„Nemám v tom systém (?!)“

Nemám v tom systém. Vím, že bych měla NĚCO tvořit, ale nevím, kde začít. Nevím co.

Na tuto častou otázku vám odpovím konkrétním tipem, díky kterému se ve vašem plážovém podnikání budete posouvat soustavně krůček po krůčku dále a budovat si svou komunitu, důvěru a vztah s vašimi čtenáři, fanoušky a zároveň tvořit své produkty, eBooky, kurzy, weby.

Je to samozřejmě téma, o kterém bych mohla mluvit hodiny. Ale protože čas je to nejcennější, co máme, vytáhnu pro vás jeden konkrétní tip, který můžete hned uvést do praxe.

Dneska nebude nijak překvapivý.

Když si chcete splnit nějaký sen, tak zcela zásadní je proměnit jej v konkrétní plán.

A to platí i v případě plážového podnikání. Pokud jste v některém z mých kurzů, tak víte, že v kurzu vám dávkuju celou cestu pěkně po kouskách, máte jasnou mapu k cíli, jasný plán. A spousta lidí se pak v tom cítí ztraceně v momentě, kdy ten plán už nemají a jsou na to sami.

Jak pracuji s to-do listy

Co pomáhá konkrétně mě v tom, aby když si na svou hodinu denně sednu k počítači, tak abych po spuštění kreativní kotvy začala HNED PRACOVAT, je následovat plán, který mám sepsaný v nějakém todo listu.

Prostě si napíšu předem, co konkrétně chci tento týden udělat, třeba do poznámek z mobilu a v okamžiku, kdy prokrastinuju a nevím, do čeho se pustit, tak vezmu jednu tu první věc, která na tom plánu je a začnu to dělat.

To znamená že nemusím logicky vymýšlet a zapojovat levou hemisféru do analýz a vyhledávání, ale už mám tu analýzu předpřipravenou a pak si prostě vyberu jednu věc – ideálně tu první, bez ohledu na to, že se mi třeba nechce – protože člověk by si jinak vybral tu nejjednodušší, ne tu první.

K tomu by vám mohlo pomoci dělat si poznámky do mobilu v průběhu dne, když máte nějaká kreativní osvícení. Já celkově hodně věcí tvořím a píšu na mobilu a dokonce používám i funkci diktování, kdy můj mobil umí přepsat mluvené slovo, což asi už je poměrně běžná funkce, takže když jsem třeba na procházce a nechce se mi to ťukat, tak si těch pár vět nebo nápad prostě nadiktuju.

Spoustu příspěvků píšu v posteli, při kojení, při cestování… prostě v takových ne zrovna pracovních prostředích. A možná to tak nechcete a chcete to mít oddělené. Ale pokud vám to je jedno, tak prostě využijte inspirace, když je. Protože inspirace vyprchá strašně rychle a za hodinu už o svém super nápadu na příspěvek nebudete vědět. Ale vaše poznámky v mobilu to vědět budou a až si pak sednete k počítači, můžete ten nápad rozvést.

Každopádně mně hodně pomáhá mít SYSTÉM. Jsem totiž chaotický tvůrce, který se jinak dokáže lapit v šíleném větvení, které umí přejít i do jakési kreativní paralýzy, kdy je tolik možností, co bych mohla dělat, že raději nedělám nic.

Mějte krátkodobý plán na den nebo týden, kdy si napíšete jen pár věcí, které chcete udělat. Třeba – pondělí příspěvek na FB. Do pátku článek.

Nic víc. Nepřehlcujte se, protože pak budete mít pocit selhání. Naopak. Udělejte si plán tak, abyste měli pocit vítězství.

To je totiž naprosto klíčové v tom, aby vás ta práce bavila, abyste měli radost z toho, co jste vytvořili. Být sám sobě vítězem. :)

Pomůže vám taky udělat si SYSTÉM

  • To znamená, že se třeba rozhodněte, že každé pondělí a čtvrtek dáte příspěvek na sítě.
  • A každou druhou středu napíšete článek.
  • Jednou za tři měsíce uděláte nějakou prodejní kampaň.
  • Nebo že každé pondělí budete vysílat živě na nějaké téma.
  • Nebo že 1x za měsíc uděláte článek nejčastějších otázek, které máte od svých klientů.

Prostě využijte tu analytickou nekreativní část mozku, ve které mnozí z nás fungujeme a udělejte si systém a pak do něj jen dotvořujte.

Když budete mít pro své plážové podnikání pravidla, budete se v tom cítit jistější a bude se vám tvořit lépe.

Ve všem je potřeba mít obě polarity

I v podnikání. Jak tu ženskou, kreativní, to flow, plynutí nápadů a myšlenek a intuice, tak tu mužskou, logickou, strukturovanou a systematickou.

A když spojíte tyto dvě kvality dohromady, tak to funguje opravdu krásně.

Neznamená to, že to je jednoduché, že se vám bude chtít, že to půjde snadno, že když budete mít systém, tak se vám bude chtít ho držet nebo budete mít nápady, jak ho vyplnit. Nikdo neřekl, že to bude jednoduché. Ale stojí to za to překonat ten odpor, to nechtění, to „eeeee já nevím, tak radši nic“.

Pamatujte, že ti, kteří žijou život, o kterém ostatní jenom sní, tak dělají věci, které se ostatním dělat nechtějí. :)

Držím vám palce. Mějte se krásně a žijte příběh, který chcete vyprávět.

Stáňa Stiborová
Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Je máma tří dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, vášnivá cestovatelka, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka projektu Podnikání z pláže. Jejími online kurzy Podnikání z pláže prošly už tisíce lidí. Je také autorkou knihy Podnikání z pláže, kterou už četlo přes 42 000 čtenářů. Také je autorkou online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní.

Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře