Jordánsko – cestopis & tipy na dovolenou + 29 fotek

Jordánsko skalní město Petra

Bylo mi necelých sedm let, když můj táta donesl domů videopřehrávač a k němu pár kazet s filmy. Koukala jsem na ně pořád dokola, protože nic jiného prostě tenkrát na začátku devadesátých let nebylo. :)

Jeden z filmů byl Sindibád a Tygří oči a tam jsem ji viděla poprvé… Pokladnici z Petry, magický chrám vytesaný do skály vynořující se zpoza úzké soutěsky skal, který právem patří mezi novodobých sedm divů světa.

Byla jsem tenkrát v úžasu, ani se mi nechtělo věřit, že něco takového doopravdy existuje a věděla, že tohle jednou MUSÍM vidět. A tak teď dozrál čas splnit si i tento dětský sen…

O Jordánsku jsem jinak nic jiného nevěděla a měla jsem pocit, že to asi nebude země na dlouhou cestu nebo dovolenou. Petru prozkoumáme za pár dní, a co pak?

A pak jsem zjistila, že Jordánsko má mnoho dalších WOW:

  • ➤ poušť jako vystřiženou z Hvězdných válek (které se tady mimochodem natáčely),
  • ➤ Mrtvé moře, ve kterém se na pár chvil stanete nafukovacím jednorožcem nebo korkem,
  • ➤ kaňony, skály, hory, které byste mohli prozkoumávat celé týdny,
  • ➤ stopy prastaré kultury, jeskynní malby i novodobé jeskynní lidi,
  • ➤ přátelské beduíny, ochotné se s vámi kdekoli podělit o čaj,
  • ➤ historická místa, na kterých se odehrávaly příběhy ze Starého i Nového Zákona.

Plánujete taky dovolenou nebo cestu do Jordánska? Nebo se chcete jen inspirovat a zasnít? V tomto článku najdete:

  1. Cestopis po Jordánsku: 10 dní cestování s dětmi.
  2. Kde jsme nebyli, ale vás by mohlo zajímat.
  3. Dovolená v Jordánsku s dětmi – má to cenu?
  4. Jak se do Jordánska dostat? Přeprava po Jordánsku, peníze, víza, SIM karty.
  5. Bezpečnost a zdraví na cestách po Jordánsku.
  6. Obyvatelé Jordánska a co od nich (ne)čekat.
  7. Jak se ubytovat v Jordánsku bez cestovky.

1. Cestopis po Jordánsku: 10 dní cestování s dětmi

Jordánsko je natolik kulturně, historicky i přírodně bohaté, že tady je co dělat klidně i několik týdnů a pořád by člověk měl co objevovat. Při čtení průvodce mě na chvíli zachvátila panika, že jedeme jen na dva týdny. ?

Pak jsem se uklidnila a jako vždy jsme se rozhodli nejet na kvantitu navštívených a viděných míst, protože to je pak takový spěch a hon za zážitky. ⁣Místo toho jsme si vybrali jen pár lokalit, které chceme procítit a zažít více do hloubky a strávit v každé z nich pár dní. ⁣

Náš itinerář cesty po Jordánsku ve stručnosti:

  • Den 0.-2. Mrtvé moře
  • Den 2.-5. Petra (skalní město)
  • Den 5.-8. Wadi Rum (poušť)
  • Den 8.-11. Aqaba (Rudé moře)

Mrtvé moře v Jordánsku

Z letiště jsme vyrazili rovnou k Mrtvému moři, kde jsme v krásném hotelu strávili první dvě noci. Po celodenním cestování jsme tak odstartovali naše cestování příjemným relaxem a regerenací.

Mrtvé moře je nejníže položeným suchozemským bodem na planetě a je bezodtokovou vodní plochou, která je napájená jen řekou Jordán. Voda v Mrtvém moři je 9x slanější, než v oceánu a je velice bohatá na minerální látky, které jsou lidskému tělu velmi prospěšné.

Největší zábava je samozřejmě pokus o plavání… Víte, viděla jsem spoustu fotek, jako je tato, ale vlastně mi to přišlo tak samozřejmě obyčejné.

Dokud jsem sama nezvedla nohy do vzduchu… pak jsem konečně pochopila, jak se cítí nafukovací jednorožec plující na hladině bazénu ? a nebo korek od šampaňského vznášející se ve vlnkách vířivky.

Samozřejmě jsme si na sebe napatlali i místní bahno, které léčí vše možné i nemožné a protože moře samotné není něco, kde byste reálně strávili více, než pár desítek minut, zbytek času jsme si užili relax a pohodu u hotelového bazénu a v dětském klubu. S dětmi se člověk musí trochu přizpůsobit i jejich prioritám. :)

TIP

Před ponorem do Mrtvého moře si nic neholte, ucítíte totiž sebemenší ranku. Taky si dávejte velký pozor na oči, kapka mrtvé vody v oku vám přichystá pár minut nesnesitelné bolesti. 

Mrtvé moře není vhodné pro koupání s dětmi (z výše uvedených důvodů). Náš Juri po tom ani nijak netoužil. Krystalky soli na břehu pro něj ovšem byly zábavou na pár desítek minut a po zbytek dne si moc užíval hotelový bazén a dětský klub v dovolenkovém stylu. 

Kromě hraní si na plovoucí nepotopitelný korek se dá ke koupeli v Mrtvém moři přistoupit i trochu rituálněji a vědoměji.

Sůl se tradičně používá jako očistný prostředek a tak můžete při koupeli očistit nejen své tělo a léčit jeho fyzické neduhy, ale očistit se solí a vodou taky od emocionálních zbytků a křivd. Vědecky to teda podloženo nemám, ale i kdyby to fungovalo jen z 10%, tak se to hodí. :)

Skalní město Petra

Od Mrtvého moře nás čekala nejdelší cesta, přibližně 3,5 hodiny autem do Petry. Vzhledem k tomu, že jsme museli překonat okolo 1200 metrů převýšení, byl závěr cesty poněkud náročný na žaludek, ale zvládli jsme to.

V podvečer jsme dorazili do našeho ubytování přes AirBnb (o tom ještě dále) a naši hostitelé nás přivítali milou večeří na jordánský způsob, kdy se jí uprostřed obýváku na zemi.

Na Petru jsme si pro jistotu vyhradili tři dny. Víte, mohli byste tady vběhnout, udělat pár fotek a zase zmizet pryč, ale tohle místo je natolik magické, že si zaslouží více času na prozkoumávání.

První den jsme vyrazili okolo deváté hodiny pěšky z Visitors Center k soutěsce Sík. Ta určitě stojí za průchod pěšky a je kouzelná sama o sobě. Na jejím konci vás čeká pohled, pro který tady většina lidí přijela. Tajemná Pokladnice vykukující skrze úzkou soutěsku skal.

A za ní mumraj turistů, velbloudů, prodejců a následně dalších pár kilometrů skalního města, královských hrobek, chrámů a cesta lemovaná obchůdky, kterou vám sem tam zpestří místní beduíni nabízející vám:

„Donkey ride to Monastery?“
„No, thank you.“
„Welcome! Maybe later, think about it.“
„Okay. :)“

Podle všeho jsem měla v Petře narazit na dotěrné prodejce, zbídačená zvířata a trochu jsem se toho obávala. Ale čím více jsem měla oči otevřené, tím více jsem viděla, že většina místních se o své zvířata stará dobře (dobře vědí, že to je jejich hlavní zdroj příjmů) a prodejci rozhodně dotěrní nebyli (mám s čím srovnávat). Osli i koně jdou většinou danou trasu pouze 1x denně a v posledních letech jordánská vláda dbá taky na vzdělávání místních v ohledu péče o zvířata.

TIP OČIMA CESTOVATELKY

Mnoho lidí má tendenci komentovat "dotěrnost" prodejců a odmítají vše a všechny zamračeným pohledem. Já jsem na cestách po světě začala koukat na prodejce suvenýrů a turistických tretek trochu jinýma očima.

My navštěvujeme jejich krásnou zemi. My pocházíme z nejbohatší oblasti světa. A i když si v Česku třeba můžete připadat "průměrní", oproti těmto lidem jste boháči.

Koupit si od místních kluků pár pohledů nebo se svézt na koni ke klášteru je skvělý způsob, jak svým bohatstvím přispět místní komunitě, jak pár drobnýma pomoct rodinám, kdy dva osli živí rodiče a pět dětí a zároveň tak nějak vnitřně poděkovat, že tady můžete být.

Neznamená to kupovat každou kravinu. Neznamená to neříkat NE. Neznamená to nesmlouvat. :) Ale všechno se dá dělat s úsměvem a brát to jako hru. Smlouvání a odmítání je její součást. Nemusíte na to ale nadávat a mračit se nebo zlobit. "No, thank you," se dá říct i s úsměvem. :)

Petra je přesně tak obdivuhodná, jak člověk čeká. Jak mohli 2500 let zpátky lidé vytesat do skal tak úchvatné a obrovské stavby? Člověk žasne a přemýšlí, jaké to asi bylo, když tenkrát Petra žila a v ní přes 30 tisíc obyvatel.

První den jsme loudavým krokem s odbočkami ke každé jeskyni nebo hrobce ušli asi 8km k soutěsce před výšlapem ke klášteru. Po cestě jsme si užili úžasnou kávu s kardamomem v jednom ze stanů pod Královskými hrobkami, Jurášek na své archeologické misi nasbíral asi 30 kamenů a okolo 14 hodin jsme už byli poměrně uchození.

Na nabídku svézt se z Petry zadním vchodem na oslících a následně v autě, jsme tedy ochotně kývli. Jejich majitel nám po cestě ukázal i jeskyni, ve které přespává a vysvětlil, že s osly chodí tuto trasu právě jednou denně, jinak prodává pití.

Návštěva lokální rodiny

Naši hostitelé nám nabídli, že můžeme povečeřet u lokální rodiny. To nám přišlo jako úžasný nápad, protože jak jinak se seznámit s místní kulturou, než skrze lidi a jejich běžný život. Být v bublině luxusního hotelu je komfortní, ale člověk se pramálo dozví o tom, jaká je země doopravdy.

Připadali jsme si jako v aplikaci DollarStreet. :) Pokud neznáte, je to stránka, kde si můžete proklikat různé země světa a podívat se, jak vypadají domovy, ložnice, kuchyně, hračky či oblíbené věci lidí na nejrůznějších místech světa.

Seděli jsme v obýváku, kolem kterého byl přízemní gauč pro hoooodně lidí. Před jídlem vás přivítají maličkou kávou, která se na přivítání nalévá opakovaně a k tomu se sní pár datlí.

Jídlo se tradičně prodává na igelitové podložce na zemi ve velké pánvi. Rodina pro nás připravila typické místní jídlo Makluba – mix rýže, masa a zeleniny a k tomu typické saláty typu Tabouleh, pita chleby a podobně.

Jordánsko, návštěva lokální rodiny

Rodina měla čtyři děti, z nichž nejstarší dvanáctiletá dcera uměla docela hezky anglicky. Mladší děti si hrály, Sofinka byla naprostým středem obdivu a pozornosti. Zkusila jsem si i kojení po muslimsku, :D kdy jsem byla v podstatě zakrytá dekou. Lokální žena by asi odešla v takovém případě do jiné místnosti.

TIP OČIMA CESTOVATELKY

Pokud byste na takovou večeři šli taky, pamatujte - dlouhé sukně, kalhoty, zahalená ramena - to vše je projevem zdvořilosti a úcty k místní kultuře a obzvláště v takto úzkém kontaktu je fajn to dodržovat. 

Muži nepodávají na pozdrav ruku ženě.

U jídla se sedí tak, že jednu nohu máte pod sebou a sedíte na ní a druhou pokrčenou.

Stojí za to si přivstat

Další den jsme se rozhodli zažít především Pokladnici ve vší její majestátnosti bez rozmělnění energie davy turistů. Pro tento zážitek je potřeba si přivstat.

Naprosto ideální by bylo vyrazit už v šest ráno, kdy se areál otevírá. Nám se to s dětmi povedlo v sedm a půlhodinovou cestu skrze Sík jsme si ještě zkrátili v povozu taženém koněm a u Pokladnice jsme byli v 7:30.

Tyto povozy čekají hned za Visitors Center a obousměrná cesta má jasně danou cenu 20 JOD, dobrým zvykem je pak po zpáteční cestě dát „řidičovi“ nějaké drobné.

Náměstí pod Pokladnicí bylo téměř prázdné, ospalí velbloudi i beduíni se teprve rozkoukávali, vládla tady poklidná ranní atmosféra, kterou rozhodně stojí za to zažít.

Kromě toho to byla i úžasná příležitost vyfotit si pár fotek bez davů. Když se ze soutěsky vydáte hned vpravo a vyšplháte na skálu naproti Pokladnici, naskytne se vám krásný fotogenický výhled, na který po ránu nebudete muset ani stát řadu. :)

Petra Jordánsko, Pokladnice

Snídani jsme si sbalili s sebou, a tak jsme po ranním obdivu Pokladnice zakotvili v jednom z beduínských stanů, kde se dal dát čerstvý džus z pomerančů a granátového jablka, čaj a pojedli jsme naši snídani.

Přimotal se k nám pán, který měl venku zaparkované muly, kterým dál budu říkat koně. (Pro mě to byly koně) a začal nám nabízet cestu k „Monastery“, neboli klášteru. Neměli jsme představu, jak dlouhá tato cesta je a já osobně jsem se na koně se Sofinkou v šátku i trochu bála, protože jsem věděla, že to vede po schodech do kopce.

Nakonec jsme se nechali přemluvit a řeknu vám – pro mě to byl jeden z nejúžasnějších zážitků v Jordánsku. Jako kdyby mě někdo přenesl do jiné doby a stala jsem se hrdinou v příběhu z dob Indiana Jonese. Když jsme pomalým krokem stoupali ke skalám a vzdáleným jeskyním a chrámům, měla jsem z toho dojetím až slzy v očích.

S dětmi jsem byla opravdu ráda, že jsme na koních jeli. K Monastery to byl pořádný stoupák a museli bychom nést nejen Sofinku, ale i Juráška. Pro toho bylo samozřejmě skvělým zážitkem jet na koni.

U Monastery jsme si dali boží kávu. Tedy možná vám arabská káva nezachutná, ale pro mě ta kombinace silné chutě okořeněné vůní kardamomu byla úžasná. Strávili jsme tady asi hodinku kocháním a pak se na koních vydali zase směrem dolů.

Tohle fakt doporučuju. :)

Mimochodem na oslících bych to naopak vůbec nedoporučila. Udržet se na oslíkovi totiž na strmých schodech by bylo náročné. Kůň nebo mula jsou pohodlnější a snadněji tuto trasu zvládnou.

Mapa skalního města Petra

Když jsme v našem ubytování třetí den ráno snídali, polští cestovatelé z vedlejšího pokoje marně hledali na internetu mapu skalního města Petra. Dostanete ji zdarma ve Visitors Center, nicméně pokud byste si ji chtěli už předem prostudovat, tak tady je:

Malá Petra

Deset minut autem od Petry je skalní město Malá Petra, do kterého jezdí samozřejmě mnohem méně turistů a jedná se v podstatě o krátký kaňon s několika malými hrobkami a jeskyněmi. Náš hostitel nás tam vzal třetí den našeho pobytu v Petře.

Pokud máte čas, určitě stojí za návštěvu, má to zase o kus jinou atmosféru, především pokud zrovna nenarazíte na nějaký autobus turistů a jste tady víceméně sami. U ohně s místním dědou si vychutnejte beduínský čaj a zatoulejte v myšlenkách do dob dávno minulých, kdy v této soutěsce žili lidé.

Wadi Rum – vydejte se do krajiny z Hvězdných válek

Z Petry jsme pokračovali dál dvě hodiny autem do Wadi Rum, což je přírodní rezervace na jihu Jordánska, kterou můžete znát z Hvězdných válek nebo filmu Marťan. A přesně tak si v této hornaté poušti budete připadat.

Opět je to místo, které můžete navštívit na skok a udělat si tady narychlo pár fotek, a nebo se do něj ponořit na pár dní a nasát jeho atmosféru. My jsme zvolili tu druhou variantu.

Aby byl náš vesmírný zážitek dokonalý, vybrala jsem na první dvě noci i Mars připomínající Aicha Luxury kemp.

Ve Wadi Rum to funguje tak, že ve Visitors Center zaplatíte poplatek za vstup nebo ukážete Jordan Pass a následně můžete pokračovat ještě 7km do vesnice Rum. Zde necháte auto nebo se necháte vysadit a dál do pouště už vás svezou místní z vašeho ubytování v terénním autě. Přeci jen jezdit v písku vyžaduje trochu zkušeností a dobré auto. Za poplatek je možné do rezervace vjet i vlastním autem.

V našem ubytování jsme si domluvili na následující dva dny tříhodinové výlety do pouště. Samozřejmě je zde pár lokalit, ke kterým se turisti vozí a kde najdete vždy stan s beduíny, obchůdkem a spoustou lidí. První den jsme absolvovali právě tyto tradiční místa a navštívili písečnou dunu, soutěsku s jeskynními malbami starými 2,5 tisíce let a dva krásné skalní mosty.

Pro mě osobně bylo největším zážitkem jezdit na korbě terenního auta a spolešně s Juráškem alias Anakinem Skywalkerem střílet na imaginární roboty, pak zastavit u stanu a dát si skvělý čaj s pouštními bylinkami.

Protože jsme měli ještě další den, nechali jsme se zavést na místa, která nejsou tolik navštěvovaná, včetně soutěsky Barra, která je oblíbená také horolezci a trekkaři. Pětikilometrovým kaňonem se můžete projít, projet autem nebo i na koni. Na konci vás samozřejmě čeká čaj. :)

Máme radi kontrasty a tak jsme po dvou nocích v luxusním kempu přesídlili do „Real Beduin Experience Camp“. Kempu, kde se spalo v typických pouštních stanech a kterých ve Wadi Rum najdete možná i dvacet (viděli jsme jich opravdu hodně).

K našemu překvapení v kempu nebyli žádní další hosté. Nejdříve nás to trochu zaskočilo, čekali jsme kulturní večer s hudbou a jídlem u ohně s dalšími cestovateli. Nakonec to ale byla krásná zkušenost, kdy jsme na západ slunce i noc plnou hvězd byli v našem kousku pouště v podstatě sami.

Jurášek se těšil, že se v poušti sveze na velbloudech, takže následující ráno jsme si dali ještě krátkou projížďku, a pak už pokračovali dále.

Rudé moře

Jordánsko má maličký kousíček Rudého moře poblíž města Aqaba, ve kterém je i několik dovolenkových luxusních hotelů. My jsme zvolili hotel v Tala Bay, ve kterém bylo několik bazénků, klouzaček, pěkná pláž, supr jídlo i naprosto zásadní vybavení – dětský klub. :)

Poslední dny jsme tedy vstřebávali zážitky předchozích dní, odpočívali, užili si čas s dětmi v bazénu.

Dokonce tady pořádali i výpravu lodí s ponořeným dnem, skrze které šlo pozorovat podmořský život, což se nám hodně líbilo. Pokud máte větší děti a nebo cestujete bez dětí, tak v téhle lokalitě Aqaba – Tala Bay je i skvělé potápění a šnorchlování. Najdete tady taky uměle potopené letadlo, tank a velkou loď. Pro mě docela děsivé :D Ale pro potapěče určitě ráj.

2. Kde jsme nebyli, ale vás by mohlo zajímat

Jak už jsem zmínila, my jsme se rozhodli zvolit spíše méně míst a prozkoumat je více do hloubky. Můžete to ale mít jínak.

V tom případě doporučuji koupit si průvodce Lonely Planet, ze kterého jsem taky pro naši cestu převážně čerpala, a který nabízí opravdu hodně tipů.

Biblická místa. V severní oblasti Mrtvého moře je několik biblických míst, která jsou velmi hojně navštěvována. Například hora Nebo, na které zemřel Mojžíš, nebo Betánie Zajordánská, kde Jan Křtitel pokřtil Ježíše a kde se můžete také nechat pokřtít a nebo toto místo alespoň vidět.

Madaba. Je také v oblasti severní oblasti Mrtvého moře a je známá především svými krásnými mozaikami.

Amman. Hlavní město, ve kterém najdete samozřejmě spoustu zajímavých kulturně-historických památek.

Přírodní rezervace Dana. Tu najdete po cestě od Mrtvého moře do Petry a podle průvodce stojí za to navštívit ji na několik dní, především pokud jste milovníky treků a turistiky.

 

3. Dovolená v Jordánsku s dětmi - má to cenu?

Nebudu chodit kolem horké kaše a řeknu vám to rovnou – v Jordánsku se vaše děti jakéhokoli věku jistě nudit nebudou. Platí to i pro vaše vnitřní dítě. :) Je to země, kde se stanete hrdinou příběhů, které jste jako děti milovali.

Na koni v soutěskách Petry jsem se přenesla do dob Indiana Jonese a vydávala se na cestu k pokladu. Na oslíkovi s miminkem v šátku jsem chvíli byla Pannou Marií.

Byli jsme archeologové, průzkumíci i neohrožení hrdinové. V poušti jsme se stali postavami z Hvězdných válek či objeviteli Marsu a když večer zapadalo slunce a červený písek hřál do chodidel, člověk téměř slyšel šum pradávných karavan a stal se chvíli hrdinou knihy Alchymista.

Náš Jurášek se snad ani na chvíli nenudil. Nutno říct, že je to dítě s velkou fantazií, které se rádo proměňuje na superhrdiny všeho druhu, miluje zkameněliny a vykopávky, objevování, prozkoumávání… a tomu všemu Jordánsko opravdu přeje.

Děti bazénkového typu si tady samozřejmě taky najdou to své. :)

Jordánci děti milují. Důkazem je i to, že sami jich mají hodně a neviděli jsme rodiny menší, než o třech dětech. Výjimkou nebylo ani osm dětí v rodině. Takže se připravte na to (ostatně jako snad ve všech chudších zemích na světě), že vaše malé děti budou centrem obdivu.

Sofinku chtěl každý osahávat, nosit, omuckávat a navazovat oční kontakt. Na to jsme už celkem zvyklí z Asie, takže nás to nepřekvapilo. Pokud ale cestujete převážně po Evropě, vřelý vztah k dětem by vás mohl překvapit.

 

4. Jak se do Jordánska dostat? Přeprava po Jordánsku, peníze, víza, SIM karty

Do Jordánska jsme letěli přímým letem z Prahy do Ammanu s nízkonákladovkou Ryanair. V době našeho letu (podzim 2019) létaly přímé lety tam i zpět 2x týdně v úterý a v sobotu a cenově jsou velmi dostupné.

Pro přepravu po Jordánsku máte dvě možnosti:

  1. Půjčit si vlastní auto. Tuto variantu bych doporučila při rychlém cestování, kdy je vaší prioritou vidět co nejvíce míst. V tomto případě bude vlastní auto určitě super. Budete určitě potřebovat lokální SIM kartu kvůli navigaci v mobilu. Počítejte s častými policejními kontrolami na cestě. Cesty jsou ve výborném stavu.
  2. Jezdit taxíky. Tuto variantu jsme zvolili my, protože jsme věděli, že nás vyjde výhodněji – přepravovali jsme se jen 4x a byli vždy několik dní na jednom místě. Navíc jsme to vyhodnotili v našem případě jako pohodlnější a levnější variantu. Řidiče většinou Jirka domluvil na ulici, ceny pak byly nižší, než kdyby vám je zajišťoval hotel.

CENY PŘEPRAVY

Letiště Amman - hotel Mrtvé moře - 34 JOD
Mrtvé moře - Petra - 80 JOD
Petra - Wadi Rum - 40 JOD
Wadi Rum- Tala Bay (Aqaba) - 30 JOD

Z Aqaby zpět na letiště do Ammanu jsme letěli vnitrostátním letem s Royal Jordanian, který létá 2x denně (ráno a večer) a letenky pro všechny nás vyšly na 9 tisíc. 

V poušti jsou džípy součástí dané ceny za výlety, které vám domluví konkrétní ubytování. Paradoxně mnohem levnější džíp a výlet byl v luxusním kempu (3 hodiny za 60 JOD dohromady pro až 5 lidí) než v beduínském kempu (60 JOD za osobu!).

Vízum Jordánsko a Jordan Pass

Do Jordánska potřebujete vízum, které si koupíte po příletu přímo na letišti za 40 JOD. Pozor, platit lze pouze v lokální měně. Hned u vízové přepážky je směnárna.

Směňte si jen tolik, kolik potřebujete pro platbu víz. Mnohem lepší kurz pro směnu peněz na útratu pak mají v letištní hale za všema kontrolama v Arab Bank. 

Variantou je koupit si už předem Jordan Pass, díky kterému už neplatíte vstupní vízum a v ceně je vstup do Petry a 40 dalších jordánských památek. Pokud cestujete s dětmi, tak ty Jordan Pass nepotřebují, nicméně musíte jim zaplatit na letišti vízum.

Data, Sim karta

Protože nás coby online podnikatele živí internet a potřebujeme mít přístup k datům, jedna z prvních věcí, které děláme ještě v letištní hale, je koupě místní simkarty. I když nejste online podnikatelé, bude se vám to hodit. Na cestách mnoho informací najdete právě online. :)

Simkarty v letištní hale jsme pořídili 2ks dohromady za 32 JOD s objemem dat 50 GB na 30 dní. U společnosti ZAIN.

 

5. Bezpečnost a zdraví na cestách po Jordánsku

Blízký východ, arabský poloostrov, Sýrie, Irák, Palestina, Izrael… tahle slova jsou v naší kultuře v podstatě synonymem pro nebezpečí a protože se bezprostředně týkají Jordánska, mohou v člověku vyvolávat obavy.

Jordánsko je domovem emigrantů ze všech těchto zemí. Většinu obyvatel Jordánska vlastně tvoří emigranti především palestinci a iráčani.

Jordánsko si svou bezpečnost velmi střeží, což pochopíte jak při bezpečnostních kontrolách na letištích (takhle důkladné jsme opravdu nikde nezažili), tak při kontrolách na silnicích, na které budete opakovaně narážet.

Země je pro turisty bezpečná. Ve světovém žebříčku zemí dle bezpečnosti je na 62. místě (pro srovnání například Česko se pohybuje na 10.-13. místě, Řecko je 77., USA 88., Egypt 111.).

Jordánsko je pro cestování (nejen) s dětmi bezpečné i z hlediska hygieny a zdraví. Určitě se nemusíte bát jíst místní jídlo. Není nutné žádné očkování. Jako na všech cestách, doporučuje se pít balenou vodu a dodržovat více základní hygienická pravidla (mytí rukou, ovoce apod.).

 

6. Obyvatelé Jordánska a co od nich (ne)čekat

Než jsme vyrazili do Jordánska, přečetla jsem si pár cestovatelských článků a měla jsem z nich smíšené pocity. Dokonce mě napadlo, jestli to má vůbec cenu. ⁣

Podle všeho jsem měla v Petře narazit na dotěrné prodejce, zbídačená zvířata a celkově jít do nevábné turistické pasti ne moc bezpečné muslimské země. ⁣

Až na místě mi došlo, že jsem četla nesprávné články! ? Články lidí, kteří koukají na realitu úplně jinýma očima, než já. Očima strachu, odmítání, uzavření se vůči všemu, co je jiné. ⁣

Jenže správný cestovatel má oči i srdce otevřené…



A tak jsme v Jordánsku potkávali až překvapivě milé a vstřícné lidi ochotné poradit a přivítat nás v jejich zemi s úsměvem. ⁣Ve svém osobním žebříčku je mám v TOP5 nejmilejších národů, jaké jsem zatím navštívila. Kdo by to byl řekl do muslimské země.

A co se týče zvířat, většina majitelů měla jasno v tom, jak pečovat o svůj základní zdroj příjmů. A výjimky? Ty se najdou všude na světě, ale ty celek nedělají. ⁣

Láska nebo strach… vždycky se můžeš rozhodnout, kdo tě na tvých cestách povede.

TIP OČIMA CESTOVATELKY

Jeden ze způsobů, jak více prožít místní kulturu, je sladit se s danou zemí oblečením. Jasně, můžete běhat po památkách Petry v merino tričku, tříčtvrťácích a sandálech s ponožkami a nejspíše to bude pohodlné. Ale budete prostě turista. 

Cestovatel se chce ponořit do místní energie se vším všudy, více smáznout ten rozdíl "oni vs. já". A tak si nechejte alespoň uvázat na hlavu beduínský šátek za 3 JOD a nebo si kupte nějaký pěkný pléd či vestu, které tady místní prodávají.

Pokud jste žena, nebojte se, i v dlouhé sukni se dá Petru nebo poušť prozkoumávat pohodlně, budete se cítit dobře a navíc budete na fotkách vypadat stylově. :) 

7. Jak se ubytovat v Jordánsku bez cestovky

My na našich cestách v 99% případů cestujeme bez cestovky, program si tvoříme sami a ubytování si tím pádem také nacházíme sami.

V Petře jsme se ubytovali přes naše oblíbené AirBnb. Upřímně, měla jsem nejdříve trochu strach, protože bůhví jaký šílený Arab mi jej pronajme. Hotel je jistota… ale riskla jsem to. ⁣⁣Ubytovali jsme se v Petra Main Gate Apartment, který byl doslova na dohled vstupu do areálu skalního města.

⁣⁣V reálu tohle bylo jedno z nejlepších AirBnb ubytování, jaké jsme kdy zažili. Přivítali nás typickou místní večeří, zařídili návštěvu lokální rodiny, dostali jsme od našich milých hostitelů taky užitečné tipy a rady a nahlédli více pod pokličku místní kultuře… ⁣⁣

Mimochodem pokud ještě u AirBnb nejste zaregistrovaní, můžete to udělat přes můj odkaz tady. Mají fajn partnerský program – dostanete slevu 500 – 700 Kč na první ubytování a já dostanu 375 Kč kredit na další cesty jako odměnu. :)

Pokud chcete bydlet v hotelech, tak já hotely hledám přes Booking.com. V každé lokalitě najdete hotely všech možných kategorií dle vašich finančních preferencí i míry pohodlí, které chcete mít.

My jsme přes Booking bydleli v Jordánsku na těchto místech:

Když se ohlédnu zpět za těmi dny na cestě po Jordánsku, až se mi nechce věřit, že jsem toto všechno opravdu prožila a viděla. Každé z navštívených míst mělo tak specifickou a neobvyklou energii, že se mi zapsaly hluboko do mé cestovatelské duše.

Přeji krásné cestovatelské prožitky i vám. :)

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře