[VIDEO] „Jsem perfekcionista, víte…?“

„Já jsem perfekcionista, víte…?“ To je jedna z oblíbených výmluv, proč něco nedokončit, nedotáhnout, nebo dokonce ani nezačít.

Znáte to? :) Něco vám k tomu řeknu, pusťte si video:

Možná to dobře znáte…

Hodiny sedíte nad rozepsaným článkem na blog a pořád to mažete, přepisujete, ladíte a pořád nejste spokojení s výsledkem. Nakonec to raději celé smažete, protože je to TRAPNÉ, blbé, nedokonalé. Vlastně se vám to vůbec nepovedlo…

A váš nápad končí v koši a nikdy nespatří světlo světa. Jste totiž perfekcionista.

Nebo vám dám jiný příklad…

Chcete začít podnikat, dokonce máte i nápad, ale je v něm spousta nejasností a ALE. Snažíte se to celé vymyslet předem tak, aby to BYLO dokonalé a bezpečné, a to vaše přemýšlení už trvá měsíce a vaše podnikání existuje stále jen ve vašich představách.

V realitě se nic neděje a vy stále stojíte na místě. Ale říkáte si, že až vyladíte všechny detaily, tak začnete… Pravda ale je, že s tímto přístupem nezačnete nikdy.

Pokud to tak máte, pokud jste perfekcionista, chcete mít dokonalý plán nebo dokonalý výsledek, pak vám chci teď říct něco, co vás možná překvapí.

Perfekcionismus není ctnost

Perfekcionismus není ctnost, není to nějaká silná stránka.

Perfekcionismus je jen strach, který se maskuje za ctnost.

Strach, že když nebudete dokonalí, tak vaše výsledky nebudou přijaty, selžete, budete odmítnuti, lidé se vám vysmějí, nedosáhnete takového úspěchu, jak byste si přáli, nevyděláte tolik peněz, kolik byste chtěli, neuděláte takový dojem, jaký byste chtěli udělat, a tak dále.

A tak se perfekcionisté nechávají paralyzovat tím strachem a maskují to za výmluvu, že je to tak přeci správně, že se přeci snaží jen o dokonalost, na tom přece není nic špatného.

Není, ale pokud vás to ovládne natolik, že kvůli vašemu perfekcionismu se věci ve vašem životě či podnikání brzdí nebo úplně stagnují, tak je čas s tím něco dělat.

Je mnohem lepší začít hned a začít tak, jak to teď umíte nejlépe, a to i za předpokladu, že to je ve vašich očích nedokonalé.

Dokonalost totiž nemůže přijít zničehonic na první pokus. Zvládnout něco opravdu skvěle znamená, že to zkoušíte, pilujete, brousíte, vylepšujete, jdete krok za krokem, až si jednoho dne můžete říct, že už danou věc umíte fakt skvěle.

Ale víte co?

Musíte začít tím, že přijmete, že danou věc neuděláte dokonale na první pokus a je to tak v pořádku. Nedokonalé NĚCO je lepší než dokonalé NIC. :)

 

Stáňa Stiborová (Mrázková)
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, žena skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka. Stáňa je autorka online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní a knihy Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže. Více o Stáni najdete tady >>
Komentáře