„Sednu k počítači a nevím, co tvořit“. Strategie Kreativní kotvy

„Sednu si k počítači a nevím, co tvořit… a tak netvořím a prokrastinuju“, Znáte to? Já docela ano a právě proto jsem si vytvořila STRATEGII KREATIVNI KOTVY. Strategii, kterou chci s vámi sdílet. Koukněte na video, které vám zabere deset minut.

Je to malá chvíle, která ovšem může ovlivnit všechny vaše zítřky. :)

Tento konkrétní tip využijete obzvláště v případě, že máte omezený čas na práci, třeba hodinu denně, kdy děti spí. Tento tip nazývám KREATIVNÍ KOTVY.

Čas je jedna z nejcennějších komodit, kterou máme. Někdy je fajn si jen tak nic nedělat a scrollovat facebookem, prokrastinovat a sjíždět obsah, který se nám nabízí. ALE – pokud máte nějaký cíl, záměr, pak je potřeba s časem nakládat vědomě. Takže ani já to nebudu příliš natahovat a půjdu rychle k věci.

Kreativní kotvy, o co jde:

Spousta z nás má ty nejlepší tvůrčí nápady ve chvílích, kdy je nemůžeme zrealizovat. Třeba jdete lesem nebo myjete nádobí a napadne vás skvělý příspěvek na facebook nebo super téma článku. Ale pak sednete k počítači, máte půl hodiny, než se dítě vzbudí a nic…Prostě myšlenky nepřichází. V hlavě pusto prázdno. A takhle už to jde několik měsíců. V podstatě u toho počítače nic moc pořádného neuděláte a nikam se to nehýbe.

Dobrá zpráva je, že nejste pokažení! ☺ Není to nic divného, ba naopak je to úplně normální.

Kreativita na povel prostě nefunguje a sednout si k počítači a čekat, že teď stvoříte za hodinu, kterou máte, něco úžasného může často přinést zklamání, protože nápady nepřichází a člověk si tím bohužel často i vytvoří představu sám o sobě, že na to nemá, že není kreativní, že nedokáže nic vymyslet, není dost dobrý.

A přitom zakopaný pes je úplně někde jinde. Ne v tom, že nejste kreativní.

Jak funguje náš mozek a proč to souvisí s vaší tvorbou

Aby můj tip s kreativními kotvami dával smysl, tak myslím, že bude přínosné, když si zrekapitulujeme, jak funguje náš mozek a proč je naprosto normální, že i když máte chuť se nějak seberealizovat nebo něco tvořit, tak pak, když se do toho chcete pustit, tak to prostě hned nejde.

Možná si pamatujete z hodin biologie, že mozek je rozdělený na dvě zcela oddělené části, na dvě hemisféry.

Tady a teď v pravé hemisféře

Vědci zjistili, že pravá část mozku, pravá hemisféra, funguje zcela v přítomnosti, je tady a teď. Pravá hemisféra přemýšlí v obrazech a učí se prostřednictvím pohybů našeho těla, vnímá energii, která k nám přichází skrze našich pět smyslů a v obrazech nám ukazuje, jak vypadá přítomný okamžik, jak voní přítomný okamžik, jak zní přítomný okamžik a tak dále.

Řečení problémů v levé hemisféře

Levá hemisféra je orientovaná na řešení úkolů, myslí lineárně a metodicky. Je logická a vědci zjistili, že je orientovaná převážně na minulost a budoucnost. Je vytvořená k tomu, aby dokázala z obrovského množství přítomných okamžiků vytahovat detaily a pak tyto detaily organizuje a vytváří asociace a vymýšlí možnosti, jak by mohla vypadat budoucnost. Levá hemisféra taky neustále žvaní a má na všechno názor.

A jak s tím souvisí kreativita

Kreativita má svůj původ právě v té pravé části mozku, v té, která je tady a teď. Jenže co se stane v okamžiku, kdy od péče o děti, lítání po nákupech, uklízení domácnosti nebo celodenní práci v zaměstnání si sednete k počítači s tím, že něco napíšete? Začnete přemýšlet. Začnete vytahovat ty detaily a vzpomínky a to, co jste se někdy někde naučili a zapojujete ve velké míře svou levou hemisféru. Jenže tím ve velké míře taky zablokujete svou kreativitu.

Naladit si tu správnou stanici

Není to tedy problém, že nejste kreativní nebo že nedokážete nic napsat a prokrastinujete. Problém je v tom, že jste aktuálně PŘELADĚNÍ NA JINOU STANICI. A vše, co musíme udělat, je přeladit se na tu druhou.

A abyste si tu správnou stanici na svém vysílači zapamatovali, potřebujete znát tu frekvenci. Na rádiu je to snadné, naladíte 101.1 a hraje… Ve svém mozku můžete tu frekvenci snadněji naladit, když použijete KREATIVNÍ KOTVY.

Jak jsem řekla, ta kreativní hemisféra funguje skrze tady a teď, které vnímáme svými smysly. Takže zapojte smysly a vytvořte jim NÁVYK – KOTVU. Jako to měli Pavlovovi psi, když zacinkal, začali slintat. Tak vy když zacinkáte, začnete tvořit. ☺

Smyslový pracovně-kreativní rituál

Takže od této chvíle dále, kdykoli se rozhodnete, že teď je těch 20 minut, kdy můžete tvořit, vytvořte si svůj smyslový pracovně-kreativní rituál, pomocí kterého se přepnete svůj mozek do kreativního režimu. 

 • 1
  VIZUÁLNÍ SMYSL
  Pracujte v prostředí, které máte vyhrazené na práci. (Pro mně funguje jedna konkrétní kavárna.) Vytvořte si inspirativní pracovní prostředí. 1 Můžete mít před očima nástěnku cílů nebo si udělat pracovní "oltář". :)
 • 2
  SLUCHOVÝ SMYSL
  SLUCHOVÝ SMYSL Nastartuje své tvoření vždy STEJNOU hudbou, skrze kterou váš mozek dostane signál, že TO je ten kreativní čas. Ideální je taková hudba, kde vás nebudou rušit slova. Na YT najdete "working music", "jazz lounge" apod.
 • 3
  HMATOVÝ SMYSL
  Odstartujte svou kreativní chvilku tím, že si podržíte v ruce předmět, který vám připomíná vaši tvůrčí energii, jako kamínek, mušle apod. Můžete si i zavřít oči a navnímat na minutu nejen hmat, ale i další smysly a přeladit frekvenci, ze které vysíláte. :)
 • 4
  ČICHOVÝ SMYSL
  Můžete využít aromalampu, difuzér nebo vonné svíčky. Skvěle poslouží i bylinkový čaj. DŮLEŽITÉ: Opět si vyberte jednu vůni, kterou budete používat výhradně na tvoření. Skrze tuto konkrétní vůni váš mozek dostane signál, že toto je jeho kreativní čas.
 • 5
  CHUŤOVÝ SMYSL
  Odstartujte svůj pracovně kreativní rituál vždy stejnou chutí například ve formě čaje nebo kávy.

Jak to dělám já

 • Já si na začátku tvoření pustím hudbu, většinou je to několik týdnů stejná podkladová hudba, třeba jazz lounge nebo working music, prostě si to pustím z youtube, pokaždé to samé.
 • Můžete si uvařit třeba pokaždé ten stejný čaj, který budete mít pouze na tvoření.
 • Nebo dát do aromalampy pokaždé stejnou vůni.
 • Zapálit si před sebe a mít na očích svíčku nebo nějaký motivační předmět.
 • Prostě skrze nejrůznější smysly si ukotvit tu tvůrčí energii a atmosféru, což vám pak pomůže rychleji přepnout do kreativity, protože tělo zaznamená rychleji, že to je TA známá chvíle a je potřeba být v kreativním režimu.

Taky může chvíli trvat, než se naladíte na počítač

Obvykle to trvá mozku přibližně deset až patnáct minut, než se přeladí. Tvůrce a vizionáře často můžete slyšet mluvit o tom, že se potřebují napojit na zdroj. Na zdroj, ze kterého všichni tu inspiraci a nápady čerpáme. Sedět nad papírem a čekat na první slova může trvat celé roky. Tím se na zdroj nenapojíme. Jediné řešení je začít psát nebo tvořit jiným způsobem.

To platí i o dalších kreativních činnostech. Často pak to, co vytvoříme v těch prvních deseti až patnácti minutách, putuje do koše. Je to jen rozcvička. Způsob, jak se přeladit.

Takže na to myslete a v okamžiku, kdy si k počítači sednete a spustíte si kotvy ve formě smyslových vjemů, které budete mít asociované s prací na vašem plážovém podnikání, tak nesurfujte na facebooku, ale začněte ihned tvořit, začněte hned psát.

Pokud fungujete metodou kapajícího kohoutku, o kterém jsem mluvila v předchozím videu, tak prostě navažte na to, co máte rozpracované. Co nejvíce energie věnujte tomu samotnému psaní. Přečtěte si třeba dva poslední odstavce a jednoduše navázejte.

Takže zopakuju ve stručnosti - to, že pro vás není snadné si sednou k počítači a hned psát neznamená, že nejste dost dobří nebo že jste pokažení. Je to normální a to, co vám může pomoct, jsou KREATIVNÍ KOTVY.

Vytvořte si a používejte své vlastní funkční kreativní kotvy.

A teď už nescrollujte dál Facebookem nebo Instagramem, pokud právě teď máte svých patnáct, dvacet minut, kdy můžete ten mobil držet v ruce, využijte ho kreativně. :)

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře