Ve chvíli, kdy jsem se rozhodla vám napsat tyto řádky, jsem seděla v obýváku hezkého domu se zahradou, výhledem na moře a okolní hory v typickém norském městečku Jørpeland. Vyspala jsem se v útulné ložnici a ráno si uvařila čaj a udělala snídani ve vybavené kuchyni.
Ne, nerozhodla jsem se vlastnit dům v Norsku. Jen jsem se probudila na jedné z mnohých cest ubytovaná přes AirBnb. Portál, díky kterému se můžete cítit jako doma, ať jste kdekoli na světě. Od té chvíle uplynulo už pár let a je čas na aktualizaci.
Po šesti letech cestování a ubytovávání přes AirBnb, kdy jsme spali v 35 různých ubytováních po celém světě, v domech, vilách i chatách pronajatých právě přes tento portál, jsem pro vás v květnu 2019 tento článek zaktualizovala a můžete si tak přečíst naše opravdu bohaté zkušenosti. :)
Velmi často dostávám dotaz: A jak se ubytováváte na těch vašich cestách?
Pro mnoho lidí totiž cestování = musí mi to zařídit cestovka. A pokud čtete moje cestovatelské články, tak víte, že my to děláme jinak. Tento článek není myšlen jako propagace, ale jako sdílení našich cestovatelských zkušeností. Věřím totiž, že vás může inspirovat a pro mnohé udělat cestování dostupnější s pestřejší paletou zážitků.
Nevýhody jsou různé – neflexibilní program zájezdů, předražené ceny za cestu i ubytování, ubytování v turisticky exponovaných oblastech většinou v hotelu, kde musíte jíst buď hotelovou stravu, nebo se stravovat v restauracích zacílených na turisty. Danou zemi ochutnáte s cestovkou jen tak napůl, navíc často přeplácíte a ocitáte se v turisty narvaných hotelech.
Já osobně mám ráda, když se můžu ponořit do kultury dané země ne jen z rychlíku a pohledu turisty, ale alespoň na chvíli si vyzkoušet, jaké to je na daném místě žít. To vám hotelové bydlení neumožní.
Navíc jsme velká rodina. Se třemi dětmi už se do hotelového pokoje prostě nevejdeme a při dlouhodobějším cestování to ani není příliš komfortní. Když jste v hotelu déle, začne vám chybět soukromí, prostor, kuchyň, pračka…
AirBnb je portál, na kterém si můžete najít ubytování kdekoli na světě. Stačí jen pomyslet na destinaci a vždy něco najdete. Na výběr je od luxusních domů s bazénem a zahradou až po malé útulné pokoje uprostřed velkoměst či sruby uprostřed hor.
Často se mě lidi ptají, jak cestujeme, a především, jakým způsobem si hledáme ubytování v zahraničí, pokud tam jsme delší dobu (několik týdnů až měsíců). Je to právě AirBnb. A mimochodem, používáme ho i tehdy, pokud chceme někde strávit jen dvě noci.
1. Osobní přístup. Přes AirBnb se jen zřídka ubytujete v nějakém hotelovém komplexu (i když i to se může stát). Ve většině případů bydlíte u někoho doma, ať už vám pronajímá celý svůj byt, dům či chatu, nebo jeho část. Proto se většinou setkáte s velmi osobním a příjemným přístupem, který je takovým prvním přivítáním v nové zemi a nahlédnutím do místní kultury.
2. Bydlíte mezi místními. Velkou výhodou je, že nebydlíte někde vytěsněni v turistickém komplexu, ale bydlíte jako místní. Co víc si přát, když chcete poznat místní kulturu? :)
Máme díky tomu nezapomenutelné zážitky, ať už si vzpomeneme na byt na okraji čínské čtvrti v New Yorku, kde jsme dva týdny koukali z okna na Brooklynský most, nebo chatu uprostřed islandské pustiny, kde jsme večer vybíhali sledovat, zda zahlédneme polární záři. Procházky do našeho domečku s malou zahrádkou uličkami Glastonbury v Anglii a nebo super párty u bazénu s kamarády na Bali.
Bydlet „ve svém“ domě nebo bytě má prostě na cestách své nezaměnitelné kouzlo.
3. Máte kuchyň. Ač se toto může zdát na první pohled jako nedůležitá věc, pokud na nějakém místě chcete strávit delší dobu, začnou vám místní restaurace lézt do peněz a po pár týdnech na cestách možná zatoužíte po tom, dát si po ránu nějakou normální snídani a ne mega bufet o deseti chodech a uvařit si na oběd nějaké obyčejné jídlo. (Tedy pokud nejste v Canggu (Bali) nebo v New Yorku, kde vás výběr jídla asi nikdy neomrzí.)
Kromě kuchyně máte většinou celkově mnohem větší prostor, než by tomu bylo v případě hotelu.
Kuchyň se pak stává naprosto zásadní, pokud cestujete s dětmi, které nad většinou jídel v restauraci ohrnují nos, ale účty za ně platit stejně musíte. :D Není nad to je všechny uspokojit už „doma“ tím, co mají rády.
Další věc jsou lokální suroviny… Když přijdete ze španělského tržiště s úžasným nákupem čerstvé zeleniny nebo si ulovíte pár ryb s rybáři na Bali, v hotelu s nimi moc nepochodíte. Vlastní kuchyň se tak stává skvělým luxusem, který je paradoxně cenově mnohem dostupnější než hotelový pokoj.
4. Můžete bydlet na místech, o kterých se vám ani nesnilo. Už od roku 2015 se rádi vracíme na Bali a bydleli jsme tam už v mnoha různých vilách. Všechny byly nádherné, s bazénem, zahradou, uklízečkou, zahradníkem, v úžasné lokalitě… Od majitelů jsme navíc často dostali i detailní seznámení s lokalitou a odpovědi na všechny naše otázky o Bali. :)
S AirBnb jsme se často ubytovávali na poslední chvíli při našem putování po Svatojakubské cestě ve Španělsku, spali ve věži uprostřed toskánských vinic, užívali si vlastního bazénu v Thajsku a v neposlední řadě například strávili dva týdny v neskutečně zařízeném Disney domě poblíž zábavních parků na Floridě v Orlandu, což byl nejen pro děti fakt boží zážitek. :)
Bydleli jsme tři měsíce v chatě nad Lago di Garda s úžasným výhledem na jezero a hory. Ve stejném roce pak na okraji Central parku na Manhattanu v New Yorku. Jako doma jsme se cítili v rybářském městečku Flic en Flac na Mauriciu, kde jsme to z našeho bytu měli pět minut k nádherné pláži. Měli jsme pár měsíců vilu na Bali nebo několik dní chatu na Islandu.
Přes AirBnb si můžete pronajmout dokonce i hrad, ostrov, bydlení na lodi nebo v jurtě nebo cokoli, o čem jste vždycky snili. :)
5. Finančně je to většinou výhodnější než hotel. Za AirBnb často zaplatíte méně než za hotel nebo cenu srovnatelnou, ale za mnohem větší prostor. To oceníte především, pokud je vás více – máte děti a nebo cestujete s kamarády. Objednat si apartmán pro rodinu s dětmi v hotelu většinou vyjde na pořádnou pálku, stejně jako více pokojů.
Oproti tomu u AirBnb často za menší peníze seženete mnohem přívětivější bydlení.
Za měsíc v luxusní vile s bazénem a personálem na Bali jsme zaplatili stejné peníze, jako zaplatíte za měsíční pronájem domu v Praze 10 s mini zahradou, bez bazénu a sousedovic oknem cca 3 metry od toho vašeho. A mimochodem, za stejné peníze bychom v případě hotelu ve stejné lokalitě mohli mít pokoj o velikosti 4 × 4 metry v hotelovém resortu.
Navíc pokud cestujete na delší dobu, dá se v některých případech domluvit výhodnější cena pro dlouhodobý pobyt.
6. Je velmi snadné si ubytování najít a objednat. Mimo jiné i proto, že celý portál je přeložený do češtiny. Zadáte požadovanou lokalitu a termín a objeví se vám všechny dostupné možnosti na daném místě.
Podobně funguje třeba i Booking.com, akorát tady najdete pouze nabídku hotelů, narozdíl od AirBnb, kde většinou bydlíte v soukromí a komunikujete buď s majitelem, nebo s někým, kdo pro něj pracuje, což je obvyklé například v Asii.
Na mnoha místech funguje ubytování tak, že dostanete od majitele kód k malé schránce na klíč, která je umístěna u vstupu do budovy nebo zahrady, a můžete klidně přijet z letiště ve tři ráno, aniž byste kohokoli rušili nebo se museli složitě domlouvat.
Jiná ubytování mají něco jako „recepci“ u vstupu do domu, kde dostanete klíč a nebo kód ke vstupu do bytu. Majitel vás vždy informuje předem o tom, jak se do bytu nebo domu dostat.
7. Seznámíte se se zajímavými lidmi. V New Yorku jsme bydleli u černošské jazzové zpěvačky, v Itálii měl zase vedle nás chatu bývalý starosta Verony. Když člověk chce, potká se se zajímavými lidmi a dozví se leccos o místní kultuře a zvycích, které by v průvodci nikdy nevyčetl.
Není to nutné. S majiteli se nemusíte vůbec setkat. U některých ubytování si ale pronajímáte třeba jen část domu nebo bytu. Takto jsme právě často bydleli v New Yorku, kdy jsme měli pronajatý pouze jeden pokoj a ve zbytku bytu bydleli místní.
8. Můžete si pozvat kamarády. V hotelovém pokoji společné grilování s přáteli ani palačinkovou párty pro děti neuděláte. :) Když máte pronajatý dům (za stejnou cenu, za jakou byste měli jinak pokoj), stává se cestování mnohem zábavnější. Ve většině destinací za námi buď přijeli přátelé, nebo jsme se s nimi v dané destinaci potkali či seznámili. A máme na to skvělé vzpomínky.
Cestování s rodinou je fajn, ale když jste se svým partnerem a dětmi sami třeba měsíc v kuse, přeci jen se dostaví jakási forma ponorky. A tak jsme začali volit takové lokality, kde se můžeme přátelit s dalšími lidmi a všichni, jak my dospělí, tak děti, si užijeme zábavu i s dalšími přáteli, nejen čas spolu jako rodina.
Mimochodem, pokud neradi cestujete sami, je fajn vybírat si takové ubytování, kde je velká šance, že nové lidi poznáte. Například náš kamarád Míla pronajímá pokoje ve svém domě Riviera House v Canggu, Bali, kde se ráno u snídaně ve společné kuchyni potkáte s lidmi z celého světa a máme odtud pár fajn kamarádů. :)
9. Když se vám něco nelíbí, je snadné to vykomunikovat. Pokud máte s ubytováním jakýkoli problém, většinou stačí říct a hostitel vám vyjde vstříc. Často hlavně proto, že jeho úspěch je postaven na dobrých referencích. A tak když nám například v jednom bytě v New Yorku chyběl fén, stačilo se zmínit a druhý den jsme ho měli.
Když jsme například chtěli strávit léto v Itálii nad Lago di Garda, dům neměl internet. Vzhledem k tomu, že vše, co potřebuji dělat pro prodej mého eBooku, vedení online kurzů a další aktivity kolem Podnikání z pláže, je spojeno s internetem, byl internet zásadní. A tak jsme chtěli jak dům, tak internet. Majitelka internet kvůli nám zařídila.
Když jsme na Ko Samui natáčeli v lednu 2018 nová videa do kurzu Podnikání z pláže, potřebovali jsme především klid a ticho a s tímto požadavkem jsme předem kontaktovali majitele, který nás ubezpečil, že v okolí se nic nestaví.
Takže nás dost zaskočilo, když na vedlejším pozemku začal řádit chlapík s motorovou pilou. Kontaktovali jsme majitele, a ten nejenže zařídil odvolání prací na vedlejším pozemku, ale dokonce nám jako omluvu poslal ještě 20 kokosů. :D
A když fakt šlápnete vedle, většinou se to dá přes podporu AirBnb vykomunikovat a pomohou vám s komunikací s hostitelem. Osobně doporučuji vždy si přečíst u daného ubytování reference, ze kterých se dozvíte mnohé jak o ubytování, tak o lokalitě.
My jsme zatím šlápli vedle pouze jednou, a to v Singapuru, kdy byt neodpovídal našemu očekávání a nebyli jsme spokojeni s řešením ze strany AirBnb. Ale stalo se to pouze jednou, a to už jsme s AirBnb byli ubytovaní 35× a celkově jsme v domech a bytech přes AirBnb strávili neuvěřitelných 79 týdnů za posledních šest let.
Takže až budete plánovat dovolenou, za mě osobně rozhodně doporučuji.
Když strávíte dva měsíce v domě s bazénem, uklízečkou, zahradníkem a stabilním letním počasím nebo deset týdnů v domě s nejúžasnějším výhledem na hory, je návrat do české domácí reality vždy celkem těžký (pokud tedy nevlastníte podobný dům i v ČR) a člověku nějakou dobu trvá, než se vzpamatuje.
Ale život je o kontrastech a právě díky kontrastům si můžeme uvědomovat krásy života a vážit si jich.
P. S.: Můžete pro přihlášení na AirBnb využít můj odkaz a dostanete na první ubytování slevu cca 550 Kč a já dostanu taky 550 Kč ve formě poukazu. Mají fajn partnerský program. :)
P. P. S.: Pokud máte prázdný byt, část domu nebo chatu v pěkné lokalitě, doporučuji zamyslet se nad AirBnb i z druhé strany, a to z pohledu pronajímatele. Taky s tím máme z minulosti milé zkušenosti. :)