„Sednu si k počítači a nevím, co tvořit… a tak netvořím a prokrastinuju“, Znáte to? Já docela ano a právě proto jsem si vytvořila STRATEGII KREATIVNI KOTVY. Strategii, kterou chci s vámi sdílet. Koukněte na video, které vám zabere deset minut.
Je to malá chvíle, která ovšem může ovlivnit všechny vaše zítřky. :)
Tento konkrétní tip využijete obzvláště v případě, že máte omezený čas na práci, třeba hodinu denně, kdy děti spí. Tento tip nazývám KREATIVNÍ KOTVY.
Čas je jedna z nejcennějších komodit, kterou máme. Někdy je fajn si jen tak nic nedělat a scrollovat facebookem, prokrastinovat a sjíždět obsah, který se nám nabízí. ALE – pokud máte nějaký cíl, záměr, pak je potřeba s časem nakládat vědomě. Takže ani já to nebudu příliš natahovat a půjdu rychle k věci.
Spousta z nás má ty nejlepší tvůrčí nápady ve chvílích, kdy je nemůžeme zrealizovat. Třeba jdete lesem nebo myjete nádobí a napadne vás skvělý příspěvek na facebook nebo super téma článku. Ale pak sednete k počítači, máte půl hodiny, než se dítě vzbudí a nic…Prostě myšlenky nepřichází. V hlavě pusto prázdno. A takhle už to jde několik měsíců. V podstatě u toho počítače nic moc pořádného neuděláte a nikam se to nehýbe.
Dobrá zpráva je, že nejste pokažení! ☺ Není to nic divného, ba naopak je to úplně normální.
Kreativita na povel prostě nefunguje a sednout si k počítači a čekat, že teď stvoříte za hodinu, kterou máte, něco úžasného může často přinést zklamání, protože nápady nepřichází a člověk si tím bohužel často i vytvoří představu sám o sobě, že na to nemá, že není kreativní, že nedokáže nic vymyslet, není dost dobrý.
A přitom zakopaný pes je úplně někde jinde. Ne v tom, že nejste kreativní.
Aby můj tip s kreativními kotvami dával smysl, tak myslím, že bude přínosné, když si zrekapitulujeme, jak funguje náš mozek a proč je naprosto normální, že i když máte chuť se nějak seberealizovat nebo něco tvořit, tak pak, když se do toho chcete pustit, tak to prostě hned nejde.
Možná si pamatujete z hodin biologie, že mozek je rozdělený na dvě zcela oddělené části, na dvě hemisféry.
Vědci zjistili, že pravá část mozku, pravá hemisféra, funguje zcela v přítomnosti, je tady a teď. Pravá hemisféra přemýšlí v obrazech a učí se prostřednictvím pohybů našeho těla, vnímá energii, která k nám přichází skrze našich pět smyslů a v obrazech nám ukazuje, jak vypadá přítomný okamžik, jak voní přítomný okamžik, jak zní přítomný okamžik a tak dále.
Levá hemisféra je orientovaná na řešení úkolů, myslí lineárně a metodicky. Je logická a vědci zjistili, že je orientovaná převážně na minulost a budoucnost. Je vytvořená k tomu, aby dokázala z obrovského množství přítomných okamžiků vytahovat detaily a pak tyto detaily organizuje a vytváří asociace a vymýšlí možnosti, jak by mohla vypadat budoucnost. Levá hemisféra taky neustále žvaní a má na všechno názor.
Kreativita má svůj původ právě v té pravé části mozku, v té, která je tady a teď. Jenže co se stane v okamžiku, kdy od péče o děti, lítání po nákupech, uklízení domácnosti nebo celodenní práci v zaměstnání si sednete k počítači s tím, že něco napíšete? Začnete přemýšlet. Začnete vytahovat ty detaily a vzpomínky a to, co jste se někdy někde naučili a zapojujete ve velké míře svou levou hemisféru. Jenže tím ve velké míře taky zablokujete svou kreativitu.
Není to tedy problém, že nejste kreativní nebo že nedokážete nic napsat a prokrastinujete. Problém je v tom, že jste aktuálně PŘELADĚNÍ NA JINOU STANICI. A vše, co musíme udělat, je přeladit se na tu druhou.
A abyste si tu správnou stanici na svém vysílači zapamatovali, potřebujete znát tu frekvenci. Na rádiu je to snadné, naladíte 101.1 a hraje… Ve svém mozku můžete tu frekvenci snadněji naladit, když použijete KREATIVNÍ KOTVY.
Jak jsem řekla, ta kreativní hemisféra funguje skrze tady a teď, které vnímáme svými smysly. Takže zapojte smysly a vytvořte jim NÁVYK – KOTVU. Jako to měli Pavlovovi psi, když zacinkal, začali slintat. Tak vy když zacinkáte, začnete tvořit. ☺
Takže od této chvíle dále, kdykoli se rozhodnete, že teď je těch 20 minut, kdy můžete tvořit, vytvořte si svůj smyslový pracovně-kreativní rituál, pomocí kterého se přepnete svůj mozek do kreativního režimu.
Obvykle to trvá mozku přibližně deset až patnáct minut, než se přeladí. Tvůrce a vizionáře často můžete slyšet mluvit o tom, že se potřebují napojit na zdroj. Na zdroj, ze kterého všichni tu inspiraci a nápady čerpáme. Sedět nad papírem a čekat na první slova může trvat celé roky. Tím se na zdroj nenapojíme. Jediné řešení je začít psát nebo tvořit jiným způsobem.
To platí i o dalších kreativních činnostech. Často pak to, co vytvoříme v těch prvních deseti až patnácti minutách, putuje do koše. Je to jen rozcvička. Způsob, jak se přeladit.
Takže na to myslete a v okamžiku, kdy si k počítači sednete a spustíte si kotvy ve formě smyslových vjemů, které budete mít asociované s prací na vašem plážovém podnikání, tak nesurfujte na facebooku, ale začněte ihned tvořit, začněte hned psát.
Pokud fungujete metodou kapajícího kohoutku, o kterém jsem mluvila v předchozím videu, tak prostě navažte na to, co máte rozpracované. Co nejvíce energie věnujte tomu samotnému psaní. Přečtěte si třeba dva poslední odstavce a jednoduše navázejte.
Takže zopakuju ve stručnosti - to, že pro vás není snadné si sednou k počítači a hned psát neznamená, že nejste dost dobří nebo že jste pokažení. Je to normální a to, co vám může pomoct, jsou KREATIVNÍ KOTVY.
Vytvořte si a používejte své vlastní funkční kreativní kotvy.
A teď už nescrollujte dál Facebookem nebo Instagramem, pokud právě teď máte svých patnáct, dvacet minut, kdy můžete ten mobil držet v ruce, využijte ho kreativně. :)