Z pláže do televize

Jsem blogerkou a autorkou ebooků. Já! Konzerva, která neměla nikdy v plánu opustit svou komfortní zónu. Konzerva, která se zdráhala napsat něco někam veřejně do diskuze a nějakému online podnikání byla na míle vzdálená.

A jak se teda z konzervy stane online podnikatelka?

Celé to začalo takhle…

Únor 2015

pzpSedím na rozpálené bílé pláži v Thajsku a poslouchám šplouchání moře. Kolem mě proběhl krab. Otočila jsem se za ním a pohled mi spočinul na mém muži, který mi právě nesl Pad Thai. Paráda, tohle jídlo jsem si vážně zamilovala.

Přivřela jsem zasněně oči. Bože, jsem fakt v ráji! Pláž, moře a samozřejmě mé oblíbené rýžové nudle.

Manžel mi podal talíř a já si povzdechla: „Už jen 2 týdny a pak zase zpět do reality.“

„Tak se vrhni na online podnikání, u toho můžeš cestovat, jak chceš.“ Pronesla Eva, ležící vedle mě, a Martin souhlasně přikývl.

No jasně! Těm dvěma se to řekne! Jsou nefalšovaní digitální nomádi a už několik týdnů cestují Asií. Jejich kancelář může být kdekoli na světě – stačí jim notebooky a připojení na internet.

„Možná jste si nevšimli, ale já neumím co vy dva!“ procedila jsem mezi zuby.

„Umíš jiné věci. Hele, znáš Stáňu Stiborovou? Přečti si její ebook Z vystresované matky podnikatelkou z pláže. Budeš koukat, co člověk v online podnikání dokáže, když chce.“

Zavrněl mi mobil. Zpráva od kamarádky: „Jak dlouho se ještě míníš válet u moře? Nemáš nějaký rychlý tip jak vysvětlit mě/mně, aby to pochopila i naše Gabča? Už abys byla zpět!“

Eva se na mě usmála: „Vidíš? A máš své téma pro online podnikání!“

Zůstala jsem na ni nechápavě koukat … co tím myslí?

Rozhovor mě však natolik zaujal, že ten den můj zápis do našeho cestovatelského deníku končil větou:
DOMA: recept na Pad Thai, Stáňa Stiborová – vystresovaná matka nebo tak něco, přečíst!

Po příletu domů jsem zalistovala naším deníkem. Jak že bylo to jméno? Zadala jsem jej do vyhledávače. První, co na mě vykouklo, byl online kurz Podnikání z pláže.

Ten název říkal vše!

Přestože kurz už pár dní běžel, napsala jsem Stáni email. Obratem přišla odpověď.

Fajn, jdu do toho!

Skočila jsem rovnýma nohama mezi začínající i ostřílené online podnikatele, kteří se navzájem skvěle podporovali. Spousta věcí pro mě byla nová. Spoustě věcí jsem zpočátku ani za mák nerozuměla. Když jsem si pročítala v naší FB skupině příspěvky plážových kolegů i vytrvalé odpovědi Stáni, hrnula se na mě divně znějící slova, o kterým jsem si byla jistá, že nemají s řečí mého kmene z konzervy pranic společného. „Nejsem tu špatně?“ ptala jsem se několikrát během prvních dnů sama sebe. Má cenu se do toho vůbec pouštět, když skoro ničemu nerozumím? Vždyť je to přece to samé, jako bych se rozhodla coby průměrný plavec přeplavat rovnou kanál La Manche!

A pak se objevil další strach, ještě větší! Já přece nemůžu opustit svou komfortní zónu! Já přece nemůžu veřejně pod svým jménem psát někde něco na internet! NE! Do téhle vody já nevstoupím!

Nakonec mě však strhla vlna nadšení mých plážových kolegů a podpora mého muže, který od první chvíle věřil, že to bude fungovat. Namočila jsem si teda paleček a snažila se ponořit celá.

Stáňa naštěstí kurz vedla nejen precizně krok za krokem, ale hlavně srdcem. O to více bylo lehčí hranici své komfortní zóny překročit.

Květen

pzp2Sedím na zahradě a hrdě koukám na monitor notebooku. Tak toto je můj web! Za podpory a pomoci mé rodiny mám webové stránky. Já jsem to vážně nakonec udělala! Napsala svůj příběh, vložila první články a založila fanpage.

Bude mé téma vůbec někoho zajímat? Snad ano! Vždyť to jsou věci, na které se mě často mé kamarádky ptají.

Zase se ozývá strach! Vážně jsem měla svou komfortní zónu opustit?

Červen

Klepou se mi kolena a potí ruce. Světlo internetového světa právě spatřil můj první placený ebook. Je to vymazlené miminko, které jsem opečovávala několik týdnů. Posílám e-mail lidem z mé pidi databáze.

Tak moc toužím po první objednávce!

„JE TO TAM“

Neuběhlo ani 24 hodin a je to tam! Z mejlu na mě křičí faktura z Fapi! Kontroluju GoPay – je to vážně tam! Tancuju po bytě!

Po dvou dnech přišel od první kupující krásný děkovný email.

UF! Právě jsem zdolala svůj kanál La Manche! Já su tak šťastné!

Říjen stejného roku

Sedím… ne, na rozpálené pláži tentokrát ne :-), tentokrát sedím ve vlaku. Řítím se českou kotlinou, protože právě jedu z natáčení televizního pořadu Sama doma, kam jsem byla pozvaná. Paní dramaturgyni zaujal můj web, přístup a filozofie vztahu ke škole a vzdělávání a nabídla mi rozhovor v rámci tohoto pořadu. Při vzpomínce na můj strach z překročení komfortní zóny v podobě zveřejnění sebe sama na internetu se dnes už jen usmívám.

Mé webové stránky měsíčně navštíví několik tisíc lidí. Články si lidé sdílejí na sociálních sítích a ebooky si stáhly stovky čtenářů. Databáze se každým dnem rozrůstá a každý týden se prodá několik ebooků. Mám z toho skvělý pocit a hrozně mě to baví.

Na webináři, který proběhl 20. září, se mě Stáňa zeptala, co bych vzkázala ostatním, kteří stojí na začátku svého podnikání. Věděla jsem odpověď tenkrát a ta platí i dnes:

Bojujte se svými strachy a překračujte své komfortní zóny! Věřte mi – stojí to za to!


Jára Bednářová

www.skolazvesela.cz
Ukazuji rodičům, jak přežít školní docházku svých dětí s úsměvem. Propaguji myšlenku, že k lepšímu pochopení a zapamatování si učiva je nutné zapojit nejen myšlení, zrakovou a sluchovou oporu a pohyb, ale hlavně – zábavu! Mnoho námětů, jak doma nešedivět nad úkoly svého potomka, ale v klidu si u toho popíjet kávičku najdete v online programu Škola Vesele.

Podnikání z pláže
Tento blog je místo, kde si můžete kromě článků autorky projektu Podnikání z pláže Stáni Stiborové číst i příběhy a články účasníků online kurzu Podnikání z pláže. Najdete tady náměty k zasnění, porci inspirace i nakopnutí do toho, abyste se také vydávali za svými sny a žili příběh, který chcete vyprávět. Máte chuť na ještě větší nálož inspirace? Přečtěte si knihu Podnikání z pláže, kterou už četlo více než 42 000 čtenářů. Více o knize tady >>
Komentáře