DÁREK na rok 2024 + Tajemství, proč mé vision boardy fungují :)

Od mého přelomového roku 2014 jsem mnoho let mívala doma pověšený vision board alias nástěnku vizí, cílů a snů. Vytvářím si ho vždy na sklonku roku a pak mívám den co den po probuzení na očích to, co je pro mě důležité.

Tento rok jsem to poprvé neudělala.

Splnila jsem si za uplynulé roky všechny „hmotné“ sny a čím dál víc je pro mě podstatné to, zda žiju v souladu sama se sebou bez vymýšlení, v jakých kulisách by se to mělo odehrávat. A proto je pro mě víc než kdy předtím naprosto klíčová:

Mapa na cestu rokem 2024

Pro vás jsem ji ve formátu PDF nachystala tady:

 • STÁHNOUT: Mapa na cestu rokem 2024

  Stáhněte si zde PDF (bez nutnosti zadat e-mail) – Mapa na cestu rokem 2024. Jedná se o pracovní listy, pomocí kterých uzavřete svůj rok 2023 a naplánujete si svou cestu rokem 2024.

K čemu vám mapa na cestu rokem poslouží? (Podotýkám, že je zdarma a stáhnete si ji pouhým kliknutím na odkaz výše).

 • Budete v roce 2024 tvůrcem svého života, ne obětí osudu
  Můžeme být buď obětí osudu a nechat se vláčet v poryvech větru a nebo svůj osud držet ve svých rukách a navigovat svou loď svým životem vpřed. Nevím jak vy, ale já jsem raději tvůrce, než oběť. :) Pokud to máme stejně, bude pro vás mapa skvělým pomocníkem do startu nového roku.
 • Ujastníte si, co opravdu chcete PROŽÍVAT
  Pomůže vám zorientovat se v tom, co z hloubi duše opravdu chcete, co je pro vás tady a teď ten zásadní krok vpřed. Ne na úrovni mysli, strachů a omezení, ale na úrovni vnitřní šipky, kterou v sobě všichni máme.
 • Rozpoznáte svůj vnitřní hlas od ustrašených hlasů mysli
  Pomocí mapy se dostanete k tomu, co bychom mohli nazvat "vnitřní hlas" nebo intuitivní vedení. To, co naše mysl i tisíce okolních hlasů dokážou v průběhu roku spolehlivě přehlušit.  
 • Načrtnete si svůj směr pro rok 2024
  Naprostým základem pro realizaci jakéhokoli snu, cíle či vize je AKCE. A tato mapa vám pomůže přestat nad věcmi jen přemýšlet, ale dát jím konkrétní směr. Bez směru se nedá jít k cíli. 
 • Nebudete se muset bát toho, že se vám splní, co si přejete :))
  Vědět, co chci nestačí. To podstatné je vědět, jak se u toho chci cítit. Můžete totiž být na nejkrásnější pláži světa a brečet (zažila jsem :D ). Možná znáte takové to rčení - dej si bacha na to, co si přeješ, může se ti to splnit! :) Je tedy důležité umět definovat to, co chci, nejen skrze obraz, ale především skrze PROŽITEK, který chci mít. Abychom se svých přání nemuseli obávat a mohli zažívat radost, štěstí, seberealizaci, naplnění nebo cokoli, co je pro nás důležité.

Pokud k tomu celému chcete detailní vysvětlení, pokračujte ve čtení tohoto článku. Pokud se chcete pustit do své vlastní mapy na cestu rokem 2024, pokračujte tady. 

Většina lidí si své sny nikdy nesplní, jste většina?

Chci v tomto článku sdílet pár zásadních inspirativních vhledů, jak přistupovat ke svým snům, cílům a vizím.

Ono je totiž hezké si něco přát, ale 90% lidí to vzdává už v lednu a na konci roku se ohlédnou a s určitou dávkou sarkasmu a potlačeným smutkem konstatují, že rok 2023 byl stejně na prd, jako 2022 a mít sny je vlastně zbytečné.

Přát si nestačí. Přání musí být hluboce propojeno s naší duší. OK, to jsou tak trochu EZO kecy, které slyšíte všude, já vím. :)) Tak tomu pojďme dát trošku konkrétnější obrysy. 

Jednoduše, když budete jen tak klouzat po povrchu a přát si něco jen proto, že vás to zrovna nějak napadlo a vychází to z aktuální myšlenky nebo pocitu, není to DOST. Opravdové vize a sny vychází z nitra. A nemusí to být nějaké hlubokomyslné vize.

Ono i pevné zdraví, láskyplný vztah nebo splnění dávného cestovatelského, vytoužené dítě nebo nové podnikání mohou být dostatečně velkou výzvou na celý rok. :) Za předpokladu, že to nechcete proto „že by se to mělo“, ale proto, že to v hloubi sebe sama cítíte a třeba se toho i trochu obáváte.

A stačí jeden krůček denně, abyste se na konci roku ohlédli s vědomím, že ten rok stál za to.

Jaký byl můj rok 2023 vs. moje mapa na cestu rokem 2023?

Z toho celého sepisování mi tenkrát před rokem vyplynuly různé pocity a směřování, které mi pomohly nasměrovat můj rok 2023. Není to úhledné. Moje mysl totiž není úhledná :) Je to spíše mysl divokého tvůrce. Ale sdílím tak, jak jsem to napsala. Pro inspiraci.

A víte co? Kdybych to teď psala zpětně, byl můj rok přesně takový.

A to, že jsem mezitím procestovala Galapágy, Ekvádor, Kostariku, Dánsko, Irsko, Kypr, Omán, užila si léto v českých i slovenských horách a taky na zahradě, obklopena kamarády a rodinou, ponořili jsme se naplno do VIP mentoringu a vyzkoušela jsem si ve svém byznysu různé nové věci, to jsou vlastně takové bonusy, které jsem sice na tom startu měla jasně definované, ale protože vím, že podstatný je PROŽITEK, nebylo nutné je tak nějak „protlačovat“. :)

Nechci tím ale rozhodně říct, že mít konkrétní jasný cíl typu „Chci navštívit Kostariku“ je špatně. Konkrétní cíle jsou pro mě rozhodně důležité a na na mých vision boardech vždy měly své místo ve své plné kráse. Viz níže. :)

Ale vím, že podstatné je spojit si s konkrétním cílem i vysněný prožitek. 

Jak můžete vidět níže, když jsem si dělala pro rok 2022 visionboard, tak byste tam viděli mexické pyramidy, pláže i vrcholky velehor s tibetskými vlaječkami. :) Našla jsem fotku z tvorby.

A samozřejmě to, že jsem si v uplynulém roce opět plnila své sny a přání neznamená, že bych mnohokrát za rok 2023 necítila strach, úzkost, zlost, frustraci nebo smutek. Že bych nebrečela nebo se nevztekala. Cítila, brečela, vztekala. Asi jako každý z nás. A myslím si, že je to v pořádku. Patří to totiž k životu. I k tomu vysněnému.

I v letech předchozích to bylo podobně, minimálně 90 % se vždy splnilo. A nemyslete si… Nedávala jsem si malé cíle. :)

Od roku 2014 jsem si esenci roku z Mapy na cestu rokem vždy přetvořila do vision boardu, na obrázku níže je například můj rok 2021 v obrazech, i když nezaujatý pozorovatel z toho moc nevyčte, protože veškeré „texty“, emoce a přání pro daný rok jsem si napsala předem do mé Mapy rokem 2021, která je právě tím dárkem v tomto článku.

Tady máte pro představu například 2018, tam jsem toho psala více, a stejně jako jiné roky, i tady byl vesmír poměrně pečlivý v plnění mých hlubokých přání, zatímco ta, která vycházela z hlavy a ne ze srdce, sfoukl ze stolu. :)

Kouzlo? Magie skrytá ve vision boardu? Anebo je to jinak?

Miluji kouzla a rituály, ale zároveň věřím, že jsou jen jakousi třešínkou na dortu, posledním dílkem do složitého stroje, který je potřeba pro to, aby se stroj rozpohyboval a fungoval.

99 % se ale skrývá v něčem jiném. Tajemstvím toho, proč moje vision boardy rok co rok fungují, je ROZHODNUTÍ.

Tajemstvím toho, proč moje vision boardy rok co rok fungují, je ROZHODNUTÍ.

Poslední dny roku vždy trávím bilancováním

Hodnotím své úspěchy, radosti a úžasné zážitky, stejně jako těžké chvíle, ponaučení a propady. Přemýšlím, co si chci s sebou nést dále a co nechám v roce starém.

Rozhoduji se, co změním. 

Věnuji tomu velkou péči. Píšu, škrtám, doplňuji. Vybírám si pečlivě slova i obrazy, kterými chci vyjádřit další rok.

Naučila jsem se věnovat pozornost především tomu, jak se chci cítit.

Není totiž důležité, jestli cestujete po světě a válíte se v milionech, nebo se procházíte po lese a válíte se v trávě. To, co je podstatné, je, JAK SE U TOHO CÍTÍTE.

A pak přichází to podstatné – ROZHODNUTÍ

Opravdu to takto ve svém životě chci? Jsem tomu plně oddaná natolik, že jsem rozhodnutá věci měnit? Že jsem rozhodnutá měnit sama sebe? Že jsem rozhodnutá jít do rizika, že opustím známé vody?

Dávám si často velké cíle a přijímám za své rozhodnutí těchto cílů dosáhnout plnou ZODPOVĚDNOST.

A pak se život roztáčí na plné obrátky a kvůli některým cílům často nezůstane kámen na kameni. Rok plyne a já přijímám výzvy.

 • Říkám ANO životu.
 • Raduji se a užívám si to. 
 • Bojím se neznáma. 
 • Směju se a jsem vděčná. 
 • Brečím a někdy pár dní nebo i týdnů nechápu, proč se některé věci dějí, abych se pak jednoho dne koukla na svůj vision board a uvědomila si, že všechny ty zvraty a změny se děly právě proto, abych dosáhla svého přání…

Abych naplnila svoje rozhodnutí.

A pak se ohlédnu a všechny ty náhodné příležitosti, nápady, ze kterých se mi chtělo vycouvat, velké výzvy i milá překvapení najednou dávají smysl a dohromady skládají celek uplynulého roku.

Stejně tak je to s rozhodnutím, že se něco nevyplní. U mě je to často ze dvou důvodů:

 • 1
  Dala jsem si na vision board nějakou věc proto, že „bych měla“, ale doopravdy jsem to tak necítila, a v průběhu roku jsem dospěla k rozhodnutí, že to tak nechci.
 • 2
  Daná věc vyžaduje dozrát, v průběhu roku se posunula o veliký kus vpřed, ale stále potřebuje čas.

Rozhodnutí na očích

Vision board je fajn, protože mám svá rozhodnutí pro daný rok stále na očích. Podobně ale může fungovat i text, který si prostě jen tak načmáráte na kus papíru a připíchnete nad svůj pracovní stůl nebo dáte do peněženky.

Když máte ujasněna svá rozhodnutí a máte je den co den na očích, mnohem snadněji pak poznáte příležitosti a drobné odbočky, které se najednou objevují, a mnohem snadněji ustojíte otřesy, které jsou nezbytnou součástí změny.

Lidé by často chtěli ve svém životě velké pozitivní změny, ale nejsou pro to ochotni riskovat ztrátu svého dosavadního pohodlí. Chtěli by si udělat vision board, a pak sedět na pohovce ve svém obýváku a čekat, až jim to Vesmír hodí do klína. A pak jsou na konci roku smutní, že se jim to zase nesplnilo…

Je vám to povědomé?

Pak letos zrevidujte své sny a touhy a proměňte je v ROZHODNUTÍ. Je v pořádku, že u některých budete mít lehké chvění v žaludku a pocit strachu. To je součástí hry. :)

Zrevidujte své sny a touhy pro rok 2024
a proměňte je v ROZHODNUTÍ.

Ale to není tak jednoduché!

Možná mi teď argumentujete: „Každý se přeci nemůže rozhodnout, některé věci změnit nejdou!“ Opravdu? Přiznám se, že se občas taky ocitám ve slepé uličce a plácám se v rozhodnutí, že „to nejde“.

Cítím se taky občas být obětí okolností. V pasti života nebo systému, ve kterém žiju. Pravá svoboda ale spočívá v tom, že navzdory okolnostem hraju s kartami, které mám rozdané, nejlépe, jak umím, a aktivně dělám, co je v mých silách, abych žila život tak, jak si představuji.

Často se zaseknu proto, že se snažím „vymyslet“ řešení, a pro samé vymýšlení nevidím příležitosti a možnosti, které mi mezitím chystá život. Cesty k našim přáním a snům vedou přes krajiny, které si sami ani nedovedeme představit. A pokud řešení nevidíme, neznamená to, že neexistuje.

Proto není důležité vždy vymýšlet JAK. Ale vědět, PROČ to chci, jaké kvality mi to přinese do života a CO vlastně chci. A ROZHODNOUT SE, že to opravdu chci a tu cestu prostě najdu.

A pak následovat s důvěrou to, co mi život začne servírovat.

Možná vás kvůli tomu vyhodí z práce, zlomíte si nohu nebo onemocníte. I takhle drsné má někdy život způsoby, když nás vede k našim snům a přáním a k tomu, abychom žili v souladu se svou duší.

Můžeme totiž myslí chtít konkrétní věc, částku, cestu, mít vytyčený určitý cíl. Ovšem důvod, proč v něm zatím nejsme, je ten, že abychom tam došli, musíme se vnitřně proměnit. Musíme se stát člověkem žijícím ten cíl. Člověkem, který má a zažívá to, co my teď v danou chvíli nemáme. A změna? Ta je téměř vždy náročná, protože je cestou do neznáma, které se přirozeně bojíme.

Není to jednoduché. Kdyby to jednoduché bylo, pak by si všichni své sny a přání plnili.

Pokud něco chcete, je potřeba si ujasnit, jak moc jste tomu oddaní a jestli jste ochotni přijmout i druhou stranu mince, to, že se kvůli tomu možná budete muset něčeho nebo někoho vzdát, opustit své zvyky nebo zaběhaný styl života.

A rozhodnout se, že do toho jdete. Že to pro vás je důležité a přijímáte zodpovědnost za vše, co váš sen nebo přání s sebou přináší.

Dosáhnout cíle a cítit se v cíli šťastně a spokojeně není totéž

Nikdy nezapomenu na moment, kdy jsem ležela na jedné z nejkrásnějších pláží světa a slunečními brýlemi jsem skrývala slzy. Cítila jsem se naštvaně a popuzeně. Měli jsme s mým mužem tenkrát nějakou lehkou vztahovou krizi. A mně došla jedna věc…

Nejde o to, kde jsem, čeho jsem dosáhla nebo co mám. To nejpodstatnější je, jak se u toho cítím. Od té doby své cíle a přání formuluji úplně jinak.

Místo „Léto na Bali“, jak jsem si to formulovala třeba v roce 2015, bylo o rok později na mém vision boardu v roce 2016 „Šťastní na Bali“. Místo „Zdraví“, které jsem si tam dávala roky předtím, tam najdete „Cítím se zdravá a plná energie“ a podobně.

Rok co rok to ladím, takže i letos jsem se poučila z některých nedotažených formulací a věcí, které jsem naformulovala tak, že jsem se pak v průběhu roku plácala do čela a říkala si: „Panebože, to jsem si zas na sebe vymyslela…“. :) Ale to je součást hry jménem ŽIVOT.

A proto moje rada na závěr je: Zamyslete se nad tím, jak se v roce 2024 chcete cítit v jednotlivých oblastech svého života.

Chcete vydělávat sto tisíc měsíčně? Proč? Jak se pak budete cítit? Chcete jet na celou zimu do teplých krajin? Proč? Jak se tam budete cítit, co budete zažívat? Chcete otěhotnět? Proč? Jak se pak budete cítit? Chcete začít podnikat? Proč? Jaké pocity vám to přinese do života?

A mějte se sebou trpělivost. :)

Velké změny vyžadují čas. Strom ze semínka nevyroste přes noc, stejně tak některé velké vize a sny potřebují vyrůst a uzrát. U jiných přání třeba postupem času zjistíte, že se jejich síla vytratila a už pro vás nejsou podstatné. A vůbec to nevadí.

DÁREK pro vás: Mapa na cestu rokem 2024 :)

Já jsem si právě udělala rekapitulaci roku 2023 a plány na rok 2024, a říkala jsem si, že by vám můj postup mohl pomoci v tom, abyste do roku 2024 vykročili pravou nohou vstříc svému vysněnému životu a proměnili své sny v plány. :)

Je důležité vědět, kde jsem a kam mířím. Pak teprve cesta začne mít smysl a můžeme dojít ke svému cíli.

A tak jsem vám připravila pracovní listy. Stáhněte si je kliknutím na odkaz níže (bez nutnosti zadávat e-mail), vytiskněte je a věnujte čas sami sobě a svým plánům pro nadcházející rok.

 • STÁHNOUT: Mapa na cestu rokem 2024

  Stáhněte si zde PDF (bez nutnosti zadat e-mail) – Mapa na cestu rokem 2024. Jedná se o pracovní listy, pomocí kterých uzavřete svůj rok 2023 a naplánujete si svou cestu rokem 2024.

Buďte v roce 2024 šťastní a žijte příběh, který chcete vyprávět. :)

A než se pustíte do předsevzetí a plánů na rok 2024, ohlédněte se zpátky, co jste letos prožili i dokázali, a POCHVALTE SE za to. Je to mimochodem součást Mapy na rok 2024. :)

P. S.: Už 7. ledna pro vás chystám oblíbený online workshop Jak si v roce 2024 splnit svůj sen. Chyťte si své místo tady >>

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře