[# 3.DÍL] Zamyšlení z Bali: Vděčnost

Všechny 4 díly „Zamyšlení z Bali“:

[# 1.DÍL] Zamyšlení z Bali: „Jet lag, aneb tělo neošidíš“
[# 2.DÍL] Zamyšlení z Bali: Ostrov úsměvů
[# 3.DÍL] Zamyšlení z Bali: Vděčnost (právě čtete)
[# 4.DÍL] Zamyšlení z Bali: Za hranicemi komfortní zóny


Slunce se chystá na svou večerní koupel v Indickém oceánu a my se, skoro jako každý večer v průběhu našich dní na Bali, procházíme po pláži. I tady, stejně jako na mnoha dalších místech, nacházíme věc pro Bali tak typickou. V češtině se jí říká obětinka, což jak se dozvíte dále, není zrovna ideální překlad. Anglicky se tomu říká „offering“.

Najdete je u každého vjezdu do ulice, na křižovatkách, v obchodech, u každé restaurace, na poště a dokonce i na přepážce na letišti nebo na palubovce auta. Jsou prostě všude. A balijské ženy je den co den ručně vyrábějí a třikrát denně dávají na nejrůznější místa spojená s jejich každodenním životem.

bali-obetinka

Přiznám se, že jsem se z počátku detaily tohoto zvyku moc nezabývala. Brala jsem to prostě jako nějaký dar bohům a do hloubky to nezkoumala.

V létě 2016 jsme ovšem měly já a mé dcery možnost vyzkoušet si vytváření těchto obětinek a při té příležitosti si i poslechnout něco více o tomto zvyku. A musím říct, že mě to celkem inspirovalo.

Vděčnost za každodenní „samozřejmosti“

Součástí obětinky je vždy rýže, která je základní součástí stravy balijců a banán. Dále květy čtyř barev uspořádané podle světových stran a betelový list. K tomu navíc často ještě uvidíte nějakou sladkost, cigaretu, minci, další ovoce nebo jídlo.

bali-vdecnost-3

Nejsem detailní znalec balijské kultury, a tak mohu předat jen to, co mi bylo řečeno. Nicméně význam těchto obětinek mi byl vysvětlen tak, že jsou vyjádřením vděčnosti.

Balijci věří, že vše, co mají, jim dali bohové. A tak část všeho, co mají, dávají denně skrze tyto obětinky zpět bohům jako poděkování.

Představte si, že byste hodinu denně věnovali tomu, že se soustředíte na vděčnost

Vděčnost za věci tak samozřejmé, jako je jídlo. Vděčnost za věci, které den co den používáte a máte. Vděčnost za věci, nad kterými ani nepřemýšlíte…

Balijci žijou v opravdu chudých poměrech. Myslím, že takovou chudobu, v jaké tady žije většina populace, si nedovedou představit ani ti nejchudší lidé v Česku.

Přesto den co den vyjadřují bohům vděčnost za to, co mají. Ne z povinnosti, ale jak mi bylo vysvětleno – dělají to od srdce. Kdyby to totiž dělali z povinnosti, bohové by to poznali a bylo by to mnohem horší, než to nedělat vůbec.

Inspirativní? Pro mě rozhodně.

Věřím totiž, že když jsme vděční za to, co máme tady a teď, uvědomujeme si, jak úžasně se už teď máme, tak bez ohledu na vnější podmínky můžeme být opravdu šťastní. Pocit vděčnosti totiž hluboce souvisí s pocitem štěstí.

Mnoho lidí si nechává vděčnost na „až někdy“. Až dosáhnu toho a toho. Až budu mít to a to. Až on řekne či udělá to a to… Myslím, že není potřeba čekat. Když budeme vděční za to, co máme už teď, budou do našeho života přicházet další a další věci, za které můžeme být vděční.

Inspirace pro vás do dalších dnů

Zkuste si vymyslet nějaký drobný rituál, který zabere třeba 3 minuty denně a díky kterému si každý den připomenete, jak úžasný život máte. Něco, co vám den co den připomene všechny ty obyčejnosti, za které můžete být vděční. 

A sledujte, co to bude dělat s vámi a vašim životem. :)

Stačí třeba jen zapálit svíčku, nebo se na pár minut zastavit a kouknout se na západ slunce. Každopádně věřím, že když si budeme den co den připomínat, jak úžasně se už teď máme, tak budeme už tady a teď šťastnější a spokojenější. Není potřeba s tím čekat na „až někdy“. :)

bali-vdecnost-2


Všechny 4 díly „Zamyšlení z Bali“:

[# 1.DÍL] Zamyšlení z Bali: „Jet lag, aneb tělo neošidíš“
[# 2.DÍL] Zamyšlení z Bali: Ostrov úsměvů
[# 3.DÍL] Zamyšlení z Bali: Vděčnost (právě čtete)
[# 4.DÍL] Zamyšlení z Bali: Za hranicemi komfortní zóny

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře