Cestování dětí bez doprovodu letadlem s Emirates

Je 2. července večer a já a můj muž Jirka stojíme v příletové hale letiště v Denpasaru na Bali v davu mezi přičmoudlými balijskými řidiči s cedulkami, na kterých jsou jména cestujících, které netrpělivě vyhlížejí. My taky netrpělivě vyhlížíme. Cedulku nemáme, protože ti, koho vyhlížíme, nás budou vyhlížet taky.

45 minut poté, co se na světelné tabuli oznamující přílety objevilo, že let z Dubaje už přistál, se ve dveřích, odkud už vyšly snad stovky jiných lidí objeví naše dvě malé princezny v doprovodu uniformované ženy a muže, kteří jim táhnou kufry. Vidíme se hned a přes zábranu mezi příletovým prostorem a čekacím prostorem se nadšeně objímáme a vítáme.

Holky to zvládly. Ve svých devíti a sedmi letech přeletěly kus světa, více než 10 tisíc kilometrů samy bez doprovodu rodičů a mají na svém kontě zážitků dobrodružství, na které nikdy nezapomenou. Dobrodružství má naše rodina tak nějak v krvi… :)

cestovani-deti-bez-doprovodu

Proč naše děti cestovaly bez doprovodu přes půlku světa

První otázka, která napadla snad každého, komu jsme o tom, že děti budou cestovat samy bez doprovodu letadlem a navíc s přestupem, byla: PROČ?

Odpověď je jednoduchá: Protože to chtěly! :)

Před časem nám naši kamarádi povídali o tom, jak jejich dvanáctiletý syn cestoval z Prahy do Dubaje sám a jakou péči dostal v letadle od letušek, jak úžasná ta cesta byla a  dokonce jej posadily do Business class. Když to naše děti slyšely, první otázka byla: Kdy můžeme letět samy my?

A tak když jsme plánovali náš letní pobyt na Bali, kdy musíme zohledňovat v našich plánech nejen školu, ale také to, že děti máme ve střídavé péči a prázdniny tráví měsíc s námi a měsíc s tatínkem, tak jsme se rozhodli, že do plánů zakomponujeme i toto dětské přání.

Odletěli jsme na Bali o dva týdny dříve a když začaly prázdniny, dorazily za námi i holky. Podporujeme děti v tom, aby si plnily své sny už od malička a neodkládáme to na „až někdy“.

Jak se zařizuje cestování dětí bez doprovodu letadlem

Velmi rádi létáme se společností Emirates a tak i tentokrát to byla jasná volba a to i proto, že nově přidali do svého letového řádu přímý let z Dubaje na Bali, což člověku ušetří dobrých 8 hodin cestování. Věřte tomu, že když po pěti hodinách v letadle z Prahy do Dubaje a dalších osmi hodinách do Singapuru stále nejste na místě, musíte půl dne čekat na spojovací let a do třetice si dáte 4 hodiny v dalším letadle, máte toho tak akorát po krk a vaše páteř taky. Naše zimní cestování na Bali trvalo 36 hodin. Takže tento přímý let zkrácený o třetinu jsme přivítali s nadšením.

Cestování dětí bez doprovodu s Emirates má tato pravidla: Dítě musí být starší 5 let. Čekací doba na přestupovém letišti nesmí být delší než 8 hodin.

V našem případě to nejdříve vypadalo nerealizovatelně, protože na lince Praha – Dubaj – Denpasar je v běžném letovém řádu v Dubaji čekací doba 8 hodin a 40 minut. Ale život vyšel našemu dobrodružství vstříc a zrovna v den, kdy měly děti letět, tak Emirates slavili 5 let v České republice a při té příležitosti letělo výjimečně letadlo A-380 a kvůli tomu bylo potřeba upravit letový řád. Čekací doba v Dubaji se tak snížila o hodinu a my jsme mohli realizovat náš smělý plán na cestování dětí bez doprovodu. :)

cestovani-deti-bez-rodicu

Objednávka letenek

Při objednání letenek jsem objednala letenky přímo na stránkách Emirates.com, ale nevybrala jsem jako cestujícího „dítě“ ale zadala jsem, že letí dospělý. Jména dětí však už byla zadána správně. Následně jsem zatelefonovala na linku Emirates a tady jsem telefonicky domluvila s operátorem pro tuto konkrétní objednávku to, že děti poletí samy.

Co ode mě operátor potřeboval:

  • Kdo děti přivede na letiště k odletu – jméno, telefon, email, vztah k dětem. Na letiště tato osoba musí přinést i svůj pas!
  • Kdo děti vyzvedne na příletovém letišti – jméno, telefon, email, vztah k dětem. Opět na letiště tato osoba musí přinést svůj pas.

Následně stačilo jen zaplatit letenky a těšit se na cestu. Operátor upravil do letenek informaci o tom, že dítě cestuje letadlem bez doprovodu.

Cena letenky – místo dětské ceny platíte jako za dospělého. V případě letu na Bali je to rozdíl cca 4 tisíce Kč. Nic navíc za asistenční službu se neplatí.

Před odletem

Týden před odletem kontaktovala pobočka Emirates v Praze tatínka dětí, který je měl přivézt k odletu, aby si toto potvrdili a upřesnili místo a čas předání dětí v Praze. Dva dny před odletem kontaktovala balijská pobočka Emirates mě, opět aby si potvrdili to, že děti vyzvednu a kde.

Jak probíhá let dítěte bez doprovodu

Děti se za doprovodu tatínka, který je přivezl na letiště, normálně dostavily k odbavení a následně si je u odbavovací přepážky převzaly asistentky přímo z pražského letiště a provedly je pasovou kontrolou. Na letišti je speciální místnost pro děti cestující bez doprovodu a zde děti odvedly, nabídly jim pití a děti tady čekaly až do odletu letadla. Společně s našimi dětmi tady čekaly i další děti, není to tedy až tak ojedinělé, v jeden čas jich cestovalo bez doprovodu 5.

Před odletem je asistentka dovedla do letadla a zde je předala letuškám, které je dovedly na místo, přivezly jim příruční zavazadlo a usadily je. Do letadla děti vstupovaly prioritně dříve, než odstatní cestující. To se malým princezničkám samozřejmě zamlouvalo. :)

Přestup v Dubaji

Po příletu do Dubaie si děti převzaly asistentky z dubajského letiště a opět je z letadla odvedly do místnosti pro děti cestující bez doprovodu. Místnost je pohodlně zařízena, jsou tady gauče a pohodlná křesla, možnost hrát různé hry na play station, pití, drobná svačinka. Naše děti tady dorazily v noci, takže v podstatě celou dobu v této čekací místnosti prospaly a měly se mnohem lépe, než kdyby cestovaly s námi. Byly totiž v klidu, oddělené od ruchu letiště a měly pohodlné místo na to, aby se natáhly a prospaly. Letušky jim navíc z letadla daly deky, takže se měly i čím přikrýt.

Před odletem je pak asistentky dovedly opět do letadla a předali je kapitánovi posádky. Ten děti do letadla přivítal bonbóny Godiva a protože byly v letadle první, tak jim i ukázal Business class, mohly si to tam prohlídnout a pak jim pomohl s příručním zavazadlem a odvedl na místo.

Protože místa jsou většinou tři vedle sebe, tak třetí místo vedle dětí měla letuška v civilu. V prvním letadle sedělo vedle našich dětí další dítě, které cestovalo samo. Takže i můj strach, aby vedle nich neseděl nějaký cizí chlap byl neopodstatněný. :)

Let na Bali

Let probíhal stejně, jako obvykle, když děti cestují s námi. Dostaly dárečky od Emirates, koukaly na pohádky a spaly.

cestovani-deti-bez-doprovodu-rodicu

Po příletu na Bali si je u letadla opět vyzvedli asistenti, prošli s nimi přes příletové kontroly a vyzvedli kufr. Ten byl označen barevnou visačkou PRIORITY a měl číslo, podle kterého poznali, že kufr patří dětem. No a pak už jsme se šťastně shledali všichni v příletové hale. :)

Co říct tedy závěrem. Letu dětí bez doprovodu rodičů se bojí asi více rodiče, než děti. :D Naše děti to prožily v pohodě, užily si to a mají dobrodružný zážitek na celý život. 

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře