, protože mi chyběly jako dospívající ty správné dovednosti a návyky pro budování nových vztahů. A tak je to něco, co se učím a své nové poznatky sdílím i s dětmi.
  • Veřejný projev a sebeprezentace
    Projev v řešení oficiálních záležitostí, ale také projev písemný, projev ve videu nebo audiu, který pro novou generaci vnímám jako zásadní dovednost a ve který se ta naše generace moc necítí. Umět se sebeprezentovat skrze audio-vizuální projev, ať už živě či online, je dovednost, která se v životě rozhodně neztratí bez ohledu na to, čemu se věnujete.
  • Kontext vztahu ke společnosti a informacím
    Dovednost zjistit si informace, filtrovat informace, kriticky myslet ve vztahu k přijímaným informacím. Na toto téma (nejen) s dětmi často diskutuji, protože vnímám, že nastavení společnosti je vnímat vše „černo-bíle“ bez kontextu dalšího spektra barev. A pak samozřejmě orientace v systému, který naše společnosti nastavila – úřady, schopnost dohledat podstatné oficiality apod.
  • 4
    Štěstí

Vnímám to tak, že pocit štěstí není nějaká konečná stanice, ke které to všechno směřuje, ale průběžný BAROMETR toho, zda žijeme v souladu se svou duší.

A je v pořádku někdy štěstí cítit a někdy ne.

Nesouzním se sluníčkovým „cítit štěstí vždy a všude je jediná cesta“. Ba naopak. Já se někdy cítím na hovno a mému dlouhodobému pocitu štěstí paradoxně přispívá to, že se nechám tak cítit a zkoumám, proč to tak mám a kam mě to má dovést.

Jako podstatný návyk vnímám:

  • Uvědomovat si pocit vděčnosti za to, co už teď mám.
    Návyk nevnímat svůj život jako samozřejmost a sem tam se zastavit a žasnout.
  • A taky se chválit za malé dosažené úspěchy.
    Nečekat na "až někdy" na ten velký třesk, na to "jednou budu miliardář" nebo "až se vdám budu žít šťastně až na věky" nebo já nevím co :D

    Ale každý den si říct nebo i napsat nebo s někým sdílet: to a to se mi fakt povedlo, to a to jsem si užila. A poklepat si po rameni. Malé úspěchy posilují náš pocit důvěry v sebe sama a vedou k tomu, že jsme pak ochotni přijímat další výzvy a posunovat se vpřed.

A tady se dostávám k dalšímu návyku, který vnímám v kontextu štěstí za opravdu podstatný.

  • Vědomě jít do nepohodlí. Vědomě jít do bolesti - emoční i fyzické.
    To prakticky znamená dělat věci, kterých se bojíme (říct, co si myslím, co cítím, udělat něco nového, co jsme ještě nedělali, vytrvat a tak dále). Pohodlí je totiž past, která ke štěstí nevede a má to i své neurochemické opodstatnění.

    Nicméně toto filozofické téma si nechám pro nějaký samostatný článek, protože jeho kontext i má zkušenost je poněkud obsáhlejší a v jednom odstavci to nejde pojmout v celé hodnotě té myšlenky a zkušenosti. :)
  • Následovat svou intuici a umět ji rozeznat od strachu
    Do návyků ve vztahu k pocitu štěstí bych pak zahrnula také důvěru ve vlastní intuici a návyk ji poslouchat a rozeznat od strachu. Opět obsáhlejší téma, kterému se můžu někdy samostatně pověnovat.
  • 5
    Péče o své prostředí

Jsme to, čím se obklopujeme a nežijeme tady jako samostatná buňka. Jako součást úspěšného a spokojeného života tak vnímám i vědomou péči o to, čím a kým se obklopujeme. Věřím, že věci živé i neživé a lidé okolo nás výrazně přispívají tomu, jak se cítíme, jak přemýšlíme a jaké máme ve finále návyky.

Proto vnímám jako podstatný návyk pečovat o prostor, ve kterém žijeme, pracujeme a spíme.

A v širším kontextu pak pečovat i o svět, ve kterém žijeme.

Každý tak, jak uznáme za vhodné. Pro mě osobně je to například lokálnost ve smyslu surovin, ale také oblečení nebo věcí, které používám, používání přírodních materiálů namísto umělých, používání ručně vyrobených věcí namísto továrních (pokud to jde, jasně, že nemám ručně vyrobenou ledničku :D ).

V tomto kontextu pak vnímám za podstatné umět být i v nepohodlí, umět využívat své prostředí i v případě nepohodlí – rozdělat si oheň, uvařit z toho, co mám, umět si to vypěstovat. V časech dobrých se připravit na ty zlé, i kdyby přijít neměly.

V kontextu návyků je to pak i péče ve smyslu služby světu, společnosti. Ať už skrze to, co vytvářím, dělám, čím společnosti přispívám svou profesí či podnikáním. Nebo skrze aktivity nad rámec toho – přispívání na neziskové projekty svou energií, časem či penězi, je-li to v našich silách.

Snažit se být nejlepší verzí svého já nejen pro sebe a své nejbližší, ale také proto, že díky tomu celou společnost a svět mohu posunovat dále. Být zdraví a bohatí nejen pro sebe a svou rodinu, ale taky proto, že jako chudí a nemocní nikomu nepomůžeme. Jako zdraví a bohatí můžeme být ve své síle a přispívat a pomáhat tou silou tam, kde to může právě chybět.

  • 6
    Seberealizace

Ta může vyplývat ze všeho výše uvedeného. Z hlediska osobního to vnímám tak, že víme, proč jsme tady a děláme věci, které nám přináší pocit seberealizace.

V pracovní oblasti pracujeme proto, že chceme, ne proto, že musíme. Chodíme do práce nebo podnikáme v oblasti, kterou milujeme a ve které cítíme seberealizaci. Ne proto, že potřebujeme svůj čas vyměnit za peníze.

Část svého dospívání jsem žila v USA a naučila jsem se tam jednu věc – i prodavačka ryb nebo řidič náklaďáku může naprosto milovat svou práci, seberealizovat se v ní a vidět v ní přínos pro celou společnost.

V kontrastu s Českem, kde jsem viděla spíše vzor „nenávidím svou práci, už ať je víkend“.

A pokud to tam, kde jsme tady a teď necítíme? A kde to cítíme? Je taková oblast? Pokud ano, pak to je to volání, které bychom měli poslouchat.

Pokud je něco, co milujete a dělali byste to, i kdyby to bylo zadarmo, ať už je to tanec, lození po horách nebo dělání kávy, pak to dělejte. A dělejte to s vášní – vzdělávejte se v tom, mluvte o tom, posunujte se v tom.

Dělejte to tak dobře, až vám za to lidé budou ochotni platit. Pak svou seberealizaci a poslání propojíte i se svou prací, což je ta nejlepší kombinace.

A ve všech těchto oblastech vnímám jako zásadní:

  • 1
    Být vždy v roli tvůrce, nikoli oběti. Kultivovat svůj mindset. Vědět, zda mé myšlenky podporují to, co ve svém životě chci.
  • 2
    Budovat své návyky. Vnímat, zda návyky, které v dané oblasti dělám, vedou dlouhodobě ke spokojenosti, štěstí a úspěchu. Nebo spíše k nespokojenosti, bolesti a smutku.
  • 3
    Obklopovat se lidmi na jedné vlně. Vykašlat se na pochybovače, stahovače, pomlouvače a oběti ve svém okolí. Stýkat se s lidmi, kteří mají podobný pohled na věc, jsou inspirativní, rozvíjí se a můžeme se vzájemně podporovat.

Takhle jednoduché to je. :D

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře