„Stáňo, chceme odjet v lednu někam do tepla s dětmi… co bys doporučila?“ Tuto otázku jsem dostala už nesčetněkrát. A tak jsem se rozhodla udělat pro vás opravdu komplexní odpověď.
Níže najdete tipy na 18 destinací, které jsme otestovali na sobě a na vlastních dětech. Jaké s nimi máme zkušenosti, jaké mají plusy, ale také jaké mají mínusy.
Každý z vás má totiž jiné cestovatelské zkušenosti a taky požadavky od „dokonalé“ zimní dovolené v tropech. Věřím, že díky těmto tipům si uděláte ucelenější obrázek a bude se vám snadněji rozhodovat, kam utéct v zimě do tepla s vašimi dětmi (nebo i bez).
V článku nejsou všechny destinace, které jsme s dětmi navštívili. Vybrala jsem jen ty, které jsou vhodné na cestování v době, kdy je u nás zima a plískanice a vy si chcete vyhřát kosti někde v teploučku. :)
Má ovšem i další výhodu – malý časový posun jen 3 hodiny, se kterým se rychle a snadno srovnáte. Díky tomu je komfortní tady letět s malými dětmi i na kratší dobu (2 týdny) bez obav, že se budou týden vyrovnávat s velkými posuny, jak tomu někdy bývá v Asii.
Nejrychlejší cesta na Mauricius je aktuálně přes Vídeň (cca 11-15h). Možností je ale spousta. My jsme vždy letěli s Emirates přes Dubaj (cca 16-30h i s přestupem).
Když jsme tady byli na měsíc, pronajali jsme si byt 3+KK ve Flic ‚n Flac za cca 35 tisíc na celý měsíc 200m od pláže přes AirBnb. Když tady natáčíme a chceme opravdu „katalogové“ pláže, máme oblíbený hotel Dinarobin Beachcomber.
S většími dětmi rozhodně doporučuju plavání s delfíny v moři. Absolvovali jsme, když měla Anička 5 a Viki 7 a byl to zážitek, na který dodnes vzpomínáme. Můžete se podívat na krátké video z potápění, delfíni tam jsou i slyšet. :) Samotný zážitek je přes video asi nepřenositelný.
Většina hotelů vám nabídne výlety do vnitrozemí. Vybavte se kinedrilem, protože cesty se točí tam a zpátky a i otrlému člověku se z toho může zamotat hlava. :) Na loď mimochodem kinedril taky! A určitě jeďte, protože vnitrozemí ostrova a příroda nabízí mnoho krásných míst.
My rádi jezdíme do výrobny rumu Chamarel. A děti určitě ocení návštěvu muzea cukru s ochutnávkou a nebo zoologický park s obříma želvama La Vanille.
Mauricius má krásná místa pro šnorchlování, které zvládnou i malé děti. Je to jako potápět se v akvárku. :) Já osobně se vody docela bojím, ale tady můžete stát, strčit hlavu pod vodu a kochat se.
Dubaj není nějaká dobrodružná destinace, ale pokud máte omezený čas, chcete se zahřát snadno a rychle a do toho mít opravdu o zábavu postaráno, tak pak je to určitě dobrá volba.
Dubaj je taky fajn přestupní stanice třeba jen na pár dní při cestách kamkoli na východ nebo jih.
Většina lidí se ubytovává v hotelech. My jsme cestovali v počtu 7 lidí – s třemi dětmi a babičkou a dědou. Proto jsme si pronajali vilu v krásné okrajové čtvrti přes AirBnb. Mohli jsme si vařit, bazénkovat, užívat takových „obyčejných“ teplých dnů a do centra jsme to měli asi 30 minut taxíkem.
5,5 hodin přímý let z Prahy i Vídně s Emirates. Jednou jsme dokonce letěli i z Ostravy – 3 jednosměrné letenky dohromady za 10 tisíc. Je potřeba prozkoumat možnosti leteckých společností.
Dubaj není nic pro dobrodružné cestovatele. Je to velký zábavní park pro všechny věkové kategorie.
Thajsku jsem se dlouho vyhýbala. Připadalo mi, že tam jezdí každý a je to moc komerční. Po první návštěvě jsem mu ale stejně jako každý propadla a od té doby už tam pár týdnů strávila.
V Thajsku je hodně možností. Na pláže se obvykle jezdí na ostrovy, kterých je spousta. My máme otestovaný Ko Phangan a Ko Samui.
Thajsko je krásné i pro milovníky historie. My jsme prozkoumali kromě Bangkoku i Ayuthayu a kousek vnitrozemí.
Nejrychlejší je přímý let z Vídně s EvaAir do Bangkoku. Následně letadlem na Ko Samui nebo jiný ostrov s letištěm. Na některé ostrovy, jako třeba Ko Phangan, se dostanete jen lodí. Tj. letecky z Bangkoku na Ko Samui a pak lodí na Phangan.
Je to dlouhé, takže mezitím doporučuji udělat si na dva tři dny přestávku a objevovat s dětmi krásy a chutě Bangkoku.
Na ostrovech je pak nejsnadnější pohybovat se na skutru, ale dá se i taxíkem.
A pokud nepotřebujete nutně pláže a máte spíše dobrodružnějšího ducha, vydejte se na sever taxíkem nebo vlakem do starobylého královského města Autthaya a nebo třeba ještě severněji k soše pěti buddhů. :)
Kanárské ostrovy byly první výlet letadlem obou starších holek v roce 2007 a 2009. Právě tam jsem si tenkrát poprvé uvědomila, že s takhle maličkými dětmi je to na zimu v Česku fakt opruz a přitom Kanáry jsou taaaak blízko a cenově dostupné i na delší dobu.
Tam bylo do mé mysli poprvé zaseto semínko životního stylu, který žiju dnes… myšlenka se na zimu s dětmi sebrat a odletět. :) A podnikat tak, aby mé podnikání fungovalo nezávislé na místě, kde právě jsem.
Je to pro Evropany nejdostupnější varianta teplé zimy, jak cenově, tak z hlediska vzdálenosti a časového posunu či kultury. Takže vlastně nevystupujete moc z komfortní zóny a prostě si užíváte, že je únor a vám je teplo.
Stejně jako v předchozích destinacích, najdete o tady hotely všech možných kategorií přes Booking.com. Na delší dobu ve větším počtu lidí najdete pohodlně pěkné byty přes AirBnb.
Se staršími dětmi jsem byla 2x na Gran Canaria, která nabízí kromě pláží i různé parky, zoo, zajímavou přírodu. Totéž nabízí i Tenerife, kde jsme byli s dětmi v roce 2021.
Pokud by to bylo vašim plánem na zimu, tak projekt a ebook na toto téma má jedna žena z mého letošního kurzu Podnikání z pláže, která s dětmi na zimu utíká právě na Kanáry a napsala – průvodce po Gran Canarii s dětmi.
Moje starší děti by vám na 100 % řekly, že tohle byla jejich destinace č.1. A ty mladší by se určitě těšily, až je tam vezmeme, kdyby věděly, co všechno tam je. Takže pojďme na můj další tip.
Půjčte si auto svých snů a vyražte z Miami Beach na Key West.
V Orlandu si kupte multipass na všechny parky a vyhraďte dostatek času… 4x Disney park, 2x Universal Studios, a mnoho dalšího. A ubytujte se v Disney domě! My byli tady.
Starší děti určitě ocení Kennedyho vesmírné středisko a třeba se vám poštěstí a nachomýtnete se tam na vzlet rakety, jako my. A pak můžete vyrazit na zapádní pobřeží, které má taky svá kouzla, pláže… a zábavní parky.
Měsíc na Floridě jsme se faaaaaakt nenudili.
S 1 přestupem se dá letět z Evropy za 12-14 hodin za poměrně příznivé ceny. :)
Klasicky najdete stovky možností na Booking.com a AirBnb. Nám se v Orlandu poštěstil Disney dům, kde byla s Mickey Mouse i sprcha a toustovač.
Dominikánská republika je jediná země, kde jsme zatím byli v Karibiku a určitě v téhle lokalitě stojí za zvážení i další karibské ostrovy. Najdete tady fakt nádherné pláže a když vyrazíte mimo rezorty, tak i špetku dobrodružství.
My jsme tady přeletěli na týden z Floridy a byla to fajn kombinace těchto dvou zemí. Z Česka mnoho lidí létá do Dominikánské republiky na přímo.
My jsme do Dominikány letěli z Floridy. Z Evropy se dá letět z Prahy a Vídně s 1-2 přestupy do Punta Cana nebo Santo Domingo. Letenky se pohybují průměrně kolem 20-30 tisíc (a více).
My jsme bydleli v hotelu, který jsme si našli přes Booking.com. Výběr je opravdu pestrý.
Více o Dominikáně píšu v tomto článku.
Pokud už jste zkušenější cestovatelé, najdete v Jihovýchodní Asii spoustu míst, která stojí za to navštívit i s dětmi. Jednou se zemí, která mezi ně rozhodně patří, je Barma (Myanmar), kam jsme se vydali, když měl Jurášek necelé dva roky.
EDIT 2023: Bohužel vzhledem ke změněné bezpečnostní situaci v Barmě v posledních dvou letech to v tuto chvíli není vhodná destinace na navštívení, ale nechávám ji v tomto výpise. Rozhodně si ji přidejte na seznam přání a až se situace v zemi za pár let zase uklidní, vyražte. :)
O Barmě jsem napsala podrobný článek se spoustou konkrétních tipů pro cestování s dětmi i bez.
Z Evropy nejrychleji přes Dubaj do Yangonu. My jsme letěli ze Singapuru, protože Barma byla součástí naší cesty po více zemích Jihovýchodní Asie.
Všechny mé tipy na Barmu najdete podrobně rozepsané v článku zde.
Ať už na pár dní jako součást cesty po Asii, nebo na delší dobu, v Singapuru je tolik zábavy, že s dětmi se fakt nudit nebudete. My jsme byli v Singapuru 2x a pokaždé nám to vyšlo na čínský nový rok, což je rozhodně zajímavý zážitek.
Už i Willy Fog věděl, že zpátky domů chce přes Singapur. :) Je to taková jihoasijská křižovatka, takže doporučuji naplánovat si cestu do Asie s vícedenním přestupem v Singapuru. Letenky se dají pořídit od 14 tisíc výše.
Bali byla naše oblíbená destinace v letech 2015-20 a ze všech dříve zmíněných jsme tam strávili asi nejvíce času (dohromady takových 10 měsíců). V postcovidové době a s obrovským boomem turismu na Bali už nás tolik neláká, ale pro mnoho lidí je to stále splněný sen, proto zde rozhodně patří a stojí za zmínku.
Pro nás to není cestovatelsky-dobrodružná destinace. Spíše jsme v legraci vždy říkali, že tam jezdíme na chatu. Na Bali jsme žili tam v podobném rytmu, jako bychom žili doma, měli jsme tam kamarády, děti tam obvykle měly taky nějaké kamarády, což je důležité v případě, že chcete v nějaké tropické destinaci trávit delší období.
Bali má skvělý surfařsko-australský vibe v kombinaci s místní kulturou. ALE… Bali má taky hutnou atmosféru a stačí pomyslet a je splněno. Bohužel ne vždy v tom dobrém (velmi rychle vás to odnaučí přemýšlet třeba nad hady… pro jistotu :D).
Nejraději jsme na Bali létali s Emirates s 1 přestupem v Dubai. Možností je opět spousta, cenově letenky cca od 15-25 tisíc.
To záleží, co od Bali chcete.
My tam jsme většinou déle, a tak si pronajímáme přes AirBnb vily. Možnost je pronajmout si i pokoj ve sdílené vile. V těchto případech je nejlepší Canggu, pro jogíny Ubud, který je ve vnitrozemí.
Můžete se ubytovat i v hotelu, tím uniknete většině mínusů i plusů Bali a prostě budete v hotelu s pěknou pláží. I když pořádného metrového varana jsme potkali i v hotelové zahradě… :)
Na Zanzibar jsme s dětmi vyrazili v dobách lockdownu v době, kdy Tanzánie byla jediná na světě, kde se téma pandemie neřešilo a život zde poklidně plynul dál.
Zanzibar je ostrov, který je nedaleko pobřeží pevninské Tanzánie a turisty se stal v uplynulých letech velmi oblíbený. Díky tomu zde také vyrostlo mnoho hotelů – od obyčejných až po ty super luxusní. Brzy se nakazíte místním přístupem „Hakuna Matata“, aneb „vše je v pohodě“ a užijete si opravdu krásné pláže a příjemné klima.
Pokud máte dobrodružnější duši, rozhodně stojí za to zvážit přelet na pevninu. Tanzánie zní jako obrovská exotika, ale nemusíte se bát. Na turisty je připravená ve velkém stylu a pro zásadní atrakce, kterými jsou především obrovské národní parky, je nachystána infrastruktura útulných i luxusních hotelů a průvodců.
Vidět africká zvířata v divoké přírodě je zážitek na celý život. Má jednu nevýhodu – po něm už nikdy nepůjdete do ZOO. Safari si s námi užily děti všeho věku, od dvouleté Sofinky, přes pětiletého Juriho až po starší dcery, kterým v té době bylo 13 a 15.
Můžete využít Emirates, Qatar nebo Turkish airlines, obvykle odlety z Prahy / Vídně s jedním přestupem. Létají zde samozřejmě i další letecké společnosti. Z ostrova na pevninu se pak dostanete vnitrostáním letem asi za 45 minut.
Na Zanzibaru klasicky najdete ubytování přes Booking.com nebo Airbnb.com a výběr je opravdu pestrý, od ubytování levných až po ty luxusní a dražší.
Na pevnině doporučuji domluvit si třeba týdenní trasu s nějakou agenturou. Ubytování můžete také najít přes výše uvedené portály, problém ovšem je, že do národních parků se nedostanete bez oficiálního průvodce.
My jsme tedy měli naplánovanou trasu, kdy jsem si i jednotlivá ubytování vybrala předem a pak jsem si našla agenturu, která nám poskytla řidiče a ten nás provezl z místa na místo. Nejúžasnější místo pro nás bylo v masajské vesnici s výhledem na Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky.
V Africe ještě chvíli zůstaneme s tipem číslo 11, kterým je Jihoafrická republika. Ta je úžasnou volbou, pokud vás neláká šílené tropické vedro, ale spíše letní pohodička, jakou znáte z Česka v kombinaci s exotickými zvířaty, neobvyklou přírodou a divokým oceánem nebo vysokými horami a chcete si to okořenit i příjemným velkoměstem.
Jihoafrická republika nabízí mnohé s jedním jediným škraloupem, kterým je bezpečnost. Na internetu se dočtete šílené příběhy, které mě tedy málem odradily. Ale realita byla mnohem přívětivější. Nutno však říct, že jsme se drželi těch nejbezpečnějších oblastí.
Celý náš itinerář cesty i detailní zkušenosti najdete v tomto článku.
Přímým letem se dostanete do JAR například z Vídně, s jedním přestupem v pohodě i z Prahy.
V Jihoafrické republice jsem opět všechna ubytování hledala přes AirBnb nebo Booking a vždy jsem si pečlivě vybírala lokality, četla jsem si recenze – určitě se nechcete ubytovat poblíž chudinského slumu. :)
Mexiko je s dětmi (i bez) rozhodně parádní destinace, ve které najdete teplé moře i osvěžující sladkovodní jeskyně zvané cenotes, bájné mayské pyramidy, koloniální kulturu a na některých místech i nefalšovanou americkou kulturu.
My jsme strávili v Mexiku s dětmi měsíc, začali jsme na poloostrově Yucatán, který je Evropě nejblíže a je turisty hojně navštěvován. Tomu bohužel odpovídají ceny a tak trochu zvrhlý americký turismus.
V Playa de Carmen jsme si připadali jako v americkém skanzenu. Osobně by mi zde stačil jeden den.
Oproti tomu Tulum už byl klidnější, nabízel čistější pláže i starobylé mayské ruiny přímo nad mořem. A co teprve koloniální městečko Valladolid a také tisíce jeskyní se sladkou vodou, které můžete všude na Yucatánu navštívit.
Pacifická strana mexika je mnohem divočejší a ve městě i stejnojmenném státě Oaxaca najdete kulturu jako vystřiženou z pohádky Coco. Můžete se projet do hor a nebo strávit dny či týdny v hippie oblasti okolo lokality Mazunte.
Divoké pacifické pláže nejsou tak malebné, jako ty karibské, ale zase můžete koukat na západy slunce nad mořem a jste na míle vzdáleni americkému konzumu Yucatánu.
Přímé lety létají z Vídně, z Prahy obvykle s nějakým přestupem (Franfurt, Amsterdam).
2023 POZOR! Pokud nemáte očkování na covid, není možné mít přestup v USA.
My jsme jako obvykle hledali ubytování přes Booking nebo Airbnb. Výběr je opravdu pestrý, od laciných baťůžkářských ubytování až po luxusní resorty. Co kdo snese. :)
Ekvádor je maličká země na severozápadě Jižní Ameriky a přibližně tisíc kilometrů od pobřeží se nachází ostrovy Galapágy, které se možná pamatujete z hodin přírodovědy. Právě tady vyzkoumal Charles Darwin teorii evoluce. A není se čemu divit.
Fauna i flora tohoto souostroví je dechberoucí a pokud máte dobrodružnou duši a děti, které milují zvířata, pak je to rozhodně místo, které musíte navštívit.
Nevím o jiném místě na světě, kde byste si mohli každý den zaplavat s lachtany. :))
A pokud to spojíte s pevninským Ekvádorem, můžete během několika dní navštívit vysoké hory, vidět druhou nejvyšší činnou sopku skvěta, kochat se výhledem na nádherné laguny a nebo strávit pár dní v amazonské džungli.
Tím, že je země poměrně malá, jsou krátké taky přejezdy mezi jednotlivými místy, což je s dětmi naprosto ideální.
Ekvádor a Galapágy plusy:
My jsme letěli z Katovic do Amsterdamu, tady jsme přespali a ráno letěli celodenním 12h letem z Amsterdamu do hlavního města Ekvádoru Quito. Tady jsme opět přespali a ráno přeletěli 4h letem na Galapágy. Můžete letět i s jiným přestupem, nejvýhodněji do Jižní Ameriky z Evropy léta KLM.
Na Galapágy potřebujete speciální „vstupenku“, kterou si pořídíte na letišti v Quitu a zaplatíte 100 USD na osobu – musíte mít předem ubytování na celou dobu pobytu a zpáteční letenku na pevninu.
Asi tušíte, že vám zase poradím Booking a AirBnb a tušíte správně. Na Galapágách jsme byli na dvou ostrovech. Pro představu – na ostrově Santa Cruz jsme se ubytovali asi za 14 tisíc na 10 dní v apartmánu s kuchyní a sdíleným bazénem.
Na pevnině pro nás největší highlight bylo ubytování poblíž sopky Cotopaxi na ranči El Porvenir a pak bydlení v ekvádorsko-české komunitě Život postaru v amazonské džungli.
Pokud chcete jednu destinaci na světě, která vám nabídne úplně vše, pak je to Argentina, země sedmi kontinentů. Můžete si užít velkoměsta, pláže, vysoké nekonečně opuštěné hory Patagonie, pěší turistiku, poušť, nádherné vodopády i konec světa v Ohňové zemi.
My jsme za tři týdny stihli „jen“ dvě lokality – a to Bariloche / El Bolsón, které jsou vstupní branou do Patagonie a mohli bychom klidně říct, že je to takové Švýcarsko pro chudé. :)) Představte si nádherné hory, švýcarskou architekturu a ceny nižší, než u nás. A pak jsme byli poblíž hranice s Bolívii v oblasti Jujuy.
Argentinu jsme ocenili především coby milovníci hor, chození a taky mírného klimatu. Po všech těch letech v tropech už ta spalující vedra moc nevyhledáváme a Argentina nabízí příjemné mírné pásmo a léto v době naší zimy.
Tato fotka je z února 2022. :)
Nejrychlejší spoje vám nabídnou v Evropě buď KLM přes Amsterdam a nebo Iberia přes španělská velká letiště. Letět tedy můžete z Prahy / Vídně / Bratislavy s jedním přestupem.
Opět přes Booking a Airbnb. Pokud se rozhodnete měnit peníze na místě a budete mít výhodnější kurz blue dollar, pak je výhodnější se v jednotlivých ubytováních domluvit na platbu v hotovosti.
Když budu upřímná, tak Kostarika není země, do které bych se potřebovala vrátit. Možná je to proto, že po tolika zemích se zvířaty ve volné přírodě, jsem od Kostariky a toho, jak je prezentována, měla větší očekávání.
Můj dojem byl spíše takový, že je to předražená destinace pro Američany a pokud chcete vidět nějaké zvíře, pořádně za to zaplatíte. A nejen za to. Což poněkud kazilo dojem jinak krásné zemi.
Samozřejmě bonusem Kostariky vidět lenochoda v přírodě. Tenhle je vyfocený iPhonem přes dalekohled. :)
Kostarika má dvě pobřeží. Jedno je směrem do Karibiku, druhé směrem do Pacifiku. My jsme si vybrali pro návštěvu to pacifické. Divoké pláže na této straně byly opravdu nádherné a když pominut incident, kdy mě z mé vlastní nepozornosti bodnul štír, rozhodně jsme si to tady všichni užili. :)
Opět doporučím spoje přes Španělsko s Iberia nebo přes Amsterdam s KLM. Pokud nemáte očkování na covid, vyhněte se přestupům v USA (nebude vám umožněn).
My jsme si ubytování našli přes Booking. V porovnání s okolními zeměmi bylo cenově nastaveno na americké standardy a v porovnání s jinými tropickými zeměmi, které jsme navštívili, patřilo k těm dražším.
Rozhodně doporučuji v ubytování neusnout na vavřínech, jako já a pečlivě kontrolovat své oblečení i povlečení i ručníky před tím, než je použijete, zda se vám tam zrovna neubytovalo nějaké kostarické zvířátko.
Na Kypr jsme se neplánovaně dostali na přelomu října a listopadu 2023 a příjemně nás překvapil hned několika věcmi. Tak zaprvé teplota vzduchu a moře byla velmi příjemná a narozdíl od jiných evropských ostrovů zde téměř nefoukalo. (To je například velmi otravné na Kanárských ostrovech).
Kypr údajně je takto teplý a příjemný i v prosinci, leden až duben bude podobně jako Kanárské ostrovy na mikinu a teplota moře jde dolů pod 20°C. Stále si ale můžete užívat slunečného počasí, evropského zázemí, celodenního poflakování venku, skvělého jídla a dovolenkové atmosféry.
Pokud chcete využít přímý let, tak 4x týdně jsou přímé léty s Ryanair z Vídně, 2x týdně z Katovic. Velmi dostupné cenově. S přestupem pak můžete letět z Prahy samozřejmě.
Na Kypru se řídí vlevo (v opačném směru). Pokud si zde půjčíte auto, což rozhodně doporučuji, zvolte možnost automatické převodovky, to vám ježdění v opačném směru usnadní. Nemusíte se toho bát, po pár dnech si mozek na opačný směr zvykne a budete řídit přirozeně.
Na krátké období můžete zvolit klasicky nějaký hotelový resort, který najdete na Bookingu, nebo apartmán na AirBnb. Na delší období určitě doporučuji apartmán, kde budete mít kuchyň, pračku apod. Na Kypru lze najít i dlouhodobé pronájmy za 400-800 EUR měsíčně.
Nám se nejvíce líbila oblast Latchi na severozápadě ostrova, která má příjemnou dovolenkovou atmosféru, ale není tak komerční a turisticky profláklá, jako okolí letoviska Pafos.
Tento tip byste tady možná nečekali. Když se totiž řekne Kolumbie, 99% lidí se zeptá: „A není to tam nebezpečné?“. Odpověď je: Není. A pokud cestujete s dětmi, tak to platí dvojnásob. Máte kolem sebe auru rodiny a tak vám nejspíše nikdo nebude nic, co by zavánělo problémem. Samozřejmě za předpokladu, že se nebudete v noci potulovat v temných uličkách a slumech. Ale to platí o většině míst na Zemi.
Kolumbie toho nabízí mnoho. Kouzelná země s laskavými lidmi. Plná zvířat, vysokých hor s krásnými řekami a vesnicemi barevnými tak, až vám přechází oči. Jakoby nic v Kolumbii nemohlo zůstat bezbarvé.
Krásné karibské pláže, které jsou zatím nedotčeny masovým turismem, plantáže s nejlepší kávou na světě, salsu, papoušky ara nad hlavou a příjemné klima, které byť je na rovníku, není tak spalující, jako v Asii.
A ceny? Určeny především pro lokální turisty, takže pro našince více než přívětivé. Za 2000 Kč luxusní hotel na pláži, za 500 Kč na noc o kousíček dále v městečku. Za 500 Kč pro 4 lidi vč. snídaně. :)
Už balíte kufry?
Nevýhodnější letenky v roce 2024 byly se španělskými aerolinkami Iberia. My jsme letěli přes Madrid do Bogoty a odtud ještě lokálním letem do Santa Marta, odkud jsme jeli taxíkem do plážové destinace Palomino. Do Jižní Ameriky létá také KLM přes Amsterdam.
Dále jsme se v rámci Kolumbie pohybovali lokálními lety, které byly velmi levné.
Klasicky přes Booking nebo Airbnb najdete velké množství ubytování. Určitě doporučuji číst si recenze, vzhledem k tomu, že se jedná většinou pro ubytování pro lokální lidi.
My jsme např. byli v luxusním hotelu na pláži v Palominu, s bazénem a skvělým jídlem, ale měli jsme jen studenou vodu. V tom teple nám to nevadilo a věděli jsme o tom předem. Ale někomu by to vadit mohlo.
Další zemí, kterou mohu pro zimní cestu s dětmi doporučit, je Omán. A to především v období listopad/prosinec, nebo pak březen. V lednu a únoru byste mohli narazit na trochu chladnější počasí, podobně, jako v Dubaji. Já jsem zde byla v prosinci a počasí bylo teplé.
Já osobně jsem v Ománu cestovala sama a je to v tomto článku jediná destinace, kde jsem s dětmi nebyla. Ale mohu s klidem říct, že bych je tam určitě vzala.
Omán je relativně blízko, má pověst bezpečné země, a to i pro rodiny s dětmi nebo sólo cestovatelky a nabízí neskutečné scenérie, zajímavou kulturu i krásné pláže.
O mé cestě do Ománu jsem napsala celý článek, který najdete zde.
Já jsem letěla s nízkonákladovkou WizzAir z Katovic do AbuDhabi a následně do Muscatu. Lety WizzAir zde létají z různých evropských letišť.
Ubytování zde najdete v celém spektru od obyčejného až po extrémně luxusní. Vše najdete opět na Bookingu nebo AirBnb. Pokud chcete zažít tzv. arabské baroko a vrchol luxusu, doporučuji alespoň na dvě noci hotel Al Bustan Palace.