9 pravidel cesty k úspěchu, aneb jak se Anna dostala na uměleckou školu a co se z toho můžete naučit vy

„Když si něco přejeme, celý vesmír se spojí, aby se to mohlo uskutečnit,“ zní oblíbený citát z knihy Alchymista. Problém je, že ne každý poslouchá ta sdělení „vesmíru“. Lidé si to vykládají tak, že stačí si přát a ono „se to stane“. Což je, při vší úctě, blbost.

Nestane.

Když si něco přejeme, je potřeba především máknout na tom, abychom toho dosáhli. A využít podporu toho „vesmíru“, nebo racionálněji řečeno „životních příležitostí“, které nám přichází do cesty a říkat jim ANO.

Toto je příběh o tom, jak se vesmír spojil, aby se jedno velké přání mohlo uskutečnit, ale neuskutečnilo by se bez AKCE. A devíti klíčových pravidel úspěchu, které vás mohou inspirovat, ať je váš cíl jakýkoli.

Pojďme na to.

🎧 Nemáte čas číst? Celý příběh v podobě PODCASTU najdete na Spotify, Apple Podcasts, nebo si jej rovnou jako audio pusťte zde:

Jak se dostat na uměleckou školu? Aneb příběh mé 14leté dcery Anny:

Jedna z mých dcer, v době příběhu 14letá Anna, se s blížícím koncem základní školní docházky začala čím dál více zmiňovat o tom, že chce po devítce jít na uměleckou školu.

Paní učitelka v ZUŠ ve výtvarce jí řekla, „že na to má“ a že se na přijímačky budou v rámci výuky ZUŠ připravovat. V průběhu léta před devítkou Aňa začínala chodit s tím, že se bojí, že si portfolio na přijímačky v ZUŠ nezvládne připravit. 

A nejspíše by opravdu nezvládla a abych předeslala, kam tento příběh povede, tak malá fotka na začátku. Vychozí pozice vlevo, výsledná vpravo. :)

Jak dosáhnout něčeho, co jste nikdy nedělali a nevíte, jak si cestu rozvrhnout? Těžká výzva pro teenagera (i pro dospělého).

Když pracujete na něčem, na čem jste NIKDY předtím nepracovali, potřebujete především kvalitní vedení. Vědět přesně, co máte udělat a kdy. Pro 14leté dítě je zadání „nakresli studii architektury, zvířete a portrét“ poněkud abstraktní pojem.

Viděla jsem, že dcera v tom tápe, ale nevěděla jsem, jak jí s tím konkrétně pomoci. Na to, abychom uviděly i řešení situace, bylo zapotřebí pár „náhod“.  A to je taková zajímavá zápletka našeho příběhu!

A pak se celý vesmír spojil… :)

V říjnu 2022 jsme pořádali privátní MasterMind pro klienty Podnikání z pláže. Jednou z účastnic byla autorka knihy Moderní kurandera, Lucie Chaya Chvojková. A svou knihu mi dala jako dárek.

Fotka z MasterMindu, Lucie je na fotce přesně uprostřed.

Normálně na knihy nemám čas. Ale chvíli poté, co mi knihu dala, jsem dostala zánět osmičky. Jela jsem 4 hodiny vlakem do Prahy k zubaři, tak jsem se začetla.

V knize Lucie mimo jiné sdílí příběh svého syna, který ve stručnosti chtěl jít na speciální střední školu do Itálie, ta vize přišla na začátku devítky, ale on v té době neuměl vůbec italsky. Lucie udělala obrovský krok pro to, aby přijímačky zvládl, zajistila mu individuální plán v ZŠ, odcestovali na dva měsíce do Itálie, aby následně zvládl přijímačky v italštině.

A nebudu vám spoilerovat, jak to dopadlo :D (Přečíst si to můžete v knize Moderní kurandera). Každopádně když jsem to četla, říkala jsem si: “Wow, udělala fakt absolutní maximum, aby mu pomohla.”

Až po přečtení té kapitoly v knize mi to docvaklo – no jasně! Škola stranou, pojďme najít někoho, kdo ji připraví!

S bolestí po vyrvaném zubu, chladíce se lahví piva, která byla to jediné, co ve vlaku prodávali vychlazené, jsem si po cestě od zubaře vygooglila nejlepšího učitele na přijímačky na umělecké školy.

Moment osvícení… :D

A jaká náhodička! Ten muž, Martin Ševčík, autor projektu Tajemství kresby, byl absolvent Podnikání z pláže a znali jsme se.

Napsala jsem mu.

Vynořila se spousta ALE, neboli PŘEKÁŽEK:

Ty se ostatně dříve nebo později vynoří na každé cestě k cíli.

  • Máme na to čas?
    Zvládne za dva měsíce udělat dostatečný posun vpřed? Když to nezkusíme, nedozvíme se to.

    Učitel Martin Ševčík vyhodnotil dosavadní Aniččinu tvorbu, dali si spolu první hodinu a usoudil, že je velká pravděpodobnost, že to zvládne. Nastavil jasný plán cesty k úspěchu, bylo vidět, že má letité zkušenosti a výsledky s tím, že jeho svěřenci se na umělecké školy dostávají.
  • Je to daleko!
    Martin bydlí dvě hodiny od nás ve Fryštáku u Zlína. Jak to uděláme? Martin nám nabídl, že bude s Aničkou dělat intenzivní výuku každou sobotu až do přijímaček. Pro nás jako rodinu to znamenalo, že každou sobotu brzy ráno jsme vyrazili někdo směr Zlín, celý den tam čekali, Anička celý den makala pod Martinovým vedením a večer 2 hodiny cesty zpět.

    Vzdálenost může být lákavou výmluvou, ale ne překážkou. :)
  • Je to investice. Vyplatí se?
    Toto nebylo mé ALE. Vím, že pro mnoho lidí to je ovšem velké ALE. Bojí se už předem investovat do svého rozvoje nebo vzdělávání, protože "co když se to nevrátí".

    Podle mě je toto bullshit. Jako vážně. Investice do vzdělání je vždy skvělá investice. To, co se naučíte, dovednosti, znalosti, zkušenosti, které získáte, to už vám nikdy nikdo nevezme. Vzdělání tak vnímám jako jednu z nejlepších investic, kterou můžeme udělat.
  • Co když na to nebude mít vhodné podmínky?
    Naše další ALE byla škola. Bylo jasné, že na samotnou přípravu portfolia bude Anička potřebovat intenzivní přípravu. A zatímco škola tlačí u všech deváťáků na výsledky z matiky a češtiny, Anička teď potřebovala uvolnění a možnost soustředit se na svůj cíl.

    Vnímám to, jako obvyklý strach i u začínajících podnikatelů. Mám děti, mám zaměstnání, je jaro... co když na to nebudu mít podmínky? Podmínky jsou takové, jaké se rozhodnete je mít. Vždy se dá najít řešení.
  • Co když to nevyjde?
    Já sama jsem si kladla palčivou otázku - co když to navzdory tomu všemu nedá? Bude zklamaná, jak jí s tím jako máma pomůžu? Navíc neexistuje žádná alternativa, plán B.

    Ach, jak tady vidím paralelu s muži, kteří odrazují své ženy od online podnikání, protože ve skrytu duše mají strach, že to nevyjde a jejich ženy budou smutné! Jak se snaží je chránit tím, že jim říkají - nejdi do toho, je to blbost, odrazují je.

    Opět kravina! Pardon pánové a rodičové. Ale když máme vedle sebe milovaného člověka, který je na misi, to nejlepší, co pro něj můžeme udělat, je FANDIT MU a sami sebe psychicky otužovat a připravit, že možná budeme i ta opora, když to nevyjde. Ale jsme sakra dospělí a asi dovedeme unést zklamání, ne?

Cesta vede skrze překážky!

Tak jsme začaly každou sobotu jezdit na individuální přípravu na přijímačky na uměleckou školu – 2 hodiny tam, 2 zpět. Aňa se u Martina Ševčíka vždy celý jeden den učila kvalitním základům kresby a malby, pak celý týden makala na základě konkrétního zadání na portfoliu a v sobotu další cesta, další celý den učení a další zadání práce na celý týden.

Dva měsíce si mákla.

Dva měsíce měla skvělého učitele, dril a vedení, které potřebovala. Když jsem sledovala ten proces, bylo mi jasné, že něco takového by nedal bez vedení ani dospělý člověk, natož teenager. Bylo to opravdu náročné a myslím, že jí chvílemi to kreslení, které jinak miluje, už lezlo na nervy.

(Foto z auta z naší každosobotní cesty na celodenní lekce kreslení a malby.)

Já jsem zašla do školy a vysvětlila situaci. S ředitelkou i třídní učitelkou jsme se domluvili, že učitelé v průběhu přípravy na přijímačky na uměleckou školu nebudou Aničce nakládat nic navíc, nezajímá nás teď matika, čeština ani projekty o Karlovi IV. Teď je potřeba soustředit se na cíl. Škola nám vyšla moudře vstříc.

Zároveň zde byla velká podpora ze strany jejího učitele Martina Ševčíka, který v ní viděl talent, Anička chápala jeho učení velmi rychle. A Martin jako správný trenér „vrcholového sportovce“ v pravý čas zatlačil tak, že výsledky dopadly skvěle.

Navzdory náročnosti měla Anička vizi, měla svůj cíl a věděla, že TEĎ je ten čas přípravy na pomyslnou olympiádu.

Jak přijímačky na uměleckou školu dopadly?

Konkurence na umělecké školy je v posledních několika letech obrovská, protože se na střední hlásí populačně silné ročníky, které čítají o tisíce dětí více, než před pár lety. Úspěšnost je okolo 25-30%. To znamená, že se dostane každé třetí až čtvrté dítě.

Aňa skončila těsně pod čarou a skvělé je, že na odvolání se DOSTALA NA OBĚ umělecké školy, na které se hlásila.

Kdyby její portfolio vycházelo jen z všeobecné přípravy na ZUŠ a bez toho nasazení pod vedením soukromého učitele, byla by daleko za polovinou a neměla by šanci se dostat.

Sdílím to s vámi proto, že v úspěchu v přijímačkách na uměleckou školu vidím paralelu s úspěchem v čemkoli jiném.

Je jedno, jaký je váš cíl. Vždy pomůže těchto:

9 pravidel cesty k úspěchu

  • 1
    Nespoléháte se na "vesmír", ale jdete do AKCE
    Nejde si něco přát a myslet si, že nám to spadne do klína. Je skvělé dát si zadání ve formě přání, záměru. Mít ho klidně na očích ve formě vision boardu, napsat si jej. A pak jít do AKCE.
  • 2
    Říkáte ANO příležitostem
    Víte, že když si něco přejete, "celý vesmír se spojí", což znamená, že vám začnou chodit do cesty různé příležitosti a možnosti. Často budou mimo komfortní zónu. Často vám bude mozek říkat, že je to nepohodlné, nebezpečné a neznámé. A vy přesto řeknete ANO těmto příležitostem.
  • 3
    Máte jasné PROČ
    Váš cíl nevychází jen z povrchního nápadu, snaze se před někým blýsknout nebo zavděčit. Ale vychází z pocitu, že TO je nedílná součást vaší životní cesty, že jste to vy sami, kdo TO chcete a víte proč. Jakkoli těžké jak překonáte dostatečně silným proč. :)
  • 4
    Máte strategický PLÁN
    Mnoho lidí jen sní, ale sny jsou jen abstraktní nedosažitelnou metou. Cíl se stává realizovatelným v momentě, kdy z něj uděláte plán. To znamená, že víte jaký je první krok, druhý krok. Víte CO máte udělat, KDY to má být hotové a co bude následovat. Rozvrhnete si svůj plán v čase tak, abyste jednotlivé kroky udělali a byly pro vás proveditelné.
  • 5
    Investujete do svého ROZVOJE a vzdělávání
    Talent je jen 10% úspěchu. Neuspět na talentovkách by neznamenalo nedostatečný talent, ale nedostatečné dovednosti. A věřte nebo ne, žádný úspěšný člověk se nenarodil s VROZENÝMI DOVEDNOSTMI PRO ÚSPĚCH.

    Učte se od těch nejlepších, nespokojte se s průměrem, a investujte do svého rozvoje. Téměř v každém oboru či tématu dnes najdete zkušeného učitele.

    Může to být rozvoj dovedností, znalostí, rozvoj zkušeností, rozvoj osobnostní. Jakýkoli posun vpřed. S tím souvisí i další bod.
  • 6
    Máte kvalitní VEDENÍ
    Většině z nás je jasné, že když chce sportovec uspět na mistrovství světa, má toho nejlepšího trenéra. Proč by to nefungovalo i v jiných oblastech?

    Pokud chcete uspět v umění, potřebujete toho nejlepšího učitele. Pokud chcete uspět v podnikání, potřebujete toho nejlepšího mentora. Jak vybrat, trenéra, učitele, mentora? Skrze jeho výsledky - je sám úspěšný? Jsou jeho svěřenci/klienti úspěšní? Rezonuje se mnou jako člověk?
  • 7
    Jdete vpřed NAVZDORY PŘEKÁŽKÁM
    Překážky jsou nedílnou součástí cesty. Je důležité si to zvědomit předem a připravit se na to, že to nebude lehké.

    Že přijdou chvíle, kdy budete unavení. Přijdou chvíle, kdy se vám nebude chtít a váš mozek vás bude přesvědčovat, ať se na to vyprdnete. Přijdou chvíle, kdy vám to celé přestane dávat smysl, protože si nebudete připadat dost dobří. Toto vše JE NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ CESTY. Když si hned na startu ujasníte, že to nebude jednoduché, mnohé se vám paradoxně usnadní. :)
  • 8
    Máte PODPORU
    V temných údolích na cestě k vrcholu je důležité, když se máte o koho opřít. Ať už je to člen rodiny, který si vás vyslechne, parťák, který je v tom s vámi nebo mentor, který vás pomůže projít skrze výzvy. Jít k vrcholu s podporou někoho je mnohem jednodušší a rychlejší, než se o to snažit sám / sama.
  • 9
    Průměrnost je zabijákem úspěchu. Nesnažíte se být PRŮMĚRNÍ
    Vyčníváte z řady. Ať už se připravujete na přijímačky, na pohovor, nebo budujete vlastní podnikání, je naprosto klíčové ODLIŠIT SE od ostatních. Být autentičtí, sami sebou. Nesnažit se splynout s davem a být průměrem. Podívat se na své silné stránky a ty vynést na povrch, na těch stavět svůj úspěch.

Vyberte si jednu věc, která s vámi rezonuje a tu integrujte do své cesty za svým cílem. Není potřeba dělat hned vše. To vede k zahlcení a k tomu, že člověk neví, odkud začít. Inspirovalo vás v článku něco?

Budu ráda, když mi o tom napíšete, třeba zanecháte komentář na sociálních sítích a tím i sami sobě ujasníte, co je TA věc, kterou chcete začít dělat jinak nebo nově.

Mějte se krásně a žijte příběh, který chcete vyprávět. :)

Stáňa

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře